Kupując mieszkanie lub dopiero to planując, na pewno spotkaliśmy się z określeniem “mieszkania pod klucz”. Jest nieco płynne, jednak z założenia oznacza, że odbierając taki apartament, będziemy się mogli do niego wprowadzić bez przeprowadzania dodatkowych prac remontowych. Dlaczego w Polsce tak rzadko wybieramy wykończenia pod klucz oferowane przez dewelopera, skoro jest tak dużym ułatwieniem?

O tym przeczytacie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Stan deweloperski a mieszkanie “pod klucz”, czym się od siebie różnią?

Mieszkanie w stanie deweloperskim może oznaczać różny stopień wykończenia, w zależności od tego, na co zgadzaliśmy się w umowie. Czasami będą to skończone wylewki wraz ze zrobioną gładzią, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, poprowadzone instalacje wod-kan-gaz oraz elektryczne – łącznie z grzejnikami i piecykiem. Innym razem będzie to stan prawie surowy, z niedokończonymi instalacjami i wylewkami bez gładzi.

Mieszkanie wykończone pod klucz z założenia powinno nadawać się do użytku już od otrzymania kluczy. Kuchnia i łazienka będą w nich wykończone. Pozostanie tylko wniesienie mebli i ewentualna dekoracja. Niestety w polskich standardach ten drugi sposób znacznie podnosi koszt mieszkania i wielu kupujących decyduje się wynająć firmę remontową, aby wykończyć mieszkanie. Warto tutaj zaznaczyć, że deweloperzy często mają znacznie atrakcyjniejsze stawki u fachowców i w hurtowniach – warto chociaż spróbować negocjować z nimi cenę przyszłego lokum.

Mieszkanie “pod klucz” – norma, która nie przyjęła się w Polsce

Rozmawiając z mieszkańcem zachodniego kraju, z pewnością spotkamy się z jego wielkim zdziwieniem, kiedy powiemy, że kupujemy mieszkanie w stanie surowym. Zapewne pomyśli on, że planujemy niebanalne wykończenie, którego nie jest w stanie zaoferować nam deweloper. W USA prawie każde mieszkanie zostaje przygotowane na przyjęcie lokatorów, niektóre oferty mają meble i wyposażenie pozwalające zacząć od zera. Rzecz praktycznie u nas niespotykana.

Na szczęście wiele profesjonalnych firm remontowych może zaoferować nam atrakcyjne ceny wykończeń i znakomitą współpracę – doświadczenie pozwala im wykonać każdy projekt. Jedynie te nietypowe mogą wymagać stworzenia wizualizacji, szczególnie jeśli sami mamy problem z wyobrażeniem sobie urządzonego mieszkania.

Szukasz specjalisty od remontów?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

Jak wygląda urządzenie “pod klucz” przez ekipę remontową?

Ekipa remontowa zazwyczaj o wiele szybciej i taniej załatwi potrzebne akcesoria do wykończeń, przez co nie tylko oszczędzamy czas, ale też unikamy stresu związanego z utrudnionym kontaktem lub brakiem produktów. W razie czego fachowcy zaoferują nam zastępniki o podobnej jakości, ponieważ wiedzą, gdzie ich szukać.

Dzięki wynajęciu ekipy, fachowcy mają pełną kontrolę nad mieszkaniem od początku do końca. Nic ich nie zaskoczy i nie będą konieczne poprawki po wcześniejszych remontach, jak to bywa podczas zakupu apartamentów z drugiej ręki. Montaż nietypowej zabudowy, wykończenie łazienki czy układanie parkietu i płytek – wszystko możemy na bieżąco obserwować i uzgadniać szczegóły w trakcie trwania prac, co nie jest możliwe podczas wykańczania mieszkania przez dewelopera.

Wszystko o remoncie pod klucz

Co zyskujemy, zamawiając wykończenie “pod klucz” u ekipy remontowej?

Wykończenie z ekipą remontową może być znaczne przyjemniejsze. Tym bardziej jeśli mamy głowy pełne pomysłów i lubimy widzieć postępy przy pracach. Często podczas remontowania łazienki okazuje się, że nasza wizja nie do końca zgadza się z rozmiarami pomieszczenia. Dobry majster poinformuje nas o innych możliwościach, a nawet wymieni kupione akcesoria, ponieważ posiada lepszą umowę ze sklepem lub hurtownią.

Kolejnym plusem remontu przeprowadzanego z firmą jest możliwość wyboru materiałów z najwyższej półki. Tylko w taki sposób zamontujemy u siebie designerską wannę robioną na zamówienie, czy wybierzemy nietypowy wzór tapetowanej ściany, a nawet będziemy mogli zdecydować się na układanie płytek, które sprowadzimy z zagranicy.

Znajdź fachowców od remontu na swoją kieszeń

Zanim podejmiemy się wyboru oferty wykończenia pod klucz przez dewelopera, dokładnie sprawdźmy ceny i porozmawiajmy też z firmą remontową. Jest nawet więcej niż pewne, że fachowcy wykończą mieszkanie taniej, sprawniej i zgodnie z naszymi życzeniami. Przecież najważniejsze w mieszkaniu jest to, żeby się w nim dobrze czuć, a będzie to o wiele łatwiejsze, kiedy każdy jego element będzie nam się w pełni podobał.

Chcesz urządzić mieszkanie “pod klucz”?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę
Mieszkanie pod klucz – na czym polega takie wykończenie