Remont łazienki kojarzy się przede wszystkim z hałasem, dużą ilością kurzu i upartymi płytkami, które ciężko odchodzą ze ściany. Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się starej glazury jest wynajęcie fachowców, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. Ponadto dzięki doświadczeniu wiedzą, czy trzeba usuwać stary klej, a także jak skuć płytki bez nadmiaru kurzu. Można też zdecydować się na samodzielną wymianę, jednak wcześniej warto zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę i sprzęt.

 

 

Wymiana wszystkich płytek czy tylko jednej?

Na początek warto obliczyć ilość czekającej nas pracy. Inaczej podejdziemy do wymiany jednej, uszkodzonej płytki, a inaczej do kompleksowego remontu łazienki. Ponadto warto wiedzieć, że bardziej precyzyjne czynności, takie jak wymiana pojedynczej płytki, wymagają od nas innych narzędzi. W przypadku jednego zniszczonego kafelka przydadzą się nożyk z wymiennymi ostrzami, młotek, przebijak, łom, a także wiertarka.

Wbrew pozorom łatwiejszym zadaniem jest pozbycie się wszystkich płytek, gdyż nie musimy się przejmować potencjalnymi zniszczeniami. W przypadku wymiany pojedynczych kafelków należy zachować ostrożność przy każdym ruchu, gdyż chwila nieuwagi może kosztować nas pęknięciami na kilku sąsiednich płytkach.

 

Płytki w łazience pękają?
Fachowcy szybko wymienią je na nowe
Chcę wycenę

 

Czym skuć kafelki? Narzędzia, które mogą przydać się do skuwania płytek

Skuwanie płytek będzie o wiele łatwiejsze, jeśli zaopatrzymy się w specjalistyczny sprzęt. Najbardziej przydatne są nowoczesne młotowiertarki, które mają funkcję kucia. Dzięki nim czasochłonne usuwanie starych płytek stanie się nieco bardziej przyjemne i mniej męczące – wystarczy, że będziemy odpowiednio trzymać urządzenie i nim manipulować, bez wkładania w chwyt dużej ilości siły.

Miejmy jednak na uwadze, że młot do skuwania płytek, jak i inne specjalistyczne urządzenia tego typu, to spory wydatek zaczynający się od około 300 zł. O wiele bardziej opłaca się zatrudnić ekipę remontową, która jest odpowiednio wyposażona i pomoże nam szybko pozbyć się starych kafelków w łazience.

Jeśli jesteśmy wielbicielami tradycyjnych rozwiązań, to możemy zdecydować się na młotek, przebijak i śrubokręt z płaską końcówką, jednak operowanie nimi wymaga nieco wprawy.

 

Jak usunąć brzydkie płytki ze ściany

 

Jak szybko i bez kurzu skuć płytki ze ściany? Krok po kroku

Wykończenie wnętrza nie sprawia wielu problemów, jeśli jedynie malujemy lub tapetujemy ściany. Problemy zaczynają się, kiedy prace są bardziej wymagające. Do takich możemy zaliczyć wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także skucie płytek. To ostatnie pójdzie nam szybciej, jeśli będziemy trzymać się właściwej kolejności prac.

1# Zabezpieczenie powierzchni przed spadającymi odłamkami i kurzem

Kucie płytek wytwarza ogromną ilość odłamków. Część z nich jest na tyle ciężka, że spadając, może nam uszkodzić podłogę. Jeśli ta jest już zrobiona i nie chcemy jej zniszczyć, to najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne pokrycie podłogi folią malarską. Pamiętajmy także, żeby pracować w odzieży ochronnej i okularach.

2# Wywiercenie w płytkach otworów i rozbicie ich

Kucie pójdzie sprawniej, jeśli najpierw wywiercimy w płytkach otwory. To pomoże nam rozbić je na mniejsze kawałki, a następnie łatwo usunąć. Jeśli do przyklejania płytek użyto małej ilości kleju lub był on słabej jakości, to bez problemu usuniemy kafelki przez podważenie ich szpachelką. Pomocne będą także młotek z przebijakiem i młotowiertarka.

3# Skuwanie kleju po płytkach

Pozostałości kleju spod płytek również należy usunąć. Z zadaniem poradzi sobie młotowiertarka lub szlifierka pneumatyczna. Taki sprzęt zazwyczaj mają fachowcy, możemy też go wypożyczyć.

4# Sprzątanie i wynoszenie gruzu

Ostatni etap prac to sprzątanie. Jeśli dokładnie pokryliśmy podłogę folią, to proces przebiegnie o wiele szybciej. Najpierw należy zebrać większe kawałki, a następnie zwinąć folię wraz z mniejszymi pozostałościami. Pamiętajmy jednak, że gruz należy wyrzucać do kontenerów, które są do tego przeznaczone. Jeśli nie mamy kontenera, to odpadki układamy w specjalnych workach na gruz.

Szukasz sposobu na odświeżenie płytek bez skuwania ich ze ściany? Nasz artykuł może w tym pomóc: Panele winylowe – szybki i łatwy sposób na remont kuchni i łazienki

Odświeżenie ścian po skuciu płytek

Skucie płytek możemy zakończyć odświeżeniem pomieszczenia. Najlepiej zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Następnie szpachlujemy ściany, czym pozbędziemy się większych uszczerbków i wgłębień. Kolejnym etapem jest gruntowanie, czyli przygotowanie ściany do dalszych zabiegów. Później możemy położyć świeży tynk lub postawić na flizowanie. We wszystkim pomogą nam fachowcy, czym zaoszczędzimy czas i zapewnimy sobie profesjonalne wykończenie.

 

Łazienka straciła styl?
Odzyskamy go, kładąc nowe płytki!
Chcę wycenę
Skuwanie starej glazury – jak szybko pozbyć się brzydkich płytek?