Tapety wracają do łask i znów chętnie po nie sięgamy, urządzając nasze wnętrza. Co więcej, tapety sprawdzają się prawie w każdym wnętrzu czy pomieszczeniu, niezależnie od jego wielkości, rozkładu, koloru. Trudnością może się jednak okazać nie samo kładzenie tapety, a jej odpowiedni dobór do trudnych pokojów, np. ciemnego przedpokoju. I choć jest to wnętrze, w którym tapeta sprawdza się bardzo dobrze i jest rozwiązaniem funkcjonalnym, to może nam nastręczać pewnych trudności jej dobór. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po doborze tapety do ciemnego przedpokoju. Zapraszamy do lektury!

Tapeta w przedpokoju – czy to dobre rozwiązanie?

Sposobów na wykończenie ścian w przedpokoju jest wiele od malowania, przez szpachlowaniesuche tynki, aż po flizowanie. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest również tapetowanie. Czy jednak jest to dobry pomysł? Naszym zdaniem jak najbardziej. Tapeta jest nie tylko skutecznym sposobem na zabezpieczenie ścian w korytarzu przed zabrudzeniem. Jeśli odpowiednio dostosujemy typ tapety, zyskamy powierzchnię łatwo zmywalną i modną. Oczywiście będzie to również efektowne wykończenie ścian. Zwłaszcza że wybór kolorów i wzorów tapet jest tak ogromny, że każdy znajdzie idealną do swojego korytarza.

Nie wiesz, jaka tapeta nie pomniejszy twojego ciemnego przedpokoju?
Skontaktuj się z nami, doradzimy i pomożemy w remoncie
Chcę wycenę

 

Z jakiego materiału tapeta do ciemnego przedpokoju będzie najlepsza?

Tapetowanie ścian w ciemnym przedpokoju do dobry pomysł. Warto jednak dokładnie rozważyć to, jaki typ tapety wybierzemy. Do wyboru mamy:

  • tapety papierowe – najprostsza, dość cienka i łatwo ulegająca zniszczeniu. Równocześnie jest to najtańszy rodzaj tapety, a co za tym idzie najłatwiej dostępny. Standardowo tapety papierowe są mało odporne na szkodliwe czynniki. Bez trudu jednak kupimy wersje produkowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii i wyposażone w dodatkową powłokę ochronną. Dzięki temu tapeta papierowa będzie zabezpieczona przed promieniowaniem UV. Tego rodzaju tapeta może być stosowana w przedpokojach, o ile nie są one nadmiernie użytkowane.
  • flizelinowe – podobne do papierowych, ale posiadają od spodu dodatkowe wzmocnienie flizeliną. Poprawia to jej przyczepność oraz ułatwia przyklejenie do ściany.
  • winylowe – taka tapeta jest zdecydowanie bardziej odporna, ponieważ winylowa warstwa zewnętrzna ochroni wewnętrzną warstwę przed szkodliwymi czynnikami. Zaletą tapet winylowych jest to, że nie wchłaniają plam. Małe zabrudzenia da się usunąć, przecierając je mokrą szmatką. Tapeta winylowa jest laminowana, a to oznacza, że znacznie później będzie na niej widać oznaki eksploatacji. Będzie nam ona służyć zdecydowanie dłużej oraz może być wykorzystywana w pomieszczeniach o wyższej wilgotności. Sprawdzi się więc w przedpokojach, nawet miejscach przy łazience czy kuchni.
  • tapety z włókna szklanego – najbardziej odporna odmiana tapet, sprawdzi się we wnętrzach intensywnie użytkowanych. Pozwala również przykryć niedoskonałości ścian.

Jaka tapeta będzie pasować do ciemnego przedpokoju?

Jakiego koloru wybrać tapety do ciemnego korytarza?

Jeśli nasz przedpokój jest ciemny, najbezpieczniejszym wyborem będzie postawienie na tapety z jasnym tłem. Może to być biel, ecru, krem, ale również pastele. Dzięki takiemu wyborowi nasz korytarz stanie się optycznie jaśniejszy, ponieważ światło będzie się odbijać od jasnych powierzchni. Istnieje możliwość, by w przedpokoju wykorzystać tapety w barwach bardziej intensywnych czy ciemniejszych, ale pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim nie warto ich kłaść na całej powierzchni ścian, ale na ich fragmentach. Możemy postawić, np. na intensywne tapety przy szafce na buty czy po prostu tylko na jednej ze ścian.

Szukasz sposobu na rozjaśnienie ciemnego przedpokoju?
Fachowcy pomogą wybrać odpowiednią tapetę i zajmą się remontem
Chcę wycenę

 

Tapety gładkie czy wzorzyste – które będą lepsze do przedpokoju bez okien?

Kolejną kwestią jest podjęcie decyzji czy w naszym przedpokoju bez okien chcemy mieć tapety gładkie, jednokolorowe czy może wzorzyste. Jeśli chodzi o ich praktyczność, to w przypadku ciemnego przedpokoju nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale tylko jeśli nasze wnętrze jest dość duże. W małych korytarzach zdecydowanie odradzamy sięganie po tapety z dużymi wzorami, ponieważ mogą one przytłoczyć i tak już niewielkie pomieszczenie. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się małe, regularne motywy. Pamiętajmy, że umiar zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na rozjaśnieniu ciemnego przedpokoju, sięgajmy po jasne tapety z tłoczeniami lub gładkie bądź też z delikatnymi wzorami. To, w jakim stylu one będą, zależy już od naszych upodobań

Zanim zdecydujemy się na wykończenie wnętrza przedpokoju, a korzystamy ze wsparcia profesjonalnej ekipy remontowej, warto zapoznać się z jej wcześniejszymi realizacjami, które mogą stać się dla nas praktyczną inspiracją.

Poznaj funkcjonalne rozwiązania na odnowienie przedpokoju w starym domu.

Kompletny przewodnik po doborze tapet do ciemnego przedpokoju