montaż płyt gipsowych Katowice, Chorzów, Sosnowiec, Zabrze

Płyty kartonowo-gipsowe

Jesteśmy profesjonalną firmą remontowo-wykończeniową, która świadczy usługi z zakresu montażu płyt gk na terenie całego Śląska (Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Mysłowice, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie). Płyty kartonowo-gipsowe zwane potocznie regipsem lub karton gipsem znajdują szerokie zastosowanie przy wnoszeniu ścianek działowych, montażu sufitów podwieszanych, docieplaniu budynków wełną, wykańczaniu poddasza, obudowy kominka, pionów instalacyjnych i wiele innych.

Szukasz specjalisty, który wykona remont?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie i bezpłatnie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego co potrzebujesz.
Chcę wycenę

Płyty gk – montaż

Montaż ścian z wykorzystaniem płyt gk jest stosunkowo prosty. Aby jednak został wykonany w sposób perfekcyjny, warto pamiętać o kilku podstawowych  zasadach.

Po pierwsze, przed montażem płyty powinno przechowywać w pomieszczeniu, w którym panuje zbliżona temperatura oraz wilgotność. Pozwoli to sprawdzić, jak “zachowują się”  karton gipsy  w określonych warunkach.

Po drugie, płyty warto wypełnić wełną szklaną lub skalną, co wpływa na  poprawę izolacji akustycznej i termicznej

Po trzecie, należy stosować taśmę uszczelniającą do izolacji akustycznej pod kształtowniki mocowane do ścian.

Po czwarte, jeśli decydujemy się na montaż płyt za pomocą gipsowej zaprawy klejowej, całą powierzchnię ściany należy zagruntować po to, aby wyrównać chłonność podłoża oraz je wzmocnić.  

 

Płyty kartonowo gipsowe najczęściej mocuje się do ścian trzema sposobami: bezpośrednio, na pasach lub punktowo. Jeśli chcemy bezpośrednio do ściany przymocować płytę – jej odchylenia od pionu lub poziomu nie mogą przekraczać 1,5 cm. Po usunięciu farby ze ścian, powierzchnię najlepiej zagruntować – to zagwarantuje lepszą przyczepność płyt do ścian.

Jeśli zaś naszym problemem są nierówne ściany, wtedy najlepiej wykorzystać sposób “na pasach”. Wąskie pasy wycięte z płyt k-g przykleja się pionowo do ściany w odstępach ok. 60 cm. Następnie szpachlą zębatą nanosi się klej na pasy i dociska płyty.

Gdy tynk jest słaby i się kruszy lub ściany pokryte są farbą olejną, płyty najlepiej mocować punktowo. Za pomocą otwornicy nawierca się w murze otwory ok. 50 mm. Otwory gruntuje się i wypełnia klejem gipsowym, a następnie przykleja płytkę. Styk pomiędzy płytkami szpachluje się i wzmacnia taśmą z włókna szklanego.

 

Zalety i wady płyt gk

Zaletami płyt kartonowo-gipsowych jest niewątpliwie wielość zastosowań. Mocowanie płyt możliwe jest praktycznie o każdej porze roku, pozwala również znacząco skrócić czas wykonywanej pracy. Do zalet karton gipsu należy także łatwa możliwość obróbki oraz szybkie wygładzanie nierównej powierzchni ścian. Główną wadą płyt kg jest to, że łatwo je przypadkowo uszkodzić, ponieważ są stosunkowo kruche.

 

Aby system zabudowy z płyt k-g służył wiele lat, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju płyt. Najczęśniej spotykamy się z płytami tradycyjnymi typu A, ognioopornymi typu F i tymi odpornymi na działanie wilgoci – H2.