Ładnie ułożony parkiet może być szczególną ozdobą naszego domu, jednak nieprawidłowe wykończenie może wyjść po latach w postaci pęknięć, szczelin i nierówności. Jeśli sami nie posiadamy wystarczającej wiedzy, to nie łudźmy się, że damy sobie radę z remontem drewnianej podłogi od a do z. W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy podczas układania podłóg. Nie tylko tych drewnianych, ponieważ niektóre nieprawidłowości wychodzą także przy łączonych materiałach. Zapraszamy do czytania!

 

 

Skąd biorą się błędy podczas remontu podłogi?

Uszkodzona podłoga jest najczęściej efektem wielu błędów popełnionych podczas remontu. Biorą się one z niedokładności, złego doboru materiałów, a także małej wiedzy. Nie każdy jest w stanie zmienić parkiet w pojedynkę. Do takiej pracy potrzebne są lata doświadczenia i obycia z różnymi materiałami. Dobry fliziarz zna się na kładzeniu płytek, jednak nie ma rozległej wiedzy o parkiecie czy panelach – podobnie jest z nami. Posiadanie zdolności manualnych do pewnych rzeczy nie powinny nas zachęcać do podjęcia się pełnego remontu podłogi. Niektóre przeróbki lepiej powierzyć sprawdzonej ekipie remontowej.

 

Samodzielnie położony parkiet zmienił swój kształt?
Pomożemy Ci uporać się z usterką!
Chcę wycenę

 

Błąd 1. Ułożenie podłogi na mało stabilnym podłożu

Jednym z powszechnych błędów, który można popełnić podczas remontu podłogi, jest ułożenie jej na mało stabilnym podłożu. Brak stabilności powoduje skrzypienie parkietu i desek drewnianych, a w przypadku płytek ceramicznych może po jakimś czasie dojść do ich popękania. Aby uniknąć tego błędu, należy ustabilizować nawierzchnię, a następnie upewnić się, że w każdym miejscu podłoga jest wyrównana.

Błąd 2. Niedokładne oczyszczenie podłogi z resztek remontowych

Zanim zaczniemy kłaść panele lub płytki, upewnijmy się, że powierzchnia została dokładnie wysprzątana. Liczą się nie tylko duże kamyczki i większe betonowe odpady, ale także kurz i pył. Najlepszym rozwiązaniem jest odkurzenie pomieszczeń specjalnych odkurzaczem przemysłowym, a następnie oczyszczenie ich na mokro. Następnie warto zagruntować podłogę, co przełoży się na lepszą przyczepność klejów. Płytki i panele nie będą wtedy niespodziewanie odchodzić od nawierzchni.

Szukasz pomysłu na podłogę, która doda wnętrzom charakteru? Skorzystaj z naszych propozycji opisanych w artykule: 5 trendy pomysłów na remont podłogi drewnianej.

Błąd 3. Pozostawienie kleju na podłożu

Resztki kleju na podłożu mogą zmniejszyć przyczepność kolejnych warstw, ale będą również powodem małych nierówności podłogi. Pozbędziemy się ich poprzez dokładne oczyszczenie posadzki. Jeśli jest to niemożliwe mechanicznie, to możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty chemiczne.

 

Naucz się, jak rozpoznawać błędy podczas remontu podłogi

 

Błąd 4. Źle wykonana wylewka

Zanim przejdziemy do wykonywania wylewki, upewnijmy się, jakie wymagania ma producent naszej wymarzonej podłogi. Może się okazać, że ta wybrana przez nas ma za małą wysokość lub zbyt niski poziom przyczepności. W tej kwestii warto zaufać ekipom remontowym, które mają doświadczenie w robieniu wylewek i dobrze wiedzą, jaka będzie najlepsza do wybranego przez nas podłoża.

Błąd 5. Brak przerw dylatacyjnych

Drewniana podłoga i panele nie mogą ściśle do siebie przylegać, ponieważ naturalne tworzywo podczas użytkowania pracuje, czyli zwiększa i zmniejsza swoją objętość pod wpływem temperatury oraz wilgoci. Wolne przestrzenie wypełnia się specjalnymi tworzywami, które zapewniają elastyczność. Brak przerw może poskutkować wybrzuszaniem się lub pękaniem elementów podłogowych. Warto pamiętać, że te reguły stosujemy też do listew przypodłogowych.

Błąd 6. Układanie posadzki na niedosuszonym podłożu

Mała ilość czasu na remont często skutkuje tym, że pomijamy niektóre etapy, jednak każdy z nich jest ważny, a droga na skróty może być opłakana w skutkach. Podłoże musi być suche, zanim przejdziemy do układania podłogi. W innym wypadku panele lub parkiet uniosą się, lub pojawią się spoiny. Częstym problemem nieodpowiednio klimatyzowanych wnętrz jest pojawienie się grzyba, który może zepsuć każdy typ podłoża lub wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Podobnie jest, kiedy układamy wilgotne drewno na suchym podkładzie – w trakcie wysychania zacznie zmieniać kształt, co przyczyni się do uszkodzenia ułożonej podłogi.

Błąd 7. Układanie paneli lub drewnianych desek bez podkładu

Panele i deski mają jedną wadę. Często wydają dźwięki, czyli charakterystyczne skrzypienie pojawiające się podczas nacisku. Niedogodność zminimalizujemy poprzez użycie specjalnej izolacji akustycznej lub prostego podkładu wygłuszającego.

Jak unikać błędów podczas remontu podłóg?

Najczęstszych błędów podczas remontu unikniemy, jeśli nie będziemy szukali drogi na skróty i wykonamy wszystkie prace zgodnie z zaleceniami producentów. Innym sposobem jest zatrudnienie wprawionej ekipy remontowej, która dobrze wie, jak wykonywać prace różnego typu. Ponadto współpraca z fachowcami umożliwi nam wykonanie innych potrzebnych przeróbek, na przykład flizowania, malowania, tapetowania, szpachlowania i wielu innych.

 

Płytki w łazience zaczynają odchodzić?
Zajmiemy się oczyszczeniem podłoża i wykończymy podłogę za Ciebie!
Chcę wycenę

 

7 najczęstszych błędów podczas samodzielnego remontu podłóg