Regipsy
Regipsy to inaczej suche tynki. Przy wykonywaniu suchych tynków najczęściej wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe. Płyty regipsowe znajdują wiele zastosowań. Przy ich użyciu można wykonać m.in. ściany działowe, sufity podwieszane lub wykończyć poddasze. Płyty regipsowe to także szybki sposób na proste ściany. W starych mieszkaniach, zwłaszcza z tych z okresu PRL, często może natknąć się na “technologie” budowy ścian, które pozostają wiele do życzenia. Nierówności i załamania są na porządku dziennym. Suche tynki cieszą się dużą popularnością – nic dziwnego – posiadają wiele zalet, choć i też mają swoje wady.
Zalety regipsów:
- wykonuje się je stosunkowo szybko,
- ściana lub sufit nie wymaga dodatkowego przygotowania przed montażem,
- doskonałe do wykończenia poddaszy lub montażu sufitów podwieszanych,
- posiadają dobrą izolacyjność akustyczną, pod warunkiem, że są wypełnione wełną mineralną lub szklaną.
- może je montować o każdej porze roku,
- nadają się do ukrywania instalacji elektrycznych,
- pozwalają wyeliminować lub w znaczący sposób ograniczyć roboty mokre,
- w krótkim czasie nadają idealnie gładką i równą powierzchnię, która jest nieosiągalna dla tradycyjnych tynków,
- stanowią doskonałe podłoże dla wszelkiego rodzaju tapet, farb, płytek ceramicznych,
- na rynku istnieje kilka rodzajów płyt – m.in. te odporne na ogień czy wodę (impregnowane),
- są łatwe w obróbce.
Wady regipsów:
- tradycyjne płyty gk z oznaczeniem A lub GKB nie są odporne na wodę, ani na kontakt z pomieszczeniem, w którym występuje duża wilgotność,
- słaba odporność na uszkodzenia mechaniczne – płyty są stosunkowo kruche,
- wymagają specjalnych konstrukcji wsporczych do zawieszenia cięższych przedmiotów.
Ja widać, zalety przeważają nad wadami, dlatego właśnie płyty kartonowo-gipsowe cieszą się tak dużą popularnością. Za pomocą regipsów ścianka działowa powstanie szybko i bez zbędnego brudzenia. Podstawowa grubość płyty to 12,5 mm, te najlepiej nadają się na ścianki działowe i podwieszane sufity.
Montaż płyt gk
Istnieje kilka technik układania płyt k-g. Najczęściej jednak płyty układa się:
- za pomocą kleju,
- przy użyciu stelażu.
Klej ma postać suchej mieszanki rozdrobionej z odpowiednią ilością wody. Układanie płyt przy użyciu kleju zaleca się szczególnie w tych budynkach, które są ocieplone z zewnątrz. Przy większości mas trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w taśmę lub siatkę zbrojącą, służącą do wzmacniania spoin.
Montaż płyt gk na stelażu metalowym jest nieco bardziej czasochłonny. Sposób ten polega na przymocowaniu do ściany odpowiedniego stelażu z profili metalowych. Zazwyczaj montuje się go przy użyciu specjalnych metalowych uchwytów. Montaż płyt na stelażu poleca się zwłaszcza wtedy, kiedy ściany mają większe odchylenia od poziomu lub pionu niż 6 cm. Jeśli nie posiadamy lub nie mamy możliwości wykonania wewnętrznego ocieplenia, pomiędzy stelaże można włożyć wełnę mineralną, która dodatkowo ociepli pomieszczenie. Warto pamiętać również o tym, aby przed zamocowaniem płyt, metalowy stelaż pokryć folią paroszczelną. Zabezpieczy to wełnę mineralną przed osadzaniem się na niej pary wodnej.
Jeśli zainteresowała Państwa możliwość wykorzystania regipsów we własnym domu, to zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą usług z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych na terenie całego Śląska. Nasza oferta skierowana jest nie tylko do mieszkań i domów jednorodzinnych, ale również do innych pomieszczeń użyteczności publicznej, magazynów, hal, biur itp.