Minęło kilka lat od ostatniego remontu i wanna nie prezentuje się już tak samo ładnie, jak kiedyś? Choć z rysami i obiciami można sobie poradzić za pomocą różnych preparatów, to zawsze pozostanie po nich nieestetyczny ślad, który zdradzi wiek naszej łazienki. W poniższym artykule prezentujemy kilka sposobów, które pozwolą szybko i łatwo poradzić sobie z problematyczną emalią, a wannie dadzą drugie życie. Zapraszamy do czytania!

 

 

Z jakiego materiału wykonana jest nasza wanna?

Aby proces renowacji wanny przebiegł bezproblemowo, konieczna będzie ocena tworzywa, z którego została wykonana. Zależy od tego nie tylko czas odnawiania, ale również rodzaj preparatów, których będziemy potrzebować. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego typu wannę posiadamy w łazience, to najlepszym wyborem będzie skorzystanie z pomocy fachowców. Przy okazji uzyskamy dokładną wycenę remontu łazienki, a także usłyszymy, ile czasu potrwają prace. Wanny stojące w naszych domach to najczęściej:

  • wanny stalowe i żeliwne – pokryte emalią, jednak cały proces odbywa się w piecu nagrzanym do bardzo wysokiej temperatury. Możemy odnowić je specjalnymi farbami lub nakładką;
  • wanny akrylowe – prostsze w renowacji. Wystarczy wyszlifować je papierem ściernym, a następnie pomalować płynnym akrylem.

Jeśli dalej mamy problem z odróżnieniem, to możemy też zasugerować się tym, czy nasza wanna jest zimna. Stal charakteryzuje się tym, że dłużej się nagrzewa, jednak nieco lepiej trzyma ciepło.

 

Nie znasz się na lakierach, a chciałbyś odświeżyć wannę?
Skorzystaj z pomocy fachowców, wykonają renowację za Ciebie!
Chcę wycenę

 

Odnawianie wanny podczas remontu

Padła decyzja o remoncie łazienki i będziemy korzystać z usług fachowców od wykończeń wnętrz? Układanie płytek i malowanie ścian to świetny moment na renowacje wanny. Plusem takiej decyzji będą spore oszczędności, gdyż odmalowanie wanny przywróci jej drugie życie małym kosztem.

Szybka metoda wanna w wannie – zamiast malowania

Nie mamy czasu ani ochoty na gruntowny remont łazienki, nawet jeśli prace zlecimy sprawdzonej ekipie remontowej? Metodą, która umożliwi nam odnowienie wanny bez kucia ścian i podłogi jest skorzystanie ze specjalnego wypełnienia. Nie jest to najtańsza z możliwości, jednak dzięki temu ekspresowo odświeżymy oblicze łazienki. Metoda “wanna w wannie” polega na zakupieniu drugiej wanny z akrylu, którą włożymy do starej. Następnie konieczne będzie połączenie konstrukcji specjalną pianą montażową oraz połączenie systemu odpływowego. Wanna nadaje się do użytku po około 12 godzinach od montażu. Warto pamiętać, że instalacje powinna wykonywać osoba, która zna się dobrze na zabudowie łazienki.

 

Malowanie wanny farbami

 

Czym można malować wannę?

Jak już wspominaliśmy, do malowania wanny przeznaczone są specjalne farby, które wybieramy na podstawie materiału bazowego. Do wanien żeliwnych wybiera się emalię akrylowo-uretanową, która jest sprzedawana w specjalnych zestawach – ich zawartość mieszamy przed rozpoczęciem prac. Możemy również zakupić gotową mieszankę w specjalistycznym sklepie z farbami.

Nieco prostsza w malowaniu jest wanna akrylowa, którą odnowimy specjalnym środkiem czyszczącym do akrylu. Niestety w przypadku dużej ilości głębokich rys czeka nas malowanie płynnym akrylem, którego później utwardzimy przeznaczonym do tego preparatem. Do renowacji wanny akrylowej przyda nam się specjalny aplikator oraz szmatka, którymi nałożymy substancje. Warto pamiętać też o rękawiczkach, które ochronią skórę przed szkodliwym wpływem chemii.

Planujesz też malowanie ścian? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł “Czym umyć ściany przed malowaniem? Właściwe przygotowanie ścian i gruntowanie”.

Jak zabezpieczyć łazienkę na czas renowacji wanny?

Łazienkę zabezpieczamy podobnie, jakbyśmy przygotowywali się do malowania ścian. Najbliższą okolicę wanny oklejamy folią i taśmą malarską, a wszystkie kosmetyki i ręczniki wynosimy do innego pomieszczenia, żeby nie przenikały zapachami lakierów. Warto pamiętać, że wszystkie preparaty do renowacji wanien mają bardzo nieprzyjemny zapach i należy dopilnować odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Co ważne, samą wannę podczas malowania należy chronić przed wilgocią. Najlepiej całkiem zamknąć dopływ wody, o ile to możliwe, lub szczelnie okleić kran.

Czy do renowacji wanny potrzebni nam są fachowcy?

Renowacja wanny może być uciążliwa dla osoby, która nigdy nie podejmowała się tego typu prac. Jeśli zależy nam na czasie i utrzymaniu czystości w łazience, to warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Ponadto specjaliści mogą odnowić naszą wannę przy okazji wymiany płytek lub innych prac, na czym sporo zaoszczędzimy.

 

Szukasz fachowca, który nie tylko położy nowe płytki, ale też pomaluje wannę?
Zgłoś się do nas, chętnie pomożemy Ci w remoncie!
Chcę wycenę
Tymi prostymi trickami odnowisz swoją starą wannę podczas remontu