Stare mieszkania mają wiele zalet i klasy. Odpowiednio odnowione błyszczą mocniej niż ich nowoczesne odpowiedniki. Co więcej, chłodne kamienice są wybawieniem w lecie, ponieważ grube ściany dają świetną izolację przed upalnym słońcem. Czasami nowo zakupione lub odziedziczone lokum może stwarzać dużo problemów, a jednym z nich są zbyt obszerne pomieszczenia. Płyty gipsowo-kartonowe mogą posłużyć nam do szybkiego wydzielenia pokoi i zbudowania konstrukcji, które tchną w stare mieszkanie ducha nowoczesności. W poniższym artykule opisujemy kilka pomysłów na remont z wykorzystaniem regipsów. Zapraszamy do czytania.

 

 

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych w starym mieszkaniu – od czego zacząć?

Dzielenie pomieszczeń najlepiej zacząć od dokładnego planu, łącznie z wyrysowaniem linii nowego przebiegu ścian i zebraniem dokładnych pomiarów. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, skonsultujmy się z fachowcami, którzy doradzą nam kilka rzeczy zgodnie ze swoim bogatym doświadczeniem. Następnie zapoznajmy się z rodzajami płyt gk. Inne płyty wybierzemy do łazienki, kuchni, a jeszcze inne do skonstruowania zabudowy w salonie.

Zabudowy z płyt gk wymagają przynajmniej minimalnej znajomości architektury, ponieważ źle dobrane elementy mogą szybko niszczeć, a nawet zawalić się pod zbyt dużym obciążeniem.

 

Planujesz wydzielenie większej ilości pomieszczeń?
Podzielimy pokoje ścianką g-k
Chcę wycenę

 

Jakie rodzaje zabudowy gk w starym mieszkaniu wykonują fachowcy?

Jeśli podjęliśmy się współpracy z fachowcami, to warto porozmawiać z nimi o swoich oczekiwaniach, a także dowiedzieć się, w jakim zakresie pracują. Do najczęściej wykonywanych typów zabudowy należą:

  • zabudowy łazienki – wbrew pozorom w łazience możemy dużo zdziałać z pomocą płyt gk. Można ukryć wannę, wykonać konstrukcję zastępującą szafki i półki, a także stworzyć podwieszany sufit, w którym ukryjemy oświetlenie w formie halogenków;
  • zabudowy kuchni – z pomocą regipsów kuchnia w starym mieszkaniu może stać się nowoczesna. Wystarczy tylko sprytnie zabudować sprzęt AGD, stworzyć wyspę i kilka półek. Sukces gwarantowany;
  • sufit podwieszany – ten typ sufitu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć nietypową atmosferę. Ukryte w płytach halogeny i LEDy pozwolą rzucić nieco światła na oryginalne dodatki lub doświetlić zabytkowe pianino. Ponadto niegdyś modna była sztukateria i być może zrobienie jej okaże się strzałem w dziesiątkę w zabytkowej kamienicy;
  • zabudowy wnęk – bardzo przydatne, gdyż w kamienicach często się z nimi spotykamy. Sprytna zabudowa pozwoli odzyskać nieco miejsca. Co więcej, garderoba ukryta we wnęce prezentuje się fenomenalnie;
  • zabudowy poddaszy – niektóre mieszkania na ostatnich piętrach kamienicy posiadają swój stryszek, na którym niegdyś przechowywano przetwory, archiwizowano gazety lub po prostu suszono pranie. Warto przerobić je na dodatkowy pokój z użyciem płyt kartonowo-gipsowych i małych spiralnych schodów. Tak odnowiony pokój będzie świetnym miejscem na pracownię artystyczną lub kryjówkę nastolatka;
  • zabudowy kaloryferów i grzejników – stare grzejniki nie wyglądają atrakcyjnie, jednak możemy je sprytnie schować w zabudowie lub specjalnej drewnianej otoczce. Fachowcy chętnie pokażą swoje poprzednie wykonania, które mogą być dla nas inspiracją do stworzenia czegoś niebanalnego;
  • zabudowy nietypowe – klasyczna zabudowa to dla nas za mało? Wszelkie aranżacje rozrysowane na planie, można wcielić w życie razem z fachowcami. Ponadto warto przeglądać blogi z trendami w budownictwie, co pozwoli wykreować niesamowitą i wygodną przestrzeń.

 

Regipsami można zabudować wnękę w kamienicy

 

Co warto wiedzieć o płytach gipsowo-kartonowych do mieszkań?

Płyty gipsowo-kartonowe, czyli popularne regipsy i kartongipsy są lekkimi ściankami wykonanymi z gipsu i tektury. Niektóre z nich są specjalnie impregnowane, co chroni je przed wilgocią lub ogniem. Zanim kupimy dużą ilość takich płyt gk, warto upewnić się, że mamy w rękach właściwy rodzaj. Inne kartongipsy użyjemy w kuchni, a inne w łazience. Dużym plusem regipsów jest ich lekkość, co pozwala z łatwością stawiać ścianki działowe i skomplikowane konstrukcje, a następnie tak samo szybko je rozbierać. Warto wiedzieć, że tylko dzięki płytom działowym otrzymamy idealnie prostą powierzchnię, bez śladów łączenia i niepotrzebnych nierówności.

Płyty gipsowo-kartonowe montujemy na sucho, co oznacza, że po szybkim remoncie będziemy mogli błyskawicznie rozpocząć korzystanie z mieszkania. Bez martwienia się o dosuszanie.

Zastanawiasz się nad odnowieniem łazienki? Sprawdź nasz artykuł dotyczący jej remontu: Jak małym kosztem wykonać remont łazienki w bloku z wielkiej płyty?

Co możemy robić na płytach działowych w starym mieszkaniu?

Płyty działowe możemy potraktować jak normalną ścianę. Te złożone z kilku warstw i wzmocnione bez problemu utrzymają półki i telewizor. Regipsy możemy dowolnie obrabiać przez malowanie, tapetowanie i flizowanie, co sprawia, że zawsze będą pasować do położonego parkietu i paneli.

 

Położyłeś płyty gipsowe, ale nie wiesz co dalej?
Sprawdź nasze usługi tapetowania i dodaj wnętrzom charakteru!
Chcę wycenę
Kilka pomysłów na tani remont starego mieszkania z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych