Nasze mieszkanie domaga się remontu? Nie wiemy, co możemy zmienić, żeby nabrało blasku? Wbrew temu, co się wydaje, wygląd lokalu możemy poprawić minimalnym nakładem pracy i bez rozpoczynania dużego remontu. Wystarczy dobra gładź szpachlowa i trochę farby.

Zastanawiasz się, jak szybko odnowić swoje mieszkanie? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co możesz zrobić.

Szpachlowanie ściany — szybki sposób na gładką ścianę

Żeby odnowić zniszczoną i skrzywioną ścianę, nie musimy jej wyburzać i kłaść od nowa. Istnieją sposoby, dzięki którym bardzo szybko osiągniemy efekt pięknej gładzi. Ponadto na odpowiednio przygotowanej płaszczyźnie, bez problemu położymy każdą tapetę.

Innym sposobem jest postawienie nowych ścian, jednak z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to bardziej czasochłonne od gipsowania, ale daje świetny efekt i umożliwia nam zmianę proporcji wnętrza.

Jaką gładź wybrać do szpachlowania ścian?

Zdecydowaliśmy się na szpachlowanie, jednak mamy wątpliwości jak się za to zabrać i jaką gładź wybrać? Rozwiązania są dwa. Udajemy się do fachowej ekipy remontowej, która świadczy usługi z zakresu szpachlowania i montażu regipsów lub zbieramy jak najwięcej informacji i sami zabieramy się za odnawianie ścian.

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniej gładzi. Wybór będzie zależał od tego, czym jest pokryta nasza ściana i jakiego efektu oczekujemy. Gładziami cementowymi lub cementowo-wapiennymi możemy wykończyć na mokro, bez konieczności późniejszego szlifowania ścian.

Ponadto te rodzaje gładzi dają większe ziarno, czyli efekt chropowatej ściany. Jeśli zależy nam na idealnie gładkich powierzchniach, to zdecydujmy się na inny materiał – na przykład gładzie wapienne lub gipsowe. Wadą tych ostatnich jest bardzo długi czas schnięcia, nawet do miesiąca.

Najnowsze gładzie polimerowe zakupimy w postaci pasty gotowej do nakładania. Ich atutem jest krótki czas schnięcia i większa odporność na uszkodzenia. Rzadziej pękają od naprężeń i ciężko je „uszczerbić”, jednak trzeba je szlifować.

 

Szukasz specjalisty od szpachlowania i regipsów?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

 

Szpachlowanie ścian — czas nakładania i potrzebne narzędzia

Do szpachlowania nie potrzebujemy wielu specjalistycznych narzędzi. Wystarczą nam specjalna paca i papier ścierny. Jednak jest to pracochłonne i wymaga nie lada cierpliwości, o ile zależy nam na idealnie gładkich ścianach. O wiele łatwiej ma ekipa remontowa. Fachowcy często inwestują w sprzęt, który ułatwi im pracę i gładzie nakładają maszynowo. Masy polimerowe i gipsowe z żywicami są w takich przypadkach najczęściej polecane.

 

Odmień mieszkanie regipsami i gładzią

 

Gładź a szpachla, czym się różnią?

Gładź i szpachla nie są tym samym produktem. Oczywiście, można wykorzystać je w tym samym celu, ponieważ szpachlą nie tylko zakleimy powstałe ubytki, ale również możemy wyrównać całą ścianę. Jednak gładź przeznaczona jest tylko do wyrównywania podłoża i nie warto wykorzystywać jej do naprawiania ścian i sufitów.

Jak przygotować ściany do szpachlowania i gładzi?

Ekipa remontowa radzi sobie bardzo sprawnie z usługami remontowo-wykończeniowymi. W pojedynkę ciężko nam będzie osiągnąć taki sam poziom, jednak możemy próbować.

Przygotowanie ścian do szpachlowania i położenia gładzi jest prostsze, niż nam się wydaje. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zabezpieczenie pomieszczenia. Nikt przecież nie chce później sprzątać dłużej, niż wykonywał remont.

Gładź jest silnie pyląca, dlatego zaleca się wyniesienie mebli i drobnych przedmiotów. Bywa, że przykrycie ich nie pomoże i pomimo folii znajdziemy na nich dużo kurzu.

Kolejnym krokiem jest usunięcie starych powierzchni, szczególnie jeśli ich fragmenty częściowo odchodzą ze ściany. Najprościej będzie je zeskrobać za pomocą szpachelki i drucianej szczotki. Podobnie będzie z tapetami – usuwamy je, zaczynając od góry.

Zanim zabierzemy się za nakładanie gładzi, należy dokładnie wyczyścić pomieszczenie, gdyż kurz osłabia przyczepność substancji. Nie zapominajmy też o zagruntowaniu ściany. Jeśli nie wiemy, jak się to robi, to zapytajmy fachowców świadczących usługi gruntowania ścian i sufitów.

Szpachlowanie nam nie wystarczy? Wybierzmy regipsy!

Bywa tak, że ściany są zbyt uszkodzone, aby odnowić je tylko z pomocą szpachlowania. W takich przypadkach możemy zdecydować się na regipsy i płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki nim w bardzo krótkim czasie odmienimy wnętrze mieszkania, a nowe i gładkie ściany pomalujemy farbą w modnym kolorze lub nakleimy na nie wzorzystą tapetę. Płyty GK dają też wiele dodatkowych możliwości. Możemy wykonać podwieszany sufit i zaszaleć z oświetleniem lub zbudować antresolę.

Co zamiast szpachlowania ścian?

Zgromadziliśmy już potrzebne informacje, ale dalej nie wiemy, czy rozpocząć szpachlowanie? Nierówne ściany możemy szybko pomalować specjalną farbą kryjącą o bardzo drobnym uziarnieniu, które wnika w szczeliny. Innym sposobem jest położenie tapety winylowej, flizelinowej lub raufazy. Są one nieco grubsze od papierowych i nie tylko świetnie maskują ściany, ale też wygłuszają pomieszczenia. Nie zapomnijmy jednak o dokładnym wyczyszczeniu ścian przed rozpoczęciem prac, inaczej tapety się odkleją. W razie problemów możemy liczyć na pomoc sprawnej ekipy remontowej, która w atrakcyjnej cenie szybko odmieni nasze mieszkanie.

 

Szukasz specjalisty od podwieszanego sufitu?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę
Naprawa a remont. Czy szpachlowanie i regipsy mogą odmienić mieszkanie?