Duży wpływ na czas trwania remontu, zarówno w mieszkaniu, jak i w domu, mają warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Nie tylko mogą one wydłużyć czas trwania prac, ale nawet skutecznie je zablokować. Jednym z częściej zadawanych pytań podczas remontu jest to, czy można montować (lub wymieniać) okna w zimie? Zapraszamy do lektury tekstu, w którym rozwiejemy wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Montaż okien drewnianych w zimie – tak czy nie?

Okna drewniane są najdelikatniejszą odmianą okien, dlatego ich montaż jest nieco trudniejszy. Wymaga nie tylko większego doświadczenia ekipy budowlanej, ale również lepszych warunków atmosferycznych. Montaż okien nie tylko zabezpieczy wnętrze przed zimnem i wilgocią, ale może również dodać mu walorów estetycznych, co ma szczególne znaczenie, gdy wybierzemy okna drewniane. Niestety drewno jest wrażliwe na wysoką wilgotność powietrza. Dlatego nie polecamy montowania okien drewnianych zimą, ponieważ mogłyby one wchłonąć wodę. To z kolei doprowadziłoby do wypaczenia ram okiennych. Cała praca szybko poszłaby na marne. Nie tylko straciliśmy czas i pieniądze za usługi stolarki okiennej, ale i ryzykowalibyśmy zniszczeniem drewnianych okien. Dlatego montaż i wymianę tego typu okien lepiej jest przeprowadzić w cieplejszych i bardziej suchych porach roku.

Szukasz specjalisty od wymiany okien?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

Wpływ mrozu na montowane okna

Wiemy już, że mróz i wilgoć negatywnie wpływają na montowane okna drewniane, a jak sytuacja wygląda, jeśli wybierzemy okna PVC, aluminium lub włókien szklanych? Okazuje się, że większość okien jest odporna na niską temperaturę czy wilgoć. Można je więc montować również w zimie. Warunek jest jeden – temperatura powietrza musi być wyższa niż minus 10 stopni Celsjusza. Najlepiej by była dodatnia, maksymalnie na lekkim minusie. Wtedy producenci godzą się na montaż, wiedząc, że nic nie stanie się ramom okiennym. Inną jeszcze kwestią jest stosowana przez specjalistów od remontów pianka montażowa. Większość dostępnych na rynku produktów może być bowiem stosowana wyłącznie w dodatnich temperaturach. Jeśli więc planujemy wymianę okien zimą, musimy zakupić specjalną piankę, przeznaczoną do pracy w niższych temperaturach.

Wiemy już, że zimno nie zaszkodzi oknom, ale nie możemy zapominać, że duża wilgotność spowolni schnięcie wszystkich produktów. Trudnością będzie praca z pianką do montażu, a przy zbyt niskich temperaturach nie będziemy mieli pewności, że dobrze ona zadziała.

Czy można wymieniać okna w zimie?

Czy warto montować zimą okna plastikowe?

Jak wspomnieliśmy, okna plastikowe można montować zimą, ale tylko wtedy, gdy temperatura jest dodatnia lub minimalnie ujemna. Przy większych mrozach okna PCV będą bardziej kruche i podatne na zniszczenie, np. w transporcie czy podczas montażu. Nie warto również decydować się na montaż w dni o dużej amplitudzie temperatur, lepiej wtedy o kilka dni go przełożyć. Podsumowując, jeśli temperatura nie jest zbyt niska, można bezpiecznie wstawiać okna czy montować parapety.

Warto wziąć pod uwagę, że zamontowanie okien w budynku wpłynie na inne prace remontowe. Wszelkie prace mokre, jak szpachlowanie, malowanie, gruntowanie będą trwały dłużej. Konieczne wtedy będzie również intensywne wietrzenie.

Kiedy montować okna w domu w stanie surowym?

Nieco inne problemy napotykamy podczas montażu okien w domu, w stanie surowym. Najlepiej bowiem byłoby, gdyby nastąpił on po przygotowaniu i wyschnięciu wylewki oraz tynkowaniu elewacji, ale jeszcze przed wykonaniem ocieplenia. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której wilgoć zgromadziłaby się wokół okien, a później skraplała w warstwie ocieplającej. Musimy również uważać na warunki gwarancyjne producenta okien, ponieważ bardzo często wymagają oni utrzymania od początku odpowiednich warunków użytkowania (np. temperatury ok. 20 stopni i wilgotności na poziomie 50-60%). Montując okna już po mokrych pracach, mamy pewność, że nie zabrudzimy sobie ram okiennych i szyb czy nie dojdzie do ich porysowania.

Wymiana okien zimą w bloku

Zdecydowanie prostszą sprawą jest wymienienia okien w mieszkaniach. Nie musimy tutaj zważać na kolejność prac czy zastanawiać się nad odpowiednimi warunkami. W końcu mury i pomieszczenia są nagrzane i stale przez nas użytkowane. Dlatego łatwiej będzie nam podjąć decyzję o montażu okien w zimie. Wystarczy, że na zewnątrz nie będzie dużego mrozu, co w ostatnich latach w naszym klimacie nie jest problemem. Zlecenie wymiany okien doświadczonej ekipie świadczącej usługi remontowo-wykończeniowe sprawi, że w kilka godzin będziemy mieć nowe, poprawnie i trwale zamontowane okna.

Po takiej wymianie warto jeszcze zadbać o aspekt wizualny, po umyciu okien, można zdecydować się na montaż karniszy oraz montaż rolet.

Chcesz bezpiecznie i skutecznie wymienić okna?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę
Montaż okien w zimie – czy to dobry pomysł?