Zasłony pomagają nam ukryć mieszkanie przed wzrokiem sąsiadów, ale również pełnią funkcję dekoracyjną. Dobrze dobrany materiał doda stylu pomieszczeniom i podkreśli aranżację. Niestety nie zawsze układ pomieszczenia pozwala nam na zainstalowanie karnisza, który będzie pasował do estetyki wnętrza. W takich przypadkach możemy spróbować ukryć karnisz z wykorzystaniem płyt gk lub specjalnych maskownic. O tym, jak to zrobić w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

 

 

Jak schować karnisz?

Zasłona i firanka wyglądają najefektowniej, kiedy sprawiają wrażenie przypiętych do sufitu. Taki efekt możemy osiągnąć tylko za pomocą specjalnych maskownic i szyn, które pozwalają łatwo zaczepić do nich materiał. Istnieją też rozwiązania nieco bardziej skomplikowane, jednak wymagają zaangażowania sił zaufanej ekipy remontowej, która wykona dla nas odpowiednie prace.

Szukasz innych sposobów na wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych? Zapoznaj się z naszym artykułem: Kilka pomysłów na tani remont starego mieszkania z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych.

 

Planujesz remont sufitu i przy okazji chcesz zamaskować karnisz?
Fachowcy wykonają dla Ciebie elegancki sufit podwieszany
Chcę wycenę

 

Czym zamaskować karnisz? Kilka sprawdzonych metod

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na maskowanie karnisza, a każdy z nich wymaga nieco innego przygotowania. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ekipy remontowej, której wytłumaczymy, na czym nam zależy. Z kolei fachowcy podpowiedzą nam, która metoda maskowania sprawdzi się u nas najlepiej.

1# Ukrycie karnisza za osłoną z płyt gipsowo-kartonowych

Ten uniwersalny sposób pozwala zgrabnie ukryć nawet bardzo długi karnisz. Za pomocą płyt g-k fachowcy stworzą odpowiednich rozmiarów osłonę, za którą po prostu schowają niechciany element.

Najtrudniejsze w tym wszystkim jest dobranie płyty gipsowo-kartonowej w odpowiednim rozmiarze, a następnie przycięcie jej tak, aby stworzyła małą wnękę na karnisz. Od głębokości wnęki będzie zależało to, jaka część firanki zostanie zasłonięta.

Zasłona na karnisz może zostać pomalowana w kolorze sufitu, dzięki czemu „stopi” się z otoczeniem. Niektórzy lubią eksperymenty i tworzą z płyty gipsowej nietypową ozdobę. Efekt ten uzyskamy, malując ją w innym kolorze niż otoczenie lub ozdabiając ją niecodzienną dekoracją.

2# Schowanie karnisza za regipsem i gipsową sztukaterią

Osłona z płyt gk jest dla nas za mało widowiskowa? W takim razie warto pomyśleć o dodatkowym ozdobieniu jej gipsową sztukaterią. Konstrukcję następnie można pomalować w kolorze sufitu, co da fenomenalny efekt.

Montaż sztukaterii na płycie gipsowo-kartonowej nie jest skomplikowany, wystarczy przytwierdzić ją za pomocą specjalnego kleju. Niestety docięcie płyty gk może sprawić problem, dlatego w tym przypadku również warto zasięgnąć pomocy specjalistów.

Sztukateria świetnie prezentuje się we wszystkich wnętrzach klasycznych, glamour, a także eklektycznych. Warto pomyśleć nad jej montażem, jeśli tylko planujemy ukrycie karnisza.

 

Jak maskować karnisz za pomocą sufitu podwieszanego

 

3# Maskowanie karnisza w suficie podwieszanym

Kolejnym sposobem na maskowanie karnisza jest ukrycie go w suficie podwieszanym. Jest to najlepsza metoda dla tych, którzy chcą uniknąć rzucających się w oczy konstrukcji i marzą o naturalnym efekcie.

Minusem ukrywania karnisza w suficie podwieszanym jest czasochłonność inwestycji. Ponadto przeróbki tego typu najlepiej powierzyć fachowcom, którzy wykonają sufit podwieszany zgodnie ze sztuką. Warto wiedzieć, że sufit podwieszany prezentuje się najlepiej w wysokich pomieszczeniach. W innym przypadku może przytłoczyć wnętrze.

Z kolei największą zaletą tego rozwiązania jest jego efektowność. Karnisz zostanie w pełni zasłonięty, co sprawi, że otrzymamy efekt materiału „wypływającego” z sufitu.

4# Zasłonięcie karnisza za pomocą maskownicy z polistyrenu (bez płyty gk)

Maskownica z polistyrenu to zdecydowanie najszybsza metoda na ukrycie karnisza. Wystarczy dopasować ją do rozmiaru szyny z zasłonami, a następnie przykleić do ściany. Niestety jest to najmniej trwałe rozwiązanie, jednak jego zaletą jest możliwość szybkiej wymiany w razie remontu.

Maskowanie karnisza – samemu czy z fachowcem?

Jeśli nie wybieramy najszybszej i najłatwiejszej metody na maskowanie karnisza, czyli użycia plastikowej maskownicy, to musimy mieć na uwadze, że jest to pracochłonny proces. Ponadto docinanie płyty gk może wymagać użycia narzędzi, które nie każdy ma u siebie.

Zatrudnienie sprawdzonej ekipy remontowej to świetne rozwiązanie, która oszczędza czas. Możemy wtedy skorzystać z okazji i wykonać więcej prac remontowych, takich jak: tynkowanie, gruntowanie, malowanie ścian, a nawet tapetowanie i wykonanie małej zabudowy.

 

Stary karnisz szpeci Twój salon?
Fachowcy zgrabnie zamaskują go płytą gk
Chcę wycenę
4 sposoby na sprytne ukrycie karnisza z użyciem płyty gk