Piece od zawsze kojarzyły się nam się z przytulnym domostwem i odpoczynkiem. Niegdyś to właśnie obok niego toczyło się życie. Szczególnie dobrze było to widać na wsiach – piecyk kaflowy zapewniał ciepły posiłek i ogrzewał całą izbę. Dzisiaj funkcja kominka prezentuje się nieco inaczej. Nie jest już jedynym źródłem ciepła, a na jego poprawną instalację należy mieć dodatkowe fundusze. Ponadto pojawiły się zastępniki klasycznych kominków, czyli ich ekologiczne i elektryczne wersje. W tym krótkim poradniku wytłumaczymy, jakie kominki są przyjazne naturze, a także jak przygotować dom na wstawienie dodatkowego źródła ciepła.

 

 

Remont domu a instalacja kominka – kiedy można zacząć myśleć o kominku?

Zakładanie kominka i skomplikowanie tego procesu zależą od typu paleniska, jaki wybierzemy. Instalacja najbardziej bezpiecznego produktu, czyli kominka z wkładem, wiąże się z kilkoma procedurami i zasadami, jakich należy przestrzegać podczas montażu. Najważniejsze z nich to zadbanie o właściwą wentylację, co często wiąże się również z przeciągami i zimnem. Pamiętajmy, że nie warto zatykać otworów wentylacyjnych, gdyż może okazać się to tragiczne w skutkach dla całej rodziny. Ponadto zbyt mała ilość tlenu podczas spalania powoduje wydzielanie się toksycznych lub drażniących oparów.

Montaż kominka najłatwiej zaplanować jeszcze podczas remontu, oszczędzi nam to dodatkowych prac związanych z doprowadzaniem domu do porządku, takich jak kładzenie nowego tynku, malowanie, tapetowanie czy położenie podłogi odpornej na warunki panujące wokół kominka.

Kominek wolnostojący – więcej ciepła i mniej pracy podczas remontu

Kominek wolnostojący, czyli popularna koza, pozwoli nam cieszyć się dźwiękami wesoło trzaskającego ognia bez konieczności przeprowadzania dużego remontu. Jego podłączenie jest o wiele prostsze, co wiąże się z mniejszym nakładem prac – nie trzeba kuć ścian, chyba że zapragniemy, żeby kominek naśladował stylem ten klasyczny. Sprawna firma remontowa szybko poradzi sobie z instalacją i zamaskuje wszelkie ślady prowadzonych prac. Ponadto poleganie na specjalistach zapewnia nam zwiększone bezpieczeństwo, gdyż przy okazji mogą sprawdzić poprawność instalacji i wykończenia wnętrza.

 

Planujesz remont z montażem kominka?
Sprawdź nasze usługi wykańczania wnętrz w atrakcyjnych cenach
Chcę wycenę

 

Ekologiczne kominki i ich właściwa zabudowa przy remoncie domu

Łatwiejsze w instalacji niż klasyczne kominki są te ekologiczne. Co więcej, dzięki nim dbamy o przyrodę i produkujemy o wiele mniej dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych produktów spalania. Ich zabudowa nie jest skomplikowana, dlatego mogą znaleźć się w prawie każdym pomieszczeniu. Czym są ekologiczne kominki, inaczej biokominki? Są tą specjalne paleniska, które wykorzystują bioetanol. Do ich pracy nie są potrzebne specjalne przewody wentylacyjne, czyli nie będziemy musieli martwić się przeróbkami. Podczas spalania etanolu powstają płomienie, cieszące oczy tak samo, jak w przypadku klasycznych kominków. Wielbiciele tradycyjnego stylu mogą zdecydować się na specjalną zabudowę wykonywaną przez fachowców, która imituje paleniska

 

Szukasz inspiracji na ciekawe wykończenia wnętrz? Sprawdź nasz artykuł: 7 rozwiązań na wykończenia wnętrz domów jednorodzinnych.

 

Kominek jako ozdoba czy źródło ciepła? Zaplanuj to zanim wezwiesz fachowców od remontu!

Ekologiczne kominki na wkłady z etanolem nie dają tyle samo ciepła, co ich tradycyjne odpowiedniki. Idealnie sprawdzą się jako klimatyczna ozdoba, która oczaruje naszych gości i pozwoli łatwiej odprężyć się w domowym zaciszu. Tylko klasyczne kominki oraz te wolnostojące mogą w pełni ogrzać pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że ich montaż jest bardziej wymagający i będzie potrzebował wspólnej pracy całej ekipy remontowej, a także kilku przeróbek. Na szczęście czas pracy da się skrócić, używając płyt kartonowo-gipsowych, które fachowcy ładnie opracują tynkiem. Szpachlowanie także świetnie sprawdzi się jako wykończenie.

Tani remont i kominek? Kominki na biopaliwo sprawdzą się najlepiej

Ekologiczne kominki to idealny sposób na tani remont i szybką odmianę wnętrza. Efekt może być równie spektakularny, co w przypadku tradycyjnych modeli. Jeśli planujemy współpracę z fachowcami i odświeżenie domu, to postawmy właśnie na biokominek. Do jego instalacji nie są potrzebne specjalne przygotowania, a małe wymiary zapewniają wiele możliwości instalacji, co wiąże się z atrakcyjną ceną wykończenia.

 

Chcesz umilić zimowe wieczory instalując kominek?
Sprawdź nasze ceny montażu!
Chcę wycenę
Instalacja kominka a ekologia – czy to połączenie jest możliwe?