Wykładzina dywanowa to znany i lubiany sposób na szybką zmianę wyglądu podłogi, a także jej ocieplenie i zabezpieczenie. Nie ma lepszego pokrycia podłogi do dziecięcego pokoju. Miękki materiał chroni przed bolesnymi skutkami upadków, a także utrudnia przypadkowe poślizgnięcie się, o jakie łatwo w przypadku wypolerowanego parkietu. Co więcej, położenie wykładziny wcale nie należy do skomplikowanych. Poniżej pokażemy, jak szybko i sprawnie odnowić podłogę z fachowcem za pomocą wykładziny. Zapraszamy do czytania.

 

 

Czym jest wykładzina podłogowa?

Wykładzina podłogowa przypomina dywan, jednak stworzona została z myślą o pokryciu o wiele większych powierzchni. Najlepiej w całości, gdyż wykładzina zazwyczaj zastępuje panele lub parkiet. Wykorzystywana jest też do szybkiego odnawiania podłóg, gdy nie mamy funduszy na zmianę powierzchni, a zależy nam na szybkich i efektownych zmianach. Układanie wykładziny dywanowej jest prostym zajęciem, jednak dużo czasu może zająć dopasowanie jej do wnętrza o niestandardowych wymiarach, a także mocowanie jej do podłoża. Na szczęście pomogą nam w remoncie doświadczeni fachowcy.

 

Parkiet stracił dawny blask, jednak jego remont jest zbyt drogi?
Wybierz wykładzinę, którą fachowcy dopasują do rozmiaru pomieszczenia
Chcę wycenę

 

Układanie wykładziny podłogowej krok po kroku

Najczęściej obawy przed położeniem wykładziny mają ci, którzy nigdy nie mieli z nią do czynienia. Warto zaryzykować, szczególnie kiedy odnawiamy pokój dziecka. W tym przypadku nie ma lepszego pokrycia niż miła w dotyku i miękka wykładzina, która będzie cieszyła oko nawet kilka lat. Wytrzyma akurat tyle, ile potrzeba do kolejnego remontu, kiedy dziecko wchodzi w wiek szkolny i zaczyna mieć więcej potrzeb dotyczących swojego pokoju.

 

Jak ocieplić podłogę z pomocą wykładziny

 

Krok 1. Dokładnie mierzymy pomieszczenie przed położeniem wykładziny dywanowej

Nawet jeśli wykładzina dywanowa będzie dużo tańsza niż położenie paneli lub płytek, to nie warto przepłacać za nadmiarową ilość materiału. Zmierzmy dokładnie pomieszczenie i zakupmy wykładzinę jedynie z małym nadmiarem. Inaczej sprawa się ma z pomieszczeniami o nieregularnych kształtach, w których będzie trzeba odpowiednio przyciąć materiał. W takich przypadkach fachowcy pomogą nam dobrać odpowiednią ilość wykładziny dywanowej.

Krok 2. Odpowiednie przygotowanie podłoża przed położeniem wykładziny dywanowej

Zanim zaczniemy układać wykładzinę, warto upewnić się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana. Jeśli podłoże jest betonowe, to należy je oczyścić, zagruntować i wysuszyć. Ponadto trzeba usunąć wszelkie nierówności, gdyż przez nie wykładzina może się źle układać. Fachowcy najszybciej zrobią to za pomocą wylewki samopoziomującej. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z płyt OBS, które dodatkową ocieplą podłogę i będą tłumić hałasy.

Krok 3. Układanie wykładziny podłogowej na przygotowanej powierzchni

Na odpowiednio przygotowaną podłogę bez problemów położymy wymarzoną wykładzinę. Warto jednak wcześniej zastanowić się, w jaki sposób chcemy przymocować ją do powierzchni. Najczęściej wybierany jest montaż za pomocą specjalnego kleju. Jest on wytrzymały i zabezpiecza wykładzinę przed przesuwaniem się. Niestety, jeśli wykładzina ma być tylko chwilową opcją, to może nam znacznie utrudnić ściąganie jej w przyszłości. Mniej inwazyjne jest przytwierdzanie wykładziny dywanowej za pomocą specjalnej taśmy dwustronnej. Cały zabieg jest szybki, a taśmę naklejamy jedynie na obrzeżach wykładziny. Możliwe jest też ułożenie wykładziny bez kleju, jednak ryzykujemy wtedy marszczeniem się materiału.

Szukasz sposobu na remont, który zmieści się w Twoim budżecie? Przeczytaj nasz artykuł: “Kilka pomysłów na tani remont starego mieszkania z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych”.

Krok 4. Estetyczne wykończenie wykładziny dywanowej

Ostatnim krokiem montażu wykładziny jest jej wykończenie. Podobnie jak w przypadku paneli czy parkietu, tu też możemy zainstalować listwy podłogowe, które dodatkowo zabezpieczą koniec wykładziny. Doświadczeni fachowcy przymocują je szybko i sprawnie, ponadto postarają się, aby miejsca mocowania pozostały niewidoczne.

Montaż wykładziny to najczęściej wstęp do kolejnego remontu

Nawet jeśli wykładzina świetnie pasuje do pomieszczenia, to większość z nas wie, że to jedynie element przejściowy, który wybieramy w oczekiwaniu na budżet pozwalający położyć parkiet lub wysokiej jakości drewniane deski. Ponadto przy okazji współpracy z fachowcami możemy poprosić ich o wstępną wycenę innych usług, które spodziewamy się w przyszłości zamawiać. Na przykład tapetowanie, malowanie, remont instalacji wod-kan lub wymianę stolarki drzwiowej. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi kosztów przedsięwzięcia i czasu, jakiego potrzebują fachowcy.

 

Stara wykładzina nie chce odejść od podłoża?
Fachowcy pomogą się jej pozbyć!
Chcę wycenę
Podłoga stała się nieprzyjemnie zimna? Zobacz, jak ocieplić ją za pomocą wykładziny!