Stare grzejniki też mogą mieć w sobie urok. Z łatwością znajdziemy ich zadowolonych użytkowników, którzy ze smutkiem przekładają remont pomieszczeń, żeby pozwolić im „pożyć” nieco dłużej. Na szczęście grzejniki starego typu możemy łatwo odświeżyć i przywrócić im dawny blask. W poniższym poradniku opowiemy, jak się za to zabrać.

 

 

Co zrobić z zardzewiałym grzejnikiem?

Żeliwne grzejniki nie cieszą się dobrą sławą. Większość ludzi traktuje je jak relikt minionych czasów i trzyma tylko dlatego, że nienagannie pracują i świetnie ogrzewają pomieszczenia. Największą bolączką jest ich nieestetyczny wygląd. Farba szybko zaczyna schodzić, a chropowata struktura przyciąga do zakamarków kurz, który ciężko usunąć. Trudno też doczyścić przypadkowo powstałe plamy, na przykład po przeciekającej doniczce, która leżała na parapecie zaraz obok grzejnika.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zasłonięcie grzejnika za pomocą firanki lub zasłonki, które odwrócą uwagę od starego modelu ogrzewania. Niektórzy do tego celu posługują się kanapą, ozdobnym fotelem lub konstruują specjalne nakładki z drewna otulające grzejnik i jednocześnie zachowujące odpowiednią przestrzeń na cyrkulację powietrza.

Nieco bardziej pracochłonnym sposobem jest odnowienie starego grzejnika. Na szczęście duża ilość pracy przyniesie nam spore oszczędności (w końcu unikamy wymiany i remontu części ogrzewania), a także nada wnętrzu świeżego wyglądu.

 

Ukrywasz kaloryfer, bo “straszy” swoją obecnością?
Ekipa remontowa przywróci mu blask!
Chcę wycenę

 

Czego potrzebujemy do renowacji grzejników?

Jeśli planujemy zabrać się za odświeżenie starego grzejnika, to warto zaopatrzyć się w kilka narzędzi ułatwiających pracę. Na pewno przydadzą się nam:

  • papier ścierny;
  • benzyna;
  • kilka ściereczek;
  • szlifierka kątowa;
  • ściernica szczotkowa;
  • odpowiednie farby;
  • zestaw pędzli do malowania.

Jeśli przeraża nas skompletowanie tego zestawu, to pomyślmy nad zatrudnieniem fachowców, którzy zastąpią nas przy pracach nad grzejnikiem. Doświadczona ekipa remontowa szybko i łatwo poradzi sobie z problemem. Ponadto usługi tego typu nie są drogie, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na dobranie koloru farby lub inne prace porządkowe.

Jakie farby wybrać do odnowienia grzejnika?

Do odnawiania starego grzejnika niestety nie możemy wykorzystać farb pozostałych z malowania mieszkania. Sprawdzą się tutaj jedynie specjalne farby do rur i grzejników. Na szczęście z wyborem koloru jest mniejszy problem, gdyż na rynku znajdziemy wiele rodzajów pigmentów. Innym rozwiązaniem jest zakupienie farb do metalu lub wodorozcieńczalnych akrylowych – te nie potrzebują dodawania pigmentów, jednak ogranicza to ich kolorystykę.

 

Jaka jest kolejność prac przy odnawianiu starego grzejnika

 

Jaka pora jest najlepsza na remont widocznych części ogrzewania?

Najlepszą porą na renowację grzejnika jest lato. Tylko wtedy grzejniki są wyłączone i w całości mają taką samą temperaturę. Zima i sezon przejściowy sprawią, że farba będzie wysychała nierównomiernie, co może przełożyć się na jej mniejszą trwałość. Ponadto wietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na wysychanie farb. Pewnie do czego innego przyzwyczaiły nas inne remonty wnętrz, na przykład te związane z tapetowaniem, które z kolei lepiej wykonywać w zimie.

Planujesz też odnowić starą wannę? Mamy na to kilka sposobów. Przeczytaj nasz poradnik: Tymi prostymi trickami odnowisz swoją starą wannę podczas remontu.

Kolejność prac przy odnawianiu grzejnika

Zaplanowaliśmy renowację kaloryfera i wiemy, jakich farb użyć. Teraz przyszła pora na kolejność prac. W tym zakresie warto zaufać fachowcom i trzymać się ich sposobów.

1# Usunięcie starej farby z powierzchni kaloryfera

Malowanie kaloryfera zaczynamy od oczyszczenia jego powierzchni. Etap ten należy przeprowadzić ze szczególną dokładnością, gdyż od niego zależy to, jak długo utrzyma się nakładana później farba.

2# Odtłuszczanie i oczyszczanie grzejnika z pozostałości i brudu

Kolejny etap to umycie grzejnika za pomocą nawilżonej szmatki i dokładne odtłuszczenie powierzchni. Przetarcie pozwoli pozbyć się wszystkich resztek starej farby i drobinek kurzu, z kolei odtłuszczenie powierzchni oczyszcza grzejnik z tłustych pozostałości. Etap ten zagwarantuje lepsze przyleganie cząsteczek farby do materiału, z którego wykonany jest kaloryfer.

3# Renowacja kaloryfera za pomocą nowej warstwy farby

Ostatnia część remontu widocznych części ogrzewania to pomalowanie całej powierzchni podkładem, a następnie odpowiednią farbą. Pamiętajmy, żeby pomiędzy malowaniami poczekać na wyschnięcie powierzchni.

Na jaki kolor pomalować grzejnik, żeby prezentował się stylowo?

Najlepszym wyborem na renowację grzejnika będzie kolor pasujący do wnętrza. Może to być odcień zbliżony do farby lub tapety na ścianie, ale możemy też eksperymentować i postawić na żywy i kontrastujący kolor, który podkreśli odnowiony grzejnik.

Czy renowacji kaloryfera możemy dokonać podczas remontu mieszkania?

Remont mieszkania jest świetną sposobnością na renowację kaloryfera. Dzięki temu zaoszczędzimy czas spędzony na sprzątaniu, a także nie będziemy musieli przejmować się przypadkowym zabrudzeniem ściany lub podłogi. Ponadto takie wykończenia wnętrz możemy powierzyć specjalistom, którzy wykonają nam również tynkowanie, odświeżenie stolarki okiennej, gruntowanie powierzchni, czy szpachlowanie lub instalację zabudowy.

 

Nie masz siły i narzędzi do remontu kaloryfera?
Fachowcy pomogą szybko uporać się z zadaniem!
Chcę wycenę
Czy kaloryfer może wyglądać stylowo? Zobacz, jak przebiega remont widocznych części ogrzewania