Remontując i aranżując wnętrza, coraz częściej patrzymy na pomieszczenia jak na spójną całość. Ponadto swój indywidualny styl podkreślamy nie tylko wyborem ściany i podłogi, ale również dopasowaniem sufitu. Jedną z rzadziej wybieranych dekoracji jest sufit napinany, który pozwala uzyskać naprawdę spektakularne efekty. Jak go wykonać w domowym zaciszu? O tym w poniższym artykule.

 

 

Sufit napinany a podwieszany

Podwieszany sufit jest popularnym sposobem wykończenia. Jego największe zalety to możliwość ukrycia pękającego tynku i nierówności na ścianie, czy schowania biegnących zaraz pod sufitem rur. Niestety montaż sufitu podwieszanego nie jest ekspresowy, a fachowcy muszą się odpowiednio przygotować, zanim zabiorą się za umówioną pracę. Potrzebne są też materiały, które pozwolą estetycznie wykończyć remontowany sufit.

Sufit napinany jest o wiele prostszy w wykonaniu. Fachowcy montują go, rozpinając pod ścianą elastyczny materiał, który następnie nagrzewa się i odpowiednio naciąga. W ten sposób można uzyskać efekt podobny jak przy podwieszanych płytach g-k, a także łatwo eksperymentować z lampkami drukowanymi.

 

Sufit pęka i nie wiesz jak temu zaradzić?
Fachowcy umiejętnie zasłonią niedoskonałości
Chcę wycenę

 

Jakie wzory ma sufit napinany?

W przeciwieństwie do płyt g-k sufit napinany można dowolnie zadrukować. Dzięki temu z łatwością stworzymy niebanalną atmosferę w pokoju, na przykład poprzez imitację nocnego nieba na suficie. Niektóre sufity napinane są podświetlane ledami, co ułatwia uzyskanie ciekawego gwiezdnego efektu. Warto dodać, że wybierając sufit napinany, nie musimy rezygnować z klasycznego oświetlenia. Dalej możemy zamontować żyrandol czy inną lampę wiszącą.

Wahasz się między płytami gipsowo-kartonowymi a sufitem napinanym? Dowiedz się o nich więcej w naszym artykule: Kilka pomysłów na tani remont starego mieszkania z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych.

Łączenie sufitu podwieszanego i napinanego

Sufit podwieszany i napinany możemy ze sobą łączyć, dzięki czemu spotęgujemy ciekawy efekt wizualny i optycznie powiększymy pomieszczenia. Sufit tego typu szczególnie dobrze wygląda w małych salonach, które zyskują na przestrzeni i oryginalności.

Płyty gipsowe świetnie uzupełniają sufit napinany. Dzięki nim ukryjemy wystające elementy, takie jak karnisze, wentylację lub głośniki, a także stworzymy ramę dla rozciąganego materiału.

 

Ile kosztuje sufit napinany?

 

Kiedy postawić na sufit napinany?

Sufit podwieszany ma swoje ograniczenia. Jego waga może zbytnio obciążyć strop, co będzie problematyczne w nowym budownictwie. Z kolei sufit napinany jest lekki i bez przeszkód rozciągniemy go bez ingerencji w płytę nośną budynku.

Innym wykorzystaniem sufitu napinanego jest ograniczenie przestrzeni w kamienicach, które znane są z wysokich stropów. Obniżony sufit pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu i nada wnętrzom przytulności.

Czy można samemu zrobić sufit napinany?

Z odpowiednią wiedzą i narzędziami możemy zaryzykować samodzielny montaż sufitu napinanego. W innym wypadku warto wezwać wykwalifikowaną ekipę remontową, która pomoże nam osiągnąć wymarzony efekt.

Ile kosztuje sufit napinany?

Niestety sufit napinany jest o wiele droższy od podwieszanego. Ten rodzaj wykończenia jest jeszcze u nas mało popularny. Wysoka jest też cena samego materiału, gdyż membrana powinna posiadać specjalne atesty, które zapewnią nas o braku szkodliwego wpływu na zdrowie podczas montażu i późniejszego użytkowania.

Warto wiedzieć, że nieumiejętna instalacja sufitu napinanego może skończyć się podziurawieniem lub opadnięciem membrany. Ostrożność i precyzja są tutaj kluczowe.

Co pasuje do sufitu napinanego?

Planując remont, warto przemyśleć różne jego aspekty, tak aby uniknąć niespodzianek i mieć pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować.

Porozmawiajmy z fachowcami o układaniu glazury i płytek, a także parkietu. Warto także pomyśleć o wcześniejszym zaprojektowaniu zabudowy w łazience, kuchni oraz na poddaszu. Na pewno przyda się też usługa tapetowania i malowania, gdyż to podstawa szybkiego remontu.

Sufit napinany świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach o niebanalnym charakterze, co daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Jakie są wady sufitu napinanego?

Każda konstrukcja ma swoje zalety i wady, podobnie jest z napinanym sufitem. Jego największą wadą jest wysoka cena. Niektóre materiały są wręcz zaporowo drogie, jednak z czasem ich popularność zacznie się zwiększać, co obniży cenę do akceptowalnego poziomu.

Kolejną wadą jest mała odporność na uszkodzenia i ograniczona możliwość montażu. Sufit można przypadkiem zarysować podczas czyszczenia.

 

Chcesz zasłonić rury biegnące pod sufitem?
Fachowcy zrobią to szybko i profesjonalnie
Chcę wycenę
Sufit napinany – ciekawy sposób na powiększenie salonu