Listwy przypodłogowe to niezbędny element wykończenia różnego rodzaju podłóg. Służą one do przykrycia szczeliny dylatacyjnej pomiędzy ścianą a podłogą. Listwy przypodłogowe nie tylko dobrze wyglądają, ale przede wszystkim zabezpieczają naszą podłogę przed uszkodzeniem. Listwa przypodłogowa najlepiej prezentuje się wtedy, kiedy połączenie pomiędzy nią a ścianą pomalujemy na ten sam kolor. Wszystkie listwy przypodłogowe powinny być mocowane do ścian, a nie do podłogi po to, by ewentualne odkształcenia podłoża nie spowodowały powstania szpar i uszkodzeń.
Rodzaje listew przypodłogowych
- listwy drewniane,
- listwy z MDF – u lakierowanego lub okleinowego,
- listwy z PCV,
- listwy z poliuretanu,
- listwy polistyrenowe,
- listwy ze stali nierdzewnej,
- listwy aluminiowe
- cokoły ceramiczne.
Montaż listew przypodłogowych
Listwy drewniane mocuje się do ścian za pomocą kleju, gwoździ lub kołków. Przycina się je w miejscach łączenia pod kątem 45 stopni, tworząc delikatne i nierzucające się w oczy styki. Przyjęło się jednak, że w przypadku listew drewnianych to właśnie montaż za pomocą kołków jest najbardziej skuteczny. Daje gwarancję, że listwy będą zamontowane stabilnie i trwale.
Listwy MDF najczęściej przyklejamy do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Wszystkie łączenia (narożniki zewnętrzne i wewnętrzne) uszczelnia się akrylem białym, a następnie maluje białą farbą.
Listwy PCV montuje się za pomocą kołków, które umieszczamy co 40 – 50 cm. Możemy się również zdecydować na ich montaż za pomocą specjalnego kleju montażowego.
Zastosowanie listew przypodłogowych
Podstawowym zadaniem listew przypodłogowych jest ukrycie szczeliny dylatacyjnej, której rolą jest ochrona posadzki przed wybrzuszeniem. Takie wybrzuszenie najczęściej następuje na skutek panującej w pomieszczeniu wilgoci.
Listwy to także element wykończenia podłogi, który doskonale chroni przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Odkurzając lub ścierając podłogę, łatwo jest na ścianie zostawić nieestetyczne plamy. Listwy są odporne na brud i uszkodzenia, dlatego stanowią praktyczny sposób na wykończenie krawędzi podłogi.
Listwy umożliwiają rozprowadzenie kabli i przewodów. Istnieje wiele listew, które dodatkowo są wyposażone w specjalne koryta, uchwyty i łączniki umożliwiające wyprowadzenie przewodów elektrycznych, telefonicznych itp.
Z naszą firmą remontowo-wykończeniową każda listwa zostanie zamocowana w sposób perfekcyjny. Zapraszamy Państwa do kontaktu. Działamy na terenie całego województwa śląskiego:
- Katowice,
- Sosnowiec,
- Gliwice,
- Tychy,
- Częstochowa,
- Piekary Śląskie,
- Tarnowskie Góry,
- Mysłowice,
- Jaworzno,
- Chorzów,
- Dąbrowa Górnicza.