Układanie kafelek
Kafelkowanie to jedna z najpopularniejszych technik wykończeniowych. Okładzina z płytek ceramicznych przede wszystkim musi być trwała i estetyczna. To na jakie kafelki się zdecydujemy uzależnione jest od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy je ułożyć. W łazience panuje większa wilgoć, dlatego tam najlepiej sprawdzą się te o podwyższonej odporności na działanie wilgoci.
Kafelkowanie to pojęciu używane w stosunku do:
- układania kafelków na ścianach i podłogach w kuchniach lub łazienkach,
- kafelkowania wanny, brodzików,
- układania kafelków pod prysznicem,
- układania kafelków w garażach,
- układania kafelków na schodach itp.
Kafelkowanie kuchni
W kuchni najczęściej decydujemy się na płytki umieszczone na podłogach, ścianach lub jako część zabudowy kuchennej. Kafelki na ścianie w kuchni to tradycyjny sposób wykończenia wnętrza kuchni, który sprawdza się zawsze. Nowoczesne kafelki w ciekawe wzory są doskonałym pomysłem na wypełnienie przestrzeni pomiędzy szafkami. Kafelki w kuchni sprawdzają się tam z kilku powodów:
- są wytrzymałe,
- odporne na działanie temperatury,
- odporne na uderzenia.
Kafelkowanie łazienki
Nikt z nas nie wyobraża sobie łazienki bez kafelków. Płytki są najczęściej wybieraną okładziną ścian i podłóg w łazience. Mają wiele zalet użytkowych, a co więcej nowoczesny wzory kafelków dają wiele możliwości na zaaranżowanie wnętrza łazienki. Największą zaletą jest jednak ochrona pomieszczenia przed wilgocią. Większość i kształt płytek do łazienki powinien zależeć od wielkości pomieszczenia. Z reguły im mniejsza łazienka, tym mniejsze rozmiary kafelków podłogowych oraz ściennych należy wybierać.
Wzory układania kafelków:
Decydując się na kafelki możemy ułożyć je w kilku kombinacjach:
- układ prosty,
- układ ukośny – karo,
- układ ciosowy,
- szachownica.
Najczęstsze błędy popełniane przy samodzielnym układaniu kafelków:
- niewłaściwe przygotowanie podłoża – niewłaściwe przygotowanie podłoża pod płytki to najczęstszy błąd popełniany przez laików. Aby kafelki służyły długie lata i wyglądały estetycznie, podłoże pierw należy zostać dokładnie oczyścić. Podłoże pod płytki musi być wytrzymałe, dlatego najlepiej wcześniej skuć wszystkie stare warstwy. Jeśli w ścianie lub podłodze występują ubytki obowiązkowo trzeba je zagruntować.
- niewłaściwe nakładanie zaprawy – powszechnym błędem podczas kafelkowania jest stosowanie zbyt małej ilości kleju. Powinno się nakładać tylko kleju, aby przy dociśnięciu płytki wyszedł bokami.
- złe przygotowanie zaprawy klejowej – zaprawy klejowej nie wolno przygotowywać “na oko”. Trzeba zawsze dokładnie przestrzegać tego, co napisane jest na opakowaniu. Zbyt duża ilość wody może wpłynąć na gorszą przyczepność kafelki.
- niewłaściwe ułożenie płytek – aby odpowiednio ułożyć płytki na powierzchni, trzeba uprzednio wykonać dokładne obliczenia oraz pomiary. Poziomica w tym wypadku jest niezastąpiona.
- brak właściwych dylatacji – zapomnienie o zostawieniu szczelinach dylatacyjnych może skutkować pękaniem płytek.
Jeśli poszukują Państwo solidnej ekipy kafelkarzy, zapraszamy do kontaktu. Działamy na terenie całego województwa Śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem takich miast, jak: Sosnowiec, Zabrze, Bytom, Gliwice, Tychy, Ruda Śląska, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Jaworzno, Częstochowa, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry.