Tynkowanie ścian to ten element remontu mieszkania czy domu, który jest dość wymagający i czasochłonny. Bez niego jednak nie uzyskamy idealnie gładkich ścian, szczególnie tych wykonanych z cegły. Zanim zabierzemy się do tynkowania, warto poznać zasady, które sprawią, że nasze ściany będą prezentować się idealnie. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym podpowiadamy jak idealnie tynkować ściany z cegły.

Krok 1 Przygotowanie ściany z cegły do tynkowania

Pierwszym i kluczowym etapem tynkowania jest odpowiednie przygotowanie ściany. Konieczne będzie solidne wymycie i odtłuszczenie cegły oraz jej zagruntowanieBy tynk dobrze się trzymał, ściana powinna być idealnie czysta i sucha. Musimy również usunąć wszelkie otwory po kołkach, gwoździach, przewodach oraz istniejące w cegle pęknięcia i rysy. Do załatania takich mikrouszkodzeń możemy z powodzeniem wykorzystać nakładaną szpachelką masę szpachlową. Wszelkie nierówności zaś warto przetrzeć papierem ściernym. W momencie, gdy ściana jest już czysta, odtłuszczona oraz pozbawiona uszkodzeń, będziemy mogli ją zagruntować i przystąpić do właściwego nakładania tynku suchego lub mokrego.

Ściana w salonie wymaga remontu, ale nie wiesz jak równo ją wytynkować?
Skontaktuj się z nami, doradzimy i pomożemy w remoncie
Chcę wycenę

Krok 2 Dobór właściwych narzędzi do tynkowania ściany

Wykańczanie wnętrz nie jest prostym zadaniem. Oprócz wiedzy i doświadczenia potrzebujemy również specjalistycznych narzędzi dobranych nie tylko do wykonywanych prac, ale także do stosowanych metod. Poza odpowiednio dostosowanym do potrzeb i sytuacji tynkiem, potrzebujemy również gruntu, mieszarki, wałka, gąbki do zacierania i gładkiej pacy. Nie powinniśmy również zapominać o materiałach do zabezpieczenia przestrzeni, takich jak folia malarska czy taśma ochronna.

Krok 3 Dobór odpowiedniego tynku do potrzeb ściany z cegły

Bardzo ważne jest to, byśmy do tynkowania ścian wykorzystali odpowiednio dobrany tynk. Dwiema najważniejszymi odmianami są tynk gipsowy i cementowo-wapienny. Powinniśmy dobierać je pod kątem pomieszczenia oraz oczywiście rodzaju powierzchni, na którą będziemy nakładać tynk. Do stosowania na ścianach z cegły, pustaków czy betonu komórkowego zalecane są tynki gipsowe. Można je stosować w pomieszczeniach, które są suche, i nie mają bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Będą to więc sypialnie, pokoje dzienne, dziecięce, biura czy korytarze. Tynk gipsowy kładziony na ceglaną ścianę, będzie doskonałym podkładem dla późniejszego malowania czy tapetowania. Co więcej, właściwości gipsu mogą w naturalny sposób regulować wilgotność powietrza w mieszkaniu i domu.

Krok 4 Przygotuj idealną zaprawę do tynkowania ściany z cegieł

Zanim przystąpimy do przygotowania idealnego tynku, musimy zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Mogą się one bowiem różnić pomiędzy produktami. Kluczem do idealnego tynkowania ściany z cegły jest perfekcyjne przygotowanie i wymieszanie zaprawy. Najlepiej będzie skorzystać do tego celu z wiertarki z odpowiednim mieszadłem lub dedykowanego narzędzia – mieszarki. Idealna zaprawa nie może mieć grudek, pęcherzyków powietrza. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że taką zaprawę należy wykorzystać w całości w ciągu trzech godzin. Po upływie tego czasu nie będzie się już nadawała do wykorzystania, ponieważ zacznie zasychać. Dlatego warto przygotowywać ją partiami, by nie marnować produktu. Dobre zaplanowanie pracy i przygotowywanie części zaprawy jest kluczem do sprawnego tynkowania ścian z cegieł.

Triki na doskonałe tynkowanie ściany

Krok 5 Prawidłowe nakładanie tynku na ścianę z cegieł

Po przygotowaniu ściany i idealnej zaprawy, możemy przystąpić do właściwego tynkowania. Przede wszystkim poprawna technika nakładania zaprawy mówi o nakładaniu jej od góry do dołu. Jeśli korzystamy z tynku gipsowego, wystarczy nałożyć jedną warstwę. Zaprawa cementowo-wapienna wymaga co najmniej dwóch-trzech warstw. Z tego powodu można wykorzystać obrzutkę, czyli położenia pierwszej, grubszej i mocniejszej warstwy tynku. W przeciwieństwie do kolejnych ma być chropowata, by mogły się one dobre utrzymać. Kolejne warstwy tynku możemy nakładać dopiero, gdy wcześniejsze wyschną.

Tynkowanie najprościej będzie nam wykonywać z pomocą pacy z nierdzewnego tworzywa. Po zaciągnięciu zaprawy konieczne jest wyrównywanie tynku od razu, zanim zacznie on wysychać. Gdy tynk zacznie się zawiązywać, przechodzimy do równania łatą trapezową. Na sam koniec tynkowania przechodzimy do gąbkowania – gładzenia tynku. Wykorzystujemy do tego celu gąbkową, nawilżoną pacę. Pocierając nią ścianę, dojdzie do powstania mleczko gipsowe. Gdy będzie stawało się matowe, proces tynkowania możemy uznać za zakończony.

Jak widać, tynkowanie nie jest prostym zadaniem. Jeśli mamy wątpliwości, czy poradzimy sobie z tym zadaniem, warto zlecić to zadanie profesjonalnej ekipie remontowej.

Szukasz sposobu na szybki remont ścian? Fachowcy pomogą wybrać odpowiednią technikę i zajmą się remontem
Skontaktuj się z nami, doradzimy i pomożemy w remoncie
Chcę wycenę
Jak tynkować ściany z cegły, żeby prezentowały się idealnie? Poradnik