Remont w łazience za nami, a jedyne co zostało nam do zrobienia, to wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytkami? Wybór właściwego koloru fugi bywa niezwykle frustrujący. Z jednej strony dobrze by było, aby pasował do kafelków, jednak nowoczesne stylizacje oparte na kontrastach również prezentują się kusząco.

W poniższym artykule postaramy się opowiedzieć, jak szybko wybrać odpowiedni kolor fugi do łazienki. Zapraszamy do czytania!

 

 

Po co fuga pomiędzy płytkami?

Każde kładzenie płytek kończy się wypełnieniem szczelin odpowiednią fugą. Jednak po co to robimy? Czy jest to kwestia jedynie estetyczna? A może płytki bez fugi gorzej trzymają się ściany? Okazuje się, że fuga nie pełni jedynie dekoracyjnej funkcji.

Jej zadaniem jest amortyzować ruchy materiałów, na które wpływają zmiany wilgotności i temperatury. Ponadto fuga chroni spodnią część płytek i ścianę przed działaniem wody i brudu. Ostatnia funkcja fugi to zabezpieczenie krawędzi płytek i wzmocnienie ich przyczepności do podłoża.

 

Nie wiesz, która fuga zabezpieczy płytki przed wilgocią?
Ekipa remontowa wybierze odpowiednią!
Chcę wycenę

 

Jaka fuga do płytek? Poznaj kilka możliwości

Pierwszą zasadą podczas wybierania fugi do płytek jest zwrócenie uwagi na kolor. Barwa fugi powinna być zależna nie tylko od ogólnej kolorystyki łazienki, ale również od rodzaju okładziny. Warto wiedzieć, że fuga może podkreślić i uwydatnić wzór na płytkach, ale może też sprawić, że staną się mniej widoczne.

1# Dopasuj fugę kolorystycznie

Najprostszy sposób na dobranie odpowiedniej fugi to wybór takiej, która ma kolor zbliżony do naszych płytek. Aby ułatwić sobie zakup, warto zabrać ze sobą do sklepu kawałek płytki z łazienki. Po remoncie i układaniu płytek, glazury lub terakoty, często zostają nam resztki, nie pozbywajmy się wszystkich, przydadzą się właśnie w takich sytuacjach.

2# Zaszalej z kolorem i postaw na kontrast fugi w stosunku do płytek

Duża łazienka ma wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość położenia kontrastującej fugi. Warte sprawdzenia połączenia to czarny i biały, żółty i czerwony, a także granatowy i błękitny. Ciemna fuga może podkreślić niestandardowe proporcje płytek i optycznie zmniejszyć łazienkę, właśnie dlatego nie poleca się jej do małych pomieszczeń.

3# Postaw na neutralną fugę w łazience

Jeśli mamy problem w wyborze fugi i nie możemy zdecydować się, który kolor wybrać, to zawsze pozostaje nam bezpieczna opcja, czyli fuga w odcieniach szarości lub beżu. Te kolory łatwo stapiają się z innymi, dzięki czemu nie odciągają uwagi od deseniu na kafelkach. Ponadto jasne spojenie wydobywa piękno z drobnych płytek i mozaiki, co jest niewątpliwie jego największą zaletą.

 

Jak dobrać odpowiedni kolor fugi do płytek

 

Jaka szerokość fugi będzie najlepsza?

Planując prace związane z układaniem płytek, warto pomyśleć, jakie odstępy pomiędzy kafelkami zachować. Niektóre z nich wymagają grubszego spojenia, z kolei inne świetnie prezentują się z fugą o minimalnej szerokości. Do tych ostatnich należy gres, który kładzie się tak, żeby odstępy pomiędzy płytkami był jak najmniejsze.

W przypadku kamienia o nieregularnych krawędziach świetnie sprawdzi się szeroka fuga, która podkreśli naturalne piękno materiału. Warto też dodać, że im fuga szersza, tym lepiej chroni przed różnicami temperatur. Właśnie dlatego na tarasie i balkonie zazwyczaj robi się duże odstępy pomiędzy płytkami.

Remont idzie za wolno? Poznaj kilka sposobów, żeby go przyspieszyć! Przeczytaj nasz artykuł: Tymi sposobami znacznie przyspieszysz remont mieszkania. Zobacz, jak je zastosować!

Jakie fugi wybierać do łazienki?

Płytki najczęściej kładziemy w łazience, dlatego warto zwrócić uwagę, aby wybierać fugi odporne na wysoką wilgotność. Najlepszym wyborem będzie fuga epoksydowa, która świetnie sprawdza się nawet pod prysznicem. Co więcej, tego rodzaju spojenie płytek jest również odporne na czyszczenie mocniejszymi środkami chemicznymi, co ucieszy wielbicieli sterylnie czystych łazienek.

Kiedy jest odpowiedni moment na położenie fugi?

Fugę najlepiej położyć po wyschnięciu kleju mocującego płytki. Zazwyczaj producent informuje nas na opakowaniu, jaki czas należy odczekać. Zwlekanie z fugą może osłabić płytki i sprawić, że zwiększa się ryzyko ich wypadania.

Ponadto remont łazienki może być świetną okazją do dodatkowych prac z fachowcami. Wykorzystajmy chwilę na odświeżenie ścian oraz sufitów przez malowanie i tapetowanie, a także zaszpachlujmy ubytki w ścianach czy zdecydujmy się na cyklinowanie parkietu. W razie czego zawsze możemy liczyć na pomoc sprawdzonej ekipy remontowej.

 

Fuga w łazience zaczęła się sypać?
Fachowcy wymienią ją za Ciebie!
Chcę wycenę
Poznaj 3 sposoby, które ułatwią dobór fugi do płytek