Remont domu nie zawsze kończy się na wykańczaniu ścian oraz ich malowaniu. Spragnieni ciekawszych wzorów sięgamy po tapety, które są stylowym i oryginalnym dodatkiem. W zależności od gustu możemy zdecydować się na fototapety, a nawet tłoczone winyle. Najtrudniejszą decyzją jest wybranie sposobu, w jaki położymy materiał na ściany. Jedno jest pewne, praca w pojedynkę nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie jeśli brakuje nam doświadczenia w tej dziedzinie.

Jesteś ciekawy, jaki jest najłatwiejszy sposób na szybkie wytapetowanie mieszkania? W artykule znajdziesz najczęściej zadawane pytania i szczegółowe wyjaśnienia, które pozwolą osiągnąć wymarzony efekt. Zapraszamy do lektury!

 

 

Zacznij od podstaw — poznaj najpopularniejsze rodzaje tapet

Zanim podejmiesz najważniejszą decyzję i wybierzesz tapetę ze wzorem, który przypadł Ci do gustu, sprawdź jakiego rodzaju jest. Nie wszystkie tapety są z tego samego materiału i to właśnie od niego będzie zależał sposób nakładania kleju, jego typ oraz to, jak przykleimy samą tapetę do ściany.

Rodzaje tapet:

  • Tapety papierowe – najpopularniejsze i najmniej wytrzymałe tapety. Nie można ich czyścić wilgotną gąbką, ponieważ istnieje ryzyko, że wraz z brudem zdejmiemy materiał ze ściany. Są jednak najtańsze i łatwo dostępne. Nadadzą się idealnie dla kogoś, kto lubi często zmieniać wygląd swojego mieszkania.
  • Tapety winylowe – najbardziej wytrzymałe. Możemy z nich zmywać zabrudzenia, ponieważ, jak sugeruje nazwa, wierzchnia warstwa jest pokryta odpornym winylem. Ten rodzaj sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest wyższy poziom wilgotności. Atut winyli to również lepsze krycie nierówności ścian.
  • Tapety na flizelinie – uniwersalny typ tapety. Materiał to mieszanka włókien tekstylnych i celulozowych. Bez problemu przykleimy ją do naszej ściany oraz tak samo łatwo usuniemy, gdy nam się znudzi. Jeśli ściany naszego mieszkania są delikatne, to nie zastanawiajmy się długo. Flizelina będzie najlepszym wyborem.
  • Tapety z włókna szklanego – ich materiał jest odporny nawet na wodę i ogień, jednak przy ich klejeniu musimy zachować większą ostrożność. Włókno szklane nada się wszędzie tam, gdzie temperatura jest wysoka, a ściany wymagają częstszego mycia. Warto wiedzieć, że ten rodzaj tapety możemy pomalować farbą, gdy chcemy szybko nadać jej świeższego wyglądu. Ich największą wada jest to, że należą do materiałów, których trudno pozbyć się ze ściany.
  • Bordiury – używane jako imitacja lamperii lub listew wykończeniowych. Najczęściej nakleja się je tuż pod sufitem, żeby ukryć nierówno przycięte tapety.
  • Fototapety – wykonane z papieru lub flizeliny. Ich funkcja jest raczej dekoracyjna i nie spodziewajmy się dużej wytrzymałości. W sklepach znajdziemy ogromną ilość wzorów. Możliwe jest także wykonanie wybranych wydruków na zamówienie.

 

Szukasz specjalisty od tapetowania?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

 

Rozpoczęcie tapetowania — przygotuj przestrzeń i odpowiednie akcesoria

Wybraliśmy już odpowiedni typ tapety? Teraz pora na przygotowanie się do jej położenia. Pamiętajmy, że zanim zaczniemy, powinniśmy dokładnie wyczyścić i osuszyć ściany. Inaczej tapeta może się bardzo szybko odkleić lub zrobią się na niej nieestetyczne bąble.

Jeśli zupełnie nie mamy doświadczenia i odwagi, warto poprosić o pomoc fachowca, który posłuży radą lub przyjedzie i wytapetuje ściany za nas. Pamiętajmy, że ekipa remontowa posiada swoje narzędzia i nie będziemy musieli dodatkowo rozglądać się za potrzebnymi akcesoriami. Ponadto fachowcy pomogą nam z gruntowaniem ścian i sufitu, jeśli będzie to konieczne

Przewodnik po tapetowaniu

Jak wytapetować trudne miejsca?

Trudne miejsca mogą przyprawić o zawroty głowy. Duża ilość gniazdek i włączników oraz kaloryfer niemożliwy do zdemontowania wymagają od nas dodatkowego nakładu pracy. Czasami po wszystkim będzie konieczny montaż parapetów, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Nie obawiajmy się poprosić o pomoc fachowców znających się na rzeczy.

Właściwe tapetowanie trudnych miejsc jest kluczowe, żeby osiągnąć olśniewający efekt. Nie zapominajmy o odcięciu dopływu prądu, jeśli zabieramy się za demontaż włączników. Po zdjęciu pokrywki należy wykonać nacięcie w kształcie litery X, przez które będą przechodzić przewody.

Narożniki także bywają problematyczne. Każdy ma inny sposób na ich wykończenie. Niektórzy sugerują użycie dwóch kawałków tapety, które będą się łączyć ze sobą w zgięciu. Innym sposobem jest położenie tylko jednego kawałka, którego środek będzie w zgięciu. Dzięki temu uzyskamy gładki łuk, a tapeta nie zacznie się odklejać. W razie małych prześwitów, niemożliwych już do usunięcia, możemy pozostałe miejsce pokryć farbą do malowania ścian. Ekipa remontowa również nie odmówi nam pomocy.

Jak pozbyć się źle położonej tapety?

Błędy popełnione podczas tapetowania dadzą się usunąć tylko do zaschnięcia kleju. Co zrobić, gdy okaże się, że niektórych rzeczy po prostu nie zauważyliśmy? Najbezpieczniej spróbować namoczyć tapetę specjalnym płynem do usuwania tapet. Istnieją też parowe urządzenia ułatwiające proces ściągania tapety.

Gdy ilość popełnionych błędów nas przerasta, warto udać się po pomoc do doświadczonej ekipy remontowej, która zna się na usługach remontowo-wykończeniowych. Nawet w przypadku uszkodzenia ściany podczas zdejmowania tapety, fachowcy zaszpachlują i odpowiednio zabezpieczą powstałe ubytki.

 

Szukasz kogoś, kto szybko wytapetuje mieszkanie?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę
Szybki remont – odmień swoje mieszkanie przez tapetowanie