Każdy, kto robi lub dopiero planuje remont, wie, że wolne miejsce jest na wagę złota. Co więcej, przestrzeń szczególnie zyskuje na znaczeniu w małych mieszkaniach lub pomieszczeniach trudnych do zagospodarowania. Antresola może być świetnym rozwiązaniem, aby zyskać kilka dodatkowych metrów i zwiększyć komfort płynący z użytkowania przestrzeni. Podobne konstrukcje sprawdzają się też świetnie w pokojach dziecięcych i młodzieżowych.

W poniższym artykule opowiemy, jak zaplanować budowę antresoli, a także pokażemy, jak powstały plan wdrożyć w życie. Zapraszamy do czytania!

 

 

Czym jest antresola w mieszkaniu lub w domu?

Antresola to dodatkowa powierzchnia, która jest zazwyczaj instalowana na ścianach nośnych budynku. Konstrukcja pozwala na stworzenie półpiętra, które możemy dowolnie zaaranżować. Najczęściej organizuje się tam dodatkowe miejsce do spania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby na antresoli stworzyć bawialnie dla dzieci, spokojną pracownię lub garderobę.

Każda nadprogramowa konstrukcja to obciążenie ścian, dlatego musimy być pewni, że antresola zostanie oparta o grube ściany nośne, a nie cienkie półścianki. Od prawidłowego montażu zależy bezpieczeństwo wszystkich domowników.

 

Nie wiesz, z czego wykonać antresolę?
Nasi fachowcy pomogą wybrać odpowiedni materiał
Chcę wycenę

 

Jak zrobić antresolę w pokoju dziecka?

Antresola najczęściej kojarzy się z pokojem dziecięcym. Jest to podyktowane tym, że pokoje naszych pociech są zazwyczaj mniejsze, przez co szukamy dodatkowych rozwiązań, które zwiększą przestrzeń roboczą i pozwolą dostawić biurko i wygodne siedzisko lub zaaranżować oryginalny kącik zabaw.

Najpopularniejszym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym są gotowe antresole. Konstrukcyjnie podobne są do łóżek piętrowych, jednak dolne miejsce do spania zostaje usunięte na poczet przestrzeni gotowej do zaaranżowania.

Nie masz pomysłu, jak zagospodarować przestrzeń pod antresolą? Zainspiruj się naszym artykułem: 7 pomysłów na nietypowe i praktyczne zabudowy do mieszkania i domu.

Jak wysoka może być antresola w pokoju dziecięcym?

Nie ma wytycznych, które sugerują odpowiednią wysokość antresoli. Najlepiej dopasować ją do możliwości pomieszczenia, a także wzrostu dziecka. Jeśli pod antresolą planujemy zrobić miejsce do nauki, to pamiętajmy, aby pozostawić tyle przestrzeni, aby dziecko nie musiało pochylać głowy, siedząc przy biurku.

Z czego można zrobić antresolę do pokoju dziecięcego?

Antresolę do pokoju dziecięcego możemy wykonać z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się drewniane belki, jednak często wykorzystuje się też zabudowy z karton-gipsu i metalowe rurki. Materiał najlepiej dopasować do aranżacji całego pomieszczenia i gustu pociechy – antresolę łatwo wystylizować, tak aby przypominała statek, wóz strażacki lub zamek księżniczki.

 

Ile kosztuje antresola do pokoju dziecięcego?

 

Antresola w pokoju dziecięcym – z fachowcem czy samodzielnie?

Planując budowę antresoli, która nie będzie gotową konstrukcją z sieciówki, warto znać przynajmniej podstawy prac budowlanych, w innym wypadku najlepiej będzie poprosić o pomoc sprawdzoną ekipę remontową. Fachowcy będą wiedzieć, jakie belki zakupić, skąd wziąć najtańsze i najlepsze materiały, a także, jak to wszystko ze sobą spasować i przytwierdzić do ściany.

Warto wiedzieć, że prace remontowe nie kończą się na przymocowaniu antresoli. Należy jeszcze wykończyć ściany przez szpachlowanie, malowanie lub tapetowanie. W przypadku gruntownego remontu dochodzi jeszcze układanie parkietu lub paneli i wykończenie podłogi listwami.

Ile kosztuje antresola w pokoju dziecięcym?

Koszt antresoli zależy od użytych materiałów i rozmiaru przeróbek w pomieszczeniu. Taniej wychodzi połączenie montażu wraz z remontem, dzięki czemu szybko i sprawnie zainstalujemy antresolę w odpowiednim miejscu. W ostateczności można pokusić się o gotowe konstrukcje, jednak te są mniejsze i mniej stabilne, a także nie dopasujemy ich tak dobrze do aranżacji pomieszczenia.

Czy antresola w pokoju dziecięcym wymaga pozwolenia na budowę?

Antresola nie wymaga pozwolenia na budowę, jednak w przypadkach, kiedy nasza konstrukcja zamienia się w całe półpiętro, warto zapytać o remont spółdzielnię mieszkaniową. Bywa tak, że konstrukcja budynku ma ustalone niskie maksymalne obciążenie i należy zmieścić się odpowiednich kryteriach, aby nie narazić innych mieszkańców budynku na niebezpieczeństwo.

Najsłabsze ściany miewają nowsze budynki, a najmocniejsze konstrukcje to stare kamienice, których ściany potrafią wytrzymać naprawdę duże obciążenie.

 

Sypialnia dzieci wydaje się mało ustawna i ciasna?
Fachowcy doradzą rozwiązania, które zwiększą przestrzeń użytkową
Chcę wycenę
Montaż antresoli w pokoju dziecięcym, co musisz o nim wiedzieć?