Jeszcze kilka lat temu mało kto chciał tapetować wnętrza. Tymczasem widać zdecydowany wzrost popularności tapet. Znów wracają one do łask. Są chętnie wybierane ze względu na olbrzymie możliwości wzorów i kolorów, które dzięki nim wyczarujemy w pomieszczeniach. A jakie tapety ścienne będą modne w 2020 roku? I w jaki sposób będziemy tapetować ściany? Zapraszamy do naszego przewodnika po trendach w tapetowaniu.

Wielkoformatowe tapety przypominające obraz

Zdecydowanym przodownikiem w trendach w tapetowaniu w roku 2020 będą wielkoformatowe obrazy układane z tapet. Będą one kładzione na jedną ścianę, ale obejmą ją całościowo. Ten sposób tapetowania będzie musiał zostać poprzedzony dokładnym przygotowaniem ściany. Musi być ona odtłuszczona, poddana gruntowaniu, a jeśli jest taka konieczność również szpachlowaniu. Wszystko to ma sprawić, że uzyskamy gładką ścianę, na której położymy wielkoformatową tapetę. Dzięki temu osiągniemy zamierzony efekt obrazu, krajobrazu. A jakie wzory będą najpopularniejsze w takich tapetach? Ponieważ będą one niejednokrotnie stanowić dekorację ściany, pojawiać się na niej będą krajobrazy, tapety imitujące ręcznie malowane obrazy, scenki rodzajowe. Odwrotny trend w tapetach wielkoformatowych stworzy nam imitację starej, zużytej ściany z odpadającym tynkiem, który doskonale wpasuje się w industrialny styl.

Geometryczne wzory na tapecie

W bardziej tradycyjnych tapetach modne będą wzory geometryczne, nawiązujące do lat 50. i 60. Mogą występować zarówno w wersji symetrycznej, jak i asymetrycznej. Jeśli zaś chodzi o sposób, w jaki będziemy je wykorzystywać, to geometria w tapetach będzie się pojawiała na całej ścianie lub też jej fragmentach. Chętnie będziemy wykonywać tapetowanie wnęk czy wystających elementów ścian lub kolumn. Dzięki temu nasze wnętrze nie zostanie przytłoczone wzorem, a ten podkreśli jego charakter. Takie kładzenie tapet na fragmentach ścian będzie również pełnić rolę dekoracyjną.

Jak kłaść modnie tapetę w 2020 roku

Motywy florystyczne w tapetowaniu ścian w 2020

Dla tych, którzy za geometrią nie przepadają, kreatorzy trendów przygotowali alternatywę – tapety w motywy florystyczne, zarówno kwiatowe, jak i roślinne (np. liści). Nie będą one jednak przywoływać skojarzenia z epoką wiktoriańską czy przesłodzonymi drobnymi kwiatuszkami. Tapety, które będą modne w 2020 roku w trendzie florystycznym, opierają się na makro zbliżeniach i dużych motywach roślin. Co ważne tapety nie będą wielokolorowe, a ograniczą się do 2, maksymalnie 3 barw. Bardzo często będą monochromatyczne, w odcieniach jednego koloru. W 2020 roku zauważalny będzie również trend rozjaśniania wnętrz, więc tapety zamiast ciemnych kolorów zaoferują wersje jaśniejsze, często pastelowe.

Szukasz specjalisty od kładzenia tapet?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

Naturalność w tapetowaniu ścian

Kolejnym trendem widocznym w 2020 roku w tapetowaniu będzie powrót do naturalności i ekologii.Modne będą tapety w neutralnych kolorach, zazwyczaj utożsamianych z ziemią, naturą i przyrodą. Na naszych ścianach zagoszczą więc tapety w odcieniach bieli, beżów, kremów, rozbielonej zieleni (np. odcienie szałwiowy i miętowy) oraz niebiskości. Możemy również spodziewać się tapet w kolorze koralowym bądź delikatnych brązów. W większości przypadków tapety nie będą miały mocnych wzorów. A jak będziemy wykorzystywać te tapety? Tren naturalności spodoba się zwolennikom tapetowania całych wnętrz. Takie tapety bowiem doskonale sprawdzą się jako neutralna baza do stworzenia wnętrza w każdym stylu. Nie będą przytłaczające ani męczące wzroku.

Tapety metaliczne wzory

Od kilku sezonów widać tworząc się styl promujący wnętrza glamour, z elementami błyszczącymi. W 2020 doczekamy więc tapet z metalicznymi wzorami. Z jednej strony będą to tapety imitujące miedź, mosiądz czy złoto w ujęciach makro, z drugiej zaś na tapetach pojawią się drobne elementy z błyszczącym, metalicznym wykończeniu. Niejednokrotnie wzory będą wypukłe, co jeszcze bardziej podkreśli ich elegancję. Tapetowanie ścian tak mocnymi wzorami nie jest proste. Należy pamiętać o umiarze. Dlatego najczęściej tapetować będziemy pojedyncze ściany (np. za łóżkiem) lub w ogóle wyłącznie fragmenty.

Efekt 3D w tapetach

2020 rok to również czas popularności efektu trójwymiarowości w tapetowaniu. Można to osiągnąć dzięki tapetom 3D. Wyjątkowe będą popularne wzory. Odważni powinni sięgnąć po olbrzymie, całościenne murale z tapet, z realnie wyglądającymi i miejscami oraz przedmiotami, np. bramami, ogrodami, drzwiami. Pozostali zaś z pewnością chętnie sięgną po tapety geometryczne 3D np. z wciąż modnymi heksagonami. Kładąc takie tapety, należy brać pod uwagę, że efekt będzie widoczny dopiero na większej powierzchni.

Tapetowanie całych ścian czy tylko fragmentów – jak będziemy tapetować w 2020?

Tapetowanie w 2020 odbywać będzie się dwutorowo. Zdecydowanie nie obejmie całych pokojów czy mieszkań, ponieważ chociażby ze względu na modne wzory i struktury, wnętrze byłoby przytłoczone taką ilością motywów. Dlatego będziemy tapetować pojedyncze ściany lub ich fragmenty. To jednak tylko w kolory i wzory mocne, nadające wyjątkowego charakteru całemu pokojowi.

Chcesz modnie wytapetować wnętrze?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę
Tapety ścienne – 7 najnowszych trendów tapetowania w 2020