Montaż rustykalnych drzwi zewnętrznych w domu nie musi być uciążliwy i długi. Wystarczy trzymać się odpowiednich zasad, a cała praca zajmie nam lub fachowcom jedynie kilka godzin. Ponadto dobrze zamontowane drzwi wejściowe nie będą zmieniać kształtu ani ocierać się o podłoże, co jest najczęstszym problemem, z jakim borykają się przeprowadzający remont. Warto pamiętać, że rustykalne drzwi zewnętrzne to także piękna ozdoba, która stanowi swego rodzaju powitanie dla rodziny i przyjaciół. W poniższym poradniku dzielimy się przebiegiem montażu drzwi rustykalnych, które stają się ostatnio coraz modniejsze. Zapraszamy do czytania!

 

 

Rustykalne drzwi wejściowe lub rustykalny dom — co oznaczają te terminy?

Jeśli słyszymy gdzieś, że coś jest rustykalne, to nie musimy obawiać się, że chodzi o jakiś specjalny materiał. Przedmiot staje się taki wtedy, kiedy jego wygląd przypomina coś starego i naznaczonego przez czas. Najczęściej akcesoria użytku domowego przechodzą specjalny proces postarzania, aby tylko wyglądały jak wiekowe i wysłużone. Ich wartość nie zmienia się, podobnie jest z funkcjonalnością.

Pamiętajmy również, że rustykalny styl nie zawsze idzie w parze z minimalizmem. Chaty na wsiach, gdzie mieszkały nasze prababcie, zazwyczaj wypełnione były wszelkiego rodzaju akcesoriami, które miały ułatwiać życie. Ponadto niektóre z domków prezentowały się skromnie, jednak dalej zachowywały ten specyficzny klimat, który dziś uważamy za rustykalność.

 

Próbowałeś samodzielnie wymienić drzwi, jednak okazały się za ciężkie?
Fachowcy pomogą bezpiecznie i szybko umieścić drzwi wejściowe na swoim miejscu
Chcę wycenę

 

Cechy stylu rustykalnego — jak rozpoznać rustykalne drzwi zewnętrzne?

Główne cechy stylu rustykalnego to naturalne tworzywa i dekoracje, a także prostota wykonania. Takie wyposażenie sprawiało, że w domu panowała ciepła i przytulna atmosfera. Ponadto rustykalny styl kojarzy się przede wszystkim z małymi domkami na wsi. Drzwi wejściowe wykonane w takim stylu będą zrobione z solidnego drewna, a także wykończone stalowymi elementami. Plusem takiego obejścia jest też mnogość możliwości dekoracyjnych.

Wymianę drzwi zewnętrznych chcesz wykorzystać do szybkiego przemalowania przedsionka? Zobacz, jak szybko zrobisz to dzięki malowaniu natryskowemu. Przeczytaj artykuł: Malowanie natryskowe – najszybszy sposób na świeże i gładkie ściany.

Kto pomoże zainstalować rustykalne drzwi wejściowe?

Cechami charakterystycznymi rustykalnych drzwi są naturalne materiały i duża ilość stalowych zdobień, co czyni z nich wyjątkowo ciężką ozdobę. W wielu przypadkach nie obejdzie się bez pomocy fachowców, którzy są wprawieni w montażu drzwi zewnętrznych i dobrze wiedzą, jak z nimi postępować. Jeden nieostrożny ruch może skończyć się ubytkiem lub wypaczeniem ich struktury.

O czym pamiętać, montując rustykalne drzwi wejściowe?

Podczas montażu rustykalnych drzwi należy zachować wszystkie środki ostrożności, które podjęlibyśmy w przypadku klasycznych modeli. Ponadto drzwi wejściowe powinny pasować do bramy garażowej, okien, elewacji. Jeśli dopiero planujemy remont obejścia, to dobry moment, żeby przy okazji odnowić stolarkę okienną i ściany domu. Wszystkie prace może wykonać jedna sprawdzona ekipa remontowa, która ma wprawę w podobnych działaniach, co przełoży się na szybkie tempo i jednolitą stylistykę otoczenia.

 

Prawidłowy montaż rustykalnych drzwi zewnętrznych wykonany przez fachowca

 

Montaż rustykalnych drzwi zewnętrznych od podstaw

Ostateczne założenie rustykalnych drzwi wejściowych nie przebiega szybko, cała praca może potrwać nawet do kilku godzin, a składa się na nią:

  • przygotowanie otworu do montażu ościeżnicy;
  • wywiercenie otworów na dyble rozporowe;
  • zamocowanie dybli;
  • przygotowanie specjalnych wkrętów, na których osadzone będą drzwi.

Pamiętajmy, że pierwszy montaż drzwi jest nieco trudniejszy od ich remontu lub wymiany. Fachowcy powinni uwzględnić nadproże i jego wysokość, a także wylewkę, która znajduje się przed drzwiami. Położenie zbyt wysokich płytek mogłoby zablokować drzwi i wymusić zmianę wysokości wkrętów, na których oparte są drzwi rustykalne. Teoretycznie drzwi można po prostu przyciąć, jednak w przypadku wersji antywłamaniowej, ze stalową płytą w środku, jest to bardzo utrudnione lub niemożliwe do zrobienia.

Uszczelnianie zewnętrznych drzwi rustykalnych

Jedną z niezbędnych czynności, jakie należy wykonać podczas montażu drzwi, jest ich ocieplanie. Uszczelnienie robi się z gumy syntetycznej, silikonu lub specjalnego termoplastycznego tworzywa, które dopasuje swój kształt do drzwi. Możliwe jest także zamontowanie listew obrotowych z uszczelkami. Jeśli mamy wątpliwości co do kolejności prac, to zaufajmy instrukcji producenta i doświadczeniu fachowców, gdyż pomogą nam uniknąć podstawowych błędów w montażu.

Rustykalne drzwi wejściowe w domu — podsumowanie

Montaż rustykalnych drzwi wejściowych może być nieco trudniejszy niż klasycznych, przez dużo większy ciężar materiału, jednak bez problemu poradzą sobie z nimi doświadczeni fachowcy. Warto także połączyć wymianę drzwi z innymi pracami remontowymi, gdyż w ten sposób sporo zaoszczędzimy, a niektóre z nich mogą okazać się obowiązkowe. Na przykład przerobienie ościeżnicy może wymagać szpachlowania lub wykończenia suchym tynkiem.

 

Zakupione drzwi okazały się za duże w stosunku do ościeżnicy?
Fachowcy przerobią otwór drzwiowy szybko i sprawnie
Chcę wycenę
Rustykalne drzwi wejściowe – jak przebiega montaż tej ciekawej ozdoby domu?