Remont domu nieodłącznie wiąże się z odnowieniem lub wymianą podłogi. Czasami jest to surowa wylewka zasłonięta wykładziną, na szczęście o wiele częściej mamy do czynienia ze starym i klimatycznym drewnem w postaci desek lub parkietu. Takie łatwo odnowimy nawet małym nakładem pracy, bez konieczności rozbierania podłogi do zera. Oto kilka pomysłów, które ułatwią decyzję i przyspieszą remont. Zapraszamy do czytania!

Drewniana podłoga i jej potencjał

Drewniana podłoga to klasa sama w sobie. Wnosi do mieszkania przytulny klimat oraz nadaje niepowtarzalnego charakteru i podobnie jak wino – im starsza, tym lepsza. Wraz z pomocą fachowców możemy w krótkim czasie wydobyć z drewna jego urok i przedłużyć życie drewnianej podłogi o kolejne kilkanaście lat. Ponadto świetnym uzupełnieniem naturalnej podłogi może być zamontowanie drewnianych okien i drzwi.

Nie wahaj się i jak najlepiej wykorzystaj urok swojego domu, a domownicy i goście z pewnością odwdzięczą się słowami zachwytu.

Pomysł 1. Zmień kolor otoczenia i przyciemnij podłogę drewnianą

Zmiana koloru jest jednym z najszybszych i jednocześnie najbardziej efektownych remontów. Bawić możemy się nie tylko kolorem otoczenia, ale także jego kontrastem. Sporą wizualną zmianą jest pomalowanie ścian na jaśniejszy kolor i położenie ciemnego lakieru na parkiet. Sprawi to, że wnętrze zyska nowoczesne akcenty, a podłoga będzie wydawała się zupełnie nowa. Całość świetnie dopełnią egzotyczne rośliny, na przykład monstery.

Pomysł 2. Zdejmij lakier i wydobądź naturalne słoje drewnianej podłogi

Naturalne odcienie drewnianych paneli świetnie współgrają ze stylami, które cenią prostotę i minimalizm. Jeśli planujesz odmienić wnętrze na modłę hygge lub boho, to masz pewność, że to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie. Co zrobić? Wystarczy umówić się z fachowcami na cyklinowanie, co odświeży podłogę, a następnie użyć bejcy o naturalnym kolorze, która wydobędzie z niej piękne słoje. Jeśli martwimy się, że bez dodatkowego zabezpieczenia drewno za szybko się wytrze, to możemy dodatkowo położyć na nim warstwę lakieru. Z pewnością fachowcy podpowiedzą nam najlepsze rozwiązanie.

Jak odnowić starą podłogę w mieszkaniu

Pomysł 3. Wolisz gładką podłogę? Użyj szpachli parkieciarskiej!

Stare deski podłogowe zazwyczaj są wytarte i pełne nierówności. Fachowcy potrafią temu zaradzić poprzez użycie specjalnej szpachli parkieciarskiej. Czym jest ten środek? To wypełniacz do szczelin, najczęściej na bazie nitrocelulozy. Wykonuje się z niego wyżej wspomnianą masę szpachlową, poprzez połączenie z pyłem pochodzącym z cyklinowania. Substancja tworzy gładką powłokę, która wnika we wszelkie nierówności. Możemy być pewni, że po tym zabiegu nawet najstarsza podłoga będzie gładka jak nowa. Po wszystkim deski wystarczy zeszlifować i zabezpieczyć lakierem.

 

Potrzebujesz kogoś, kto odnowi podłogę w mieszkaniu?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

 

Pomysł 4. Odmień podłogę przez bielenie drewna

Bielenie podłogi może być wielką metamorfozą. Wnętrze zyskuje dzięki temu nie tylko skandynawskiej surowości, ale również więcej światła i przestrzeni. Jest to najlepsza opcja dla posiadaczy mieszkań na parterze, gdyż są one z reguły zasłonięte przez sąsiadujące budynki lub drzewa w ogrodzie.

Od czego zacząć? Najlepiej od przygotowania desek poprzez cyklinowanie, co odpowiednio wygładzi ich strukturę. Następnie dobieramy odpowiedni środek. Warto wiedzieć, że deski można rozjaśnić nawet do czystej bieli. Na rynku znajdziemy wiele przeznaczonych do tego środków, od delikatnych olejów i lakierów wydobywających słoje, po specjalne pasty mocno zmieniające barwę drewna.

Pomysł 5. Połącz parkiet i terakotę

Drewniane podłogi są piękne, jednak nie nadają się do wszystkich pomieszczeń. Jeśli remontujemy stare mieszkanie, ale nie jesteśmy pewni, czy w każdym pokoju chcemy pozostawić parkiet, to warto zdecydować się na urozmaicenie go poprzez położenie płytek. Terakota najlepiej sprawdzi się w kuchni i łazience, jednak nie musimy ściągać całego parkietu w tych pomieszczeniach. Możemy eksperymentować i zdjąć tylko jego część –  w miejscach, które są najbardziej narażone na niedogodne warunki lub tam, gdzie najczęściej myjemy podłogę. Dobrym pomysłem jest dobranie stylizowanej terakoty, co nie odbierze pomieszczeniom charakteru.

Łącz pomysły i konsultuj się z fachowcami

Doświadczony fachowiec zrealizuje prawie każdy pomysł, jednak będzie potrzebował czasu na planowanie. Przyda się także spotkanie w miejscu, które ma być odnawiane – przed rozpoczęciem prac należy dokładnie wymierzyć pomieszczenia, żeby przygotować odpowiednią ilość materiałów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć remont podłogi z innymi czynnościami. Przy okazji można podjąć się malowania, tapetowania ścian, a także odnowienia stolarki drzwiowej.

Nie jesteś zdecydowany? Możesz zadzwonić do firmy remontowo-wykończeniowej po poradę, fachowcy z pewnością odpowiedzą na pytania i opowiedzą o kosztach potencjalnego remontu.

 

Szukasz pomysłów na odnowienie parkietu?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

 

 

5 trendy pomysłów na remont podłogi drewnianej