Polskie miasta słyną z pięknych kamienic. Szczęściarzami są ci, którzy są właścicielami tych zabytkowych i cennych mieszkań. Niestety wymagają one regularnej renowacji. Wszystkie aspekty techniczne mieszkań powinny być sprawdzane, aby nie stanowiły zagrożenia dla lokatorów. Remont kamienic uregulowany jest ściśle przez prawo budowlane i ustawę o ochronie zabytków. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto zdecydować się na renowację kamienicy z fachowcem. Aby ułatwić cały proces przeprowadzania remontu, przedstawiamy 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz w starym mieszkaniu.
Po pierwsze: aspekty prawne mieszkania w kamienicy
Odnowienie mieszkania w kamienicy nie należy do najprostszych. Wiąże się to nie tylko z wyższymi wydatkami, ale także z wieloma formalnościami. Modernizacja mieszkań w kamienicy niestety nieco różni się od tych przeprowadzanych w nowoczesnych budynkach. Gdy chcemy zrobić gruntowny remont mieszkania w kamienicy, koniecznym jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń.
- Budynek, z uwagi na swoją wyjątkową architekturę, może być wpisany do rejestru zabytków. W takiej sytuacji musimy poczekać do 30 dni na pozwolenie na prace budowlane od konserwatora zabytków. W wyjątkowych lub bardziej skomplikowanych sprawach czas ten może się przedłużyć nawet do 60 dni. Nie musimy się szczególnie martwić, gdy prace budowlane w kamienicy polegają głównie na kwestiach estetycznych, jak np. malowanie ścian. Zalecamy jednak skontaktować się z odpowiednim urzędem przed każdym remontem. Możemy nawet nie wiedzieć, że w naszym mieszkaniu znajdują się zabytkowe rzeczy, jak sztukaterie ścienne.
- Ochrona konserwatorska kamienicy odbywa się również poprzez wpisanie do wykazu zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. W tej sytuacji koniecznym jest uzyskanie zezwolenia przy pracach takich jak m.in. elewacja, montaż okien lub stolarka drzwiowa. Prawdopodobnie odgórnie jest założone jakiego rodzaju, koloru lub kształtu powinny być poszczególne części naszego mieszkania.
- Nie każda kamienica musi mieć ochronę konserwatorską. Pomimo jej braku wciąż potrzebujemy zgody na generalny remont mieszkania w kamienicy od wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy. Dotyczy to również zmian w konstrukcji budynku. Przy szpachlowaniu, tynkowaniu i malowaniu ścian nie jest to konieczne.
Po drugie: sporządź kosztorys i harmonogram remontu mieszkania w kamienicy
Z uwagi na wymogi formalne związane z przeprowadzaniem generalnego remontu mieszkania w kamienicy, koszty mogą być większe od tych przy klasycznym budynku. Stare obiekty budowlane nierzadko wymagają przeprowadzenia remontu podłóg, modernizacji instalacji hydraulicznej lub elektrycznej. Prawidłowa organizacja, a w tym sporządzenie kosztorysu i harmonogramu remontu, pozwoli wyeliminować nieścisłości lub zbędne wydatki finansowe. Jeśli chcesz zminimalizować prace budowlane mieszkania w kamienicy, dowiedz się jak przeprowadzić budżetowy remont mieszkania.
Po trzecie: poznaj błędy popełniane podczas remontu mieszkania w kamienicy i ich unikaj
Gruntowny remont mieszkania w kamienicy może być skomplikowany. Z tego powodu musimy być gotowi na wszelkie upadki. Warto jednak być tego świadomym jeszcze przed przystępowaniem do prac budowlanych. Dzięki temu większości błędów uda nam się uniknąć. Jednym z najczęstszych nieprawidłowości związanych z modernizacją mieszkania w kamienicy jest niepoprawna kolejność prac remontowych. Warto zacząć od remontu przedpokoju. Skończony jako pierwszy będzie nas motywował do dalszych prac w pozostałych pokojach. Problemy często pojawiają się, gdy zatrudniamy wielu różnych fachowców, zamiast jednej ekipy remontowej. Wtedy to ona ponosi solidarną odpowiedzialność za wykonaną pracę, dzięki czemu całość jest wykonana dokładniej i z większym poszanowaniem. W naszym artykule opisaliśmy powody, dla których remont z profesjonalną ekipą jest bardziej opłacalny.
Chcesz wiedzieć, jakie inne błędy są popełniane podczas remontu mieszkania? Przeczytaj artykuł, 7 najczęstszych błędów podczas samodzielnego remontu podłóg.
Po czwarte: nie podejmuj decyzji wnętrzarskich na ostatnią chwilę
Przeprowadzając generalny remont mieszkania w kamienicy, możemy stracić cierpliwość i być zmęczeni. Gdy dochodzi do ostatnich prac związanych z wykończeniem wnętrza, jesteśmy coraz bardziej podekscytowani wizją nowego domu. Chcemy jak najszybciej zakończyć cały proces budowlany. W tym miejscu bardzo łatwo jest podjąć spontaniczne i często niewłaściwe decyzje wnętrzarskie. Remont mieszkania, szczególnie w kamienicy, powinien być bardzo dobrze przemyślany. Przy kolejnej modernizacji również będziemy musieli uzyskać odpowiednie zgody i ponieść dodatkowe koszty.
Po piąte: odnawiaj rzeczy ze starego mieszkania w kamienicy, nie wyrzucaj!
Mieszkanie w kamienicy może być wyposażone w stare meble. Mają one ogromną wartość. Odnowione mogą się ciekawie prezentować w naszym wnętrzu, nadając mu vintage charakteru. Boazeria będąca często niechcianym spadkiem w mieszkaniu, po odnowieniu może prezentować się naprawdę modnie. Sprawdź, jak nadać jej drugie życie. Modernizacja często dotyczy także starej wanny lub umywalki. Wystarczy tylko parę prostych tricków, aby je odnowić. O pomoc przy renowacji wszelkich rzeczy, możemy poprosić ekipę remontową. Tym samym utrzymamy porządek w mieszkaniu i nie stracimy czasu. Zamiast wyrzucać, warto odnawiać elementy naszego domu. Dzięki temu ograniczymy nasze wydatki i będziemy ekologiczni.
Zastanawiasz się, jak odnowić korytarz w starym mieszkaniu? Sprawdź artykuł, jak odnowić przedpokój w starym domu? Kilka przydatnych rozwiązań.
Po szóste: nie stresuj się generalnym remontem mieszkania w kamienicy
Remont i wizja nowego życia powinna nas cieszyć. Jeśli zależy nam na skutecznym przeprowadzeniu remontu mieszkania, nie stresujmy się. Zlecając prace budowlane profesjonalnej firmie i architektowi, możemy być pewni i spokojni, że nasze cztery ściany są w bezpiecznych rękach.