Sufity podwieszane
W naszej ofercie nie może zabraknąć sufitów podwieszanych z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych. Sufit podwieszany idealnie sprawdza się wtedy, kiedy zależy nam na obniżeniu pomieszczenia, ukryciu przewodów instalacyjnych czy zamaskowaniu peknięć. W suficie podwieszanym można umieścić oświetlenie punktowe, taśmy z oświetleniem LED lub belki świetlówkowe.
Sufit podwieszany – dlaczego warto?
- pozwala obniżać zbyt wysokie pomieszczenie,
- daje możliwość zmiany wyglądu pomieszczenia (nowy design),
- da się w nim zamontować oświetlenie,
- daje możliwość ukrycia mankamentów wnętrza (nierówności, przewody, pęknięcia),
- sufit wykonany z odpowiednio dobranych płyt kartonowo-gipsowych (GKF) zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe,
- sufit podwieszany z izolacją z wełny mineralnej dociepla mieszkanie oraz zwiększa komfort akustyczny.
Sufit podwieszany – montaż
Montaż klasycznego sufitu podwieszanego sprowadza się najczęściej do dwóch czynności:
- przymocowanie metalowych ram do sufitu i do ściany,
- następnie w ramach odbywa się instalacja płyty.
Przy montażu sufitu podwieszanego bardzo ważne jest, aby precyzyjnie wyznaczyć poziom. Do starannie wypoziomowanego rusztu przykręca się specjalnymi wkrętami płyty kartonowo-gipsowe. Ostatnim etapem jest wykończenie sufitu podwieszanego. Na powstałe łączenia płyt gk nakłada się specjalną taśmę, a następnie nanosi masę szpachlową. Po wyschnięciu – całość należy dokładnie wyczyścić, wyszlifować, zagruntować i pomalować na wybrany kolor.
Błędy popełniane podczas montażu sufitu podwieszanego
- źle dobrane płyty gips karton – wybór płyt gk uzależniony jest od miejsca, w jakim chcemy wykonać konstrukcję. W pomieszczeniach wilgotnych nie sprawdzą się standardowe płyty z oznaczeniem GKB w kolorze szarym. Tam gdzie wilgotność przekracza poziom 70% zaleca się użycie płyt o zwiększonej odporności na wilgoć – GKBI.
- zastosowanie niewłaściwych elementów mocujących – wybór elementów mocujących uzależniony jest od tego, jak nisko opuszczony będzie nasz sufit. Pręty mocujące oraz wieszaki mocowane obrotowo ze sprężynami będą konieczne, jeśli podwieszany sufit ma ukryć przewody.
- niewłaściwy rodzaj rusztu i rozstaw jego elementów – sufity podwieszane mocuje się na metalowych rusztach jedno lub dwupoziomowych. Ruszt jednopoziomowy pozwala na uzyskanie minimalnej odległości pomiędzy sufitem a stropem. Ruszt dwupoziomowy okazuje się niezbędny, jeśli zależy nam na uzyskaniu dużej przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym.
- błędy w montażu płyt – podczas montażu sufitów podwieszanych trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym praca zostanie wykonana w sposób prawidłowy. Z pomocą wykonania odpowiedniego montażu przychodzą profesjonalne firmy remontowe, jak choćby ta działająca w największych śląskich miastach.
- brak szczelin dylatacyjnych – szczeliny są niezbędne w tych pomieszczeniach, w których metraż przekracza 15 m2.
- nieprzystosowanie warunków do montażu – montaż sufitu podwieszanego powinien się odbyć w temperaturze ponad 10 stopni Celsjusza oraz przy zachowania stałej wilgotności powietrza.
- przeciążenie sufitu podwieszanego – konstrukcja sufitu podwieszanego z reguły nie jest przystosowana do “podnoszenia” ciężkich elementów, dlatego najlepiej zrezygnować z ciężkich żyrandoli lub kwiatów.
Aby uniknąć tych i innych najczęściej popełniać błędów podczas montażu sufitów podwieszanych, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowanych pracowników, którzy działają w największych śląskich miastach: Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu ,Rudzie Śląskiej, Tychach, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Jaworznie, Mysłowicach, Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Częstochowej.