Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak szybko brudzą się nasze ściany, nie tylko w miejscach najczęściej użytkowanych. Malowanie ścian jest prostym, szybkim i tanim sposobem na renowację małych i dużych pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy dowolnie przearanżować wnętrze i kompletnie zmienić jego charakter. Jakie trendy w malowaniu ścian królować będą w 2022 roku? Jeśli zastanawia Cię ta kwestia, zajrzyj koniecznie do naszego artykułu. Polecamy!

Na jaki kolor pomalować ścianę w 2022 roku? Najmodniejsze barwy ścian

Malowanie ścian jest szybkim, prostym i dość tanim sposobem na odnowienie każdego wnętrza, nic więc dziwnego, że wciąż tak chętnie wybieramy ten sposób wykończenia wnętrz. W przeciwieństwie do tapetowania ścian, wystarczy odpowiednie wyczyszczenie powierzchni i jej zagruntowanie, by można było przejść do pokrycia jej wybranym kolorem. Z pewnością więc warto sięgnąć po pędzel i farbę, by zmienić wystrój dowolnego z pokoi w mieszkaniu czy domu.

Błękit i zieleń – to one zdominują nasze ściany w 2022 roku

Zanim wybierzemy odpowiedni kolor do pomalowania ścian, warto dowiedzieć się jakie barwy będą modne w 2022 roku. Najbliższe miesiące będą przede wszystkim należeć do pastelowych odcieni błękitu oraz zieleni. Ostatnie lata nie były dla nas proste, dlatego chętniej sięgamy po to, co naturalne, związane z przyrodą i to, co daje nam ukojenie. A niewątpliwie barwami, które pozytywnie wpływają na naszą regenerację i uspokajanie, są wszelkiego rodzaju niebieskości, zaczynając od błękitu nieba, a kończąc na morskim granacie. Kolejnym trendem malowaniu wnętrz w bieżącym roku jest sięgnięcie po zielenie. Jakiś czas temu bardzo chętnie wybieraliśmy butelkową zieleń, dziś zaś sięgniemy po oliwkowy, odcienie szaro-zielone czy srebrzysto- zielone. Czerpiemy je bezpośrednio z natury, z koloru drzew czy wody.

 

Pomysły na efektowne pomalowanie ścian modne w 2022 roku

 

Kolory naturalne – hit 2022 roku

Na naszych ścianach zagoszczą też złamane biele, uniwersalne szarości czy beże. Zdecydowanie najmocniejszym trendem w malowaniu ścian w 2022 roku będzie powrót do barw naturalnych. One mają stać się bazą wystroju wnętrz. Choć barwy mogą być wykorzystywane, to ich uzupełnieniem zawsze będą barwy neutralne, wszelkie odcienie bieli, kremy, alabastry i szarości oraz beże. Oczywiście nie ma przeszkód, by zdominowały one wnętrze, a możemy również dodać do nich kolorowe dodatki.

 

Szukasz koloru farby, który będzie modny i dopasowany do Twojego wnętrza?
Fachowcy pomogą wybrać odpowiednią barwę i zajmą się remontem
Chcę wycenę
 

Żółty – odważny kolor dla potrzebujących energii

Zdecydowanie bardziej szalonym kolorem, który pojawiać się będzie na naszych ścianach w 2022 roku, jest intensywny odcień żółtego. Ma on za zadanie dodać nam energii i poprawić nasz nastrój. Najmodniejszymi odcieniami będą m.in. bananowy i kolor zbliżony do wnętrza owocu papai. Oprócz nich możemy sięgnąć również po nieco zgaszone i stonowane musztardy czy delikatne wanilie.

Planujesz malowanie ścian? Przeczytaj artykuł, czym umyć ściany przed gruntowaniem i malowaniem i jak przygotować ściany do remontu.

Nie tylko jednolite ściany, czyli jak malować wnętrze w 2022 roku

Wiemy już, jakie kolory będą królować na naszych ścianach. Te naturalne mogą z powodzeniem pojawić się w całym wnętrzu. Jeśli zaś chodzi o intensywniejsze  barwy, to zazwyczaj wykorzystamy je wyłącznie na jednej lub dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach. Jednak w trendach na 2022 roku mamy nie tylko idealne, jednolicie pomalowane powierzchnie. Możemy również nieco zaszaleć i zabawić się strukturami oraz samymi kolorami. Po jakie wykończenie ścian warto sięgnąć?

  • po malowanie asymetryczne – z powodzeniem możemy oddać się lekkiemu szaleństwu i na ścianie, np. tej za kanapą czy łóżkiem, wyczarować asymetryczne wzory z różnych kolorów. Jeśli lubimy wnętrza w intensywnych odcieniach, sięgnijmy po kilka różnych. Ale zwolennicy delikatnych, subtelnych stylów wnętrzarskich, mogą w ten sposób również odnowić ścianę, wykorzystując farby w odcieniach ziemi;
  • ombre – ten sposób malowania powierzchni polega na łączeniu ze sobą wielu odcieni jednej barwy od najciemniejszej do najjaśniejszej (bądź odwrotnie). Wspaniale wygląda w odcieniach niebieskości czy zieleni i pasuje zarówno do salonu, sypialni jak i pokoju dziecka. Jeśli się na niego zdecydujemy, warto skorzystać z kompleksowych usług remontowo-wykończeniowych profesjonalnej firmy, ponieważ samodzielnie może nam nie udać się uzyskać idealnego ombre;
  • postawmy na delikatną geometrię – a na naszej ścianie wyczarujmy kilka, różnej szerokości pasów bądź też ozdobne, geometryczne figury w kontrastowym odcieniu, np. pod sufitem;
  • w 2022 roku bardzo modne będą również wzory roślinne, które z pomocą szablonów malarskich łatwo wyczarujemy na naszych ścianach;
  • do łask wrócą również farby strukturalne i z różnymi, nietypowymi efektami. Z ich pomocą nadamy wnętrzu modnego, eleganckiego charakteru.

Jedno jest pewne, rok 2022 pozwoli nam na zabawę kolorem i odrobinę szaleństwa. Dajmy się ponieść i wyczarujmy wnętrza idealne do odpoczynku i regeneracji.

9 trendów na malowanie ścian w 2022 roku