Decydując się na remont mieszkania, szybko stajemy przed dylematem, czy wykonać go samodzielnie, czy z fachowcem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od zakresu prac, które chcemy przeprowadzić. Czym innym jest malowanie ścian, a czym innym wymiana stolarki okiennej. Zanim więc podejmiesz decyzję, czy remont zlecić fachowcowi, przeczytaj nasz artykuł.

Zakres prac remontowych

Przede wszystkim musisz ocenić, jakie prace należy wykonać. Do części robót niezbędne będą odpowiednie uprawnienia. Dotyczy to na przykład elektryki. Dla własnego i innych bezpieczeństwa nie możesz samodzielnie zmieniać instalacji. Konieczna będzie więc pomoc elektryka. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Jeśli chcesz uniknąć zalania sąsiadów, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty.

Prace, które możesz wykonać sam

Oczywiście wiele jest prac, które możemy wykonać sami, szczególnie jeśli mamy smykałkę do prac ręcznych. Część z nich nie wymaga wielkich umiejętności jak, np. gruntowanie ścian czy kładzenie tapety. W sieci wiele jest samouczków jak wykonać remont samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dobrze jest się z nimi zapoznać.

Ryzyko samodzielnego remontu

Wykonując remont samodzielnie, musimy liczyć się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Pewne jest, że całość zajmie nam więcej czasu, niż gdyby wykonywał to budowlaniec. Jeśli więc zależy nam na czasie, na pewno nie warto decydować się na samodzielne remontowanie. Prace budowlane wymagają pewnej wiedzy i umiejętności. Mimo tego, że część z nich wydaje się bardzo prosta, osobie niewprawnej mogą nastręczać wielu trudności.

Dużym problemem dla osób chcących kompleksowo wykończyć wnętrze będzie brak krzepy fizycznej. Wbrew pozorom remont to ciężka, fizyczna praca, po której będziemy mieli duże zakwasy. Jeśli nasze ciało nie jest odpowiednio przygotowane, może odmówić współpracy.

Nie ryzykuj przeciągania się remontu, zadzwoń do nas!
chcę wycenę

Materiały budowlane

Nikt z nas nie posiada odpowiedniej wiedzy budowlanej, jeśli nie zajmuje się tym na co dzień. Dużym problemem może się więc dla nas okazać dobór odpowiednich materiałów. Nie tylko musimy wiedzieć, czego będziemy potrzebować np. do zbudowania ścianki, ale i który, z wielu dostępnych na rynku, produktów jest najlepszy.

Zupełnie inną kwestią jest fakt, że firmy remontowe posiadają dostęp do hurtowni budowlanych, w których często dostają zniżki. My takich możliwości nie mamy. Zostają nam zakupy w marketach lub online. Jednak ceny na pewno będą mniej korzystne. Oczywiście, jeśli odejdą nam koszty fachowca, nasz budżet będzie większy. Problem jednak pojawi się, gdy kupimy złe materiały lub niezbędne będą poprawki.

Niezbędne narzędzia

Kolejną kwestią są specjalistyczne narzędzia – szlifierki, wiertarki etc. Mało kto z nas posiada taki sprzęt. Podczas remontu będziemy musieli jednak jakoś go zdobyć. Kupowanie na tę jedną okazję jest rozwiązaniem nieekonomicznym. Lepiej będzie więc popytać i pożyczyć urządzenia od znajomych lub skorzystać z wypożyczalni.

samodzielny remont mieszkania

Przeanalizuj koszty

Teoretycznie oszczędzając na kosztach robocizny powinno zostać nam więcej pieniędzy. Remonty mieszkań i domów są jednak na tyle nieprzewidywalne, że nie da się tego jednoznacznie potwierdzić. Może się bowiem okazać, że ze względu na brak wiedzy i doświadczenia, więcej pieniędzy wydamy na materiały i narzędzia. Do tego musimy liczyć się z błędami jakie popełnimy i ich konsekwencjami.

Nie dla perfekcjonistów

Jeśli należysz do osób, które nie zniosą widoku krzywo położonych płytek, to remont bez ekip na pewno nie jest dla ciebie. Wykonując pewne czynności po raz pierwszy, nie możemy spodziewać się, że wyjdą nam idealnie. Co gorsza – mogą wypaść bardzo słabo. Może okazać się, że stracimy wiele pieniędzy i materiałów, a prace trzeba będzie wykonać ponownie. Podejmując decyzję musimy być w pełni świadomi wad i zalet obu rozwiązań oraz konsekwencji, jakie ze sobą niosą.

Remontowanie samodzielne może, ale nie musi być tańsze. Jest to opcja dobra dla osób mających dużo czasu i małe wymagania. Trzeba wyróżniać się cierpliwością i tężyzną fizyczną. Korzyściami będą ogromna satysfakcja i trochę pełniejszy portfel. Ekipę budowlaną warto wybrać do zadań bardziej skomplikowanych, wymagających uprawnień i wiedzy. Zyskamy wtedy pewność, że płytki zaraz nie odpadną, a podłoga położona jest prosto i prawidłowo. Remont z profesjonalną ekipą budowlaną będzie też na pewno krótszy i nie przyniesie ze sobą przykrych niespodzianek, wpadek i niedoróbek.

Szukasz sprawdzonego remontowca? Skontaktuj się z nami – zadzwoń lub wyślij zapytanie!
chcę napisać
Remont mieszkania samemu czy z fachowcem?