Boazeria to najczęściej niechciany spadek w mieszkaniu, który przetrwał w nienaruszonym stanie do dzisiaj. Drewniane obicie ścian, chociaż całkiem funkcjonalne, to prezentuje się dzisiaj staromodnie. Na szczęście nie musimy pozbywać się solidnych desek. Możemy odpowiednio przygotować materiał, a następnie odświeżyć go i zmienić kolor. Dzięki kilku krokom zyskamy modne wnętrze, które posłuży nam koleje kilka lat. Jak tego dokonać? O tym w poniższy artykule. Zapraszamy do czytania!

 

 

Jak unowocześnić boazerię?

Zrywanie boazerii to kłopotliwe rozwiązanie, za które zabiera się niewielka ilość osób. Samo ściąganie desek to nie wszystko, czeka nas jeszcze odnawianie ściany, czyli szpachlowanie, gruntowanie, a także nałożenie tynku lub malowanie.  Na szczęście boazeria wraca do łask, jednak w trochę zmienionej formie, co sprzyja szybkim remontom, które tchną nowe życie w ściany pokryte deskami.

Odnawianie boazerii najlepiej rozpocząć od zaplanowania jej ostatecznego wyglądu, czyli efektu, jaki chcemy osiągnąć. To właśnie od niego zależy dobór techniki renowacyjnej.

 

Boazeria w korytarzu zaczyna się łuszczyć? Nie musisz jej usuwać
Fachowcy odnowią dla Ciebie boazerię w dowolnym stylu!
Chcę wycenę

 

Drugie życie boazerii – skuteczne sposoby na odnowienie desek

Jest kilka popularnych technik na odnowienie boazerii. Jedne z nich są pracochłonne, a inne pozwolą nam szybko cieszyć się odmienionym wyglądem otoczenia. Jeśli nie mamy czasu na mały remont, to najłatwiej będzie skontaktować się z doświadczoną ekipą remontową. Fachowcy posiadają potrzebny sprzęt, dzięki któremu zdarcie lakieru i nałożenie go na nowo odbędzie się szybko i sprawnie.

1# Malowanie boazerii bez szlifowania

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na odnowienie boazerii jest jej pomalowanie. Bez długiego zdzierania starego lakieru i przygotowywania desek. Wystarczy jedynie zmatowić stary lakier papierem ściernym, dokładnie umyć boazerię wodą z płynem do naczyń, a następnie położyć nową farbę kryjącą.

Do najpopularniejszych kolorów nakładanych na boazerię należą biały i szary, które rozjaśniają wnętrze i dodają skandynawskiego stylu.

 

Sposoby na pomalowanie zniszczonej boazerii

 

2# Oklejanie i tapetowanie boazerii

Boazerię można także przykryć tapetą. Jednak wcześniej warto ją zmatowić i oczyścić, gdyż inaczej klej może nie przylgnąć do listewek. Ten sposób odnawiania boazerii jest mniej popularny, gdyż efekt nie zawsze pokrywa się z oczekiwaniami. Ponadto tapetowanie dla wielu z nas bywa wyzwaniem i bez fachowców możemy sobie nie poradzić z tak nieprzewidywalną powierzchnią, jaką jest boazeria.

Plusem tapetowania boazerii jest możliwość późniejszych przeróbek. Pokryte materiałem deski można przemalować lub zerwać zużytą powierzchnię i szybko położyć kolejną tapetę.

3# Malowanie boazerii ze ściągnięciem starego lakieru

Malowanie boazerii ze ściągnięciem lakieru jest najbardziej pracochłonną techniką, jednak efekty są fenomenalne. Deski nabierają nowego życia, a wnętrze zostaje odmienione i zyskuje świeżego stylu. Aby odnowić boazerię w ten sposób, najpierw powinniśmy ściągnąć starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego i szlifierki. Zadbajmy, aby proces był przeprowadzony dokładnie, gdyż inaczej nowy lakier lub farba nie będą trzymać się desek.

Następnie deski należy oczyścić z pyłu i wytrzeć na mokro. Po wyschnięciu można zabrać się za nakładanie lakieru lub farby. Malowanie boazerii ze ściągnięciem starego lakieru jest najbardziej efektowne. Z łatwością nadamy deskom dowolny odcień, możemy także wyciągnąć słoje, co pięknie zaakcentuje naturalność tego wykończenia i będzie pasować do wnętrz w stylu boho i skandynawskim.

Czym pomalować boazerię?

Odnawianie boazerii to szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o użycie farb. Odpowiednio oczyszczone deski możemy pomalować farbą akrylową o dowolnym kolorze. Do pełnego krycia powinny wystarczyć 2 warstwy, jednak w niektórych przypadkach może okazać się, że potrzebne będą 3.

Często wybierana jest również farba kredowa, która daje ciekawy efekt w postaci przecierań. Warto wiedzieć, że ten rodzaj farby pozwala również osiągnąć pełne krycie i efekt delikatnego wybielenia. Zaletą farby kredowej jest to, że można nią malować po każdej powierzchni i nie trzeba specjalnie przygotowywać desek, wystarczy je tylko przemyć.

Jeśli marzy nam się boazeria w naturalnym wydaniu, to najlepiej pomalować ją lakierem do drewna. Pozwoli on osiągnąć efekt matowy, półmatowy, a także błyszczący. Niektóre lakiery są koloryzowane, co pozwoli nadać deskom odcień, który będzie lepiej współgrał z otoczeniem.

Mniej znanym sposobem odnawiania boazerii jest olejowanie. Jest to technika wykorzystująca olej i jego naturalne właściwości wnikania w strukturę drewna. Jeśli zależy nam najbardziej na podkreśleniu usłojenia desek i naturalnym wyglądzie, to jest to technika idealna dla nas. Niestety jej wadą jest konieczność powtarzania olejowania desek co jakiś czas.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka technika będzie dla nas najlepsza, to najłatwiej będzie zapytać się doświadczonej ekipy remontowej. Fachowcy podejdą do sprawy kompleksowo i doradzą optymalne rozwiązanie.

 

Szukasz sposobu na renowację starej boazerii?
Fachowcy pomogą wybrać odpowiednią technikę i zajmą się remontem
Chcę wycenę
Jak szybko odnowić zniszczoną boazerię w domu?