Układanie terakoty
Terakota to jeden z rodzajów płytek ceramicznych. Układanie terakoty to szybki sposób na wykończenie podłogi i ścian, zarówno wewnątrz domu: w kuchni łazience, jak i zewnątrz: na balkonach, schodach, tarasach. Estetyczna terakota to taka, która się dobrze prezentuje i wytrzymuje w nienaruszalnym stanie długie lata. Nasza firma specjalizuje się w układaniu terakoty. Usługi świadczą profesjonalni terakociarze, dla których nie ma rzeczy niemożliwych.
Terakota a inne płytki ceramiczne
Terakota charakteryzuje się tym, że powierzchnia całej płytki jest szkliwiona. Szkliwo chroni płytkę przed zabrudzeniem i wchłanianiem wilgoci, dzięki czemu terakota świetnie sprawdza się na zewnątrz. Terakota należy do grupy wyrobów kamionkowych, otrzymywana jest z mieszanki glin ceramicznych, krzemionki, topników i barwników. Płytki z terakoty charakteryzują się twardością, wytrzymałością oraz łatwą ścieralnością. Zabrudzone płytki bardzo łatwo oczyścić.
Terakota wewnątrz domu
Terakota wewnątrz domu stosowana jest przede wszystkim do wyłożenia podłóg i ścian. Idealnie sprawdza się również do zabudowy:
- schodów,
- kominków,
- parapetów,
- wanien.
Terakota zewnątrz domu
Teraktoa jest materiałem odpornym na czynniki zewętrzen oraz mało nasiąkliwym, dzięki temu ma zastosowanie nie tylko wewnątrz domu, ale i zewnątrz. Można ją wykorzystywać do wykładania:
- balkonów,
- schodów zewnętrznych,
- tarasów,
- ganków.
Aby dodatkowo zabezpieczyć płytki przed działaniem silnych mrozów, najlepiej zdecydować się na terakotę mrozoodporną.
Sposoby układania
W zależności od rodzaju płytek i jej wielkości istnieje kilka sposobów układania terakoty:
- metoda tradycyjna tzw. na klej – najbardziej popularna z metod, która polega na przyklejeniu płytek do podłoża przy użyciu zaprawy klejowej. Decydując się na tą metodę, trzeba pamiętać o właściwym doborze kleju.
- mocowanie techniczne – metoda ta polega na zamocowaniu terakoty lub innych płytek ceramicznych za pomocą tzw. kotew. Wyróżnia się dwie metody takiego mocowania: za pomocą kotew widocznych oraz tych niewidocznych. Sposób z kotłami widocznymi jest znacznie prostszy do wykonania, ale niestety mniej estetyczny.
- metoda wibracyjna – stosowana jest przy układaniu płytek na dużych powierzchniach. W tym wypadku gres układa się na zaprawie cementowej, a następnie za pomocą odpowiednich urządzeń się go wibruje.
Nasi terakociarze zajmują się fachowym układaniem terakoty na terenie całego województwa śląskiego. Działamy m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Częstochowie, Zabrzu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Tychach, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Chorzowie, Mysłowicach, tarnowskich Górach i Piekarach Śląskich.