Brzydkie zapachy w łazience często pojawiają się nagle. Szukając ich źródła, zazwyczaj trafiamy na odpływ, jednak jest to dopiero początek naszych problemów. Kratka ściekowa może wydzielać odór z różnych powodów, bywają nim nieprawidłowy montaż instalacji w pomieszczeniu, wysychanie odpływu lub nagromadzenie się śmieci w głębi rury, czyli brak odpowiedniej higieny w łazience.

 

 

Nieprzyjemny zapach z odpływu – skąd się bierze?

Nieprzyjemny zapach z odpływu nie zawsze wskazuje na konkretny problem. Najpierw warto sprawdzić, jak wygląda kratka ściekowa, ponieważ w niektórych przypadkach już samo przyjrzenie się odpływowi może ukazać źródło kłopotów.

Brudna woda w głębi kratki będzie źródłem specyficznego, zatęchłego zapachu. W dodatku nieużywana kratka zasycha, co z czasem jeszcze bardziej wzmacnia unoszący się fetor. Aby uniknąć podobnej sytuacji w łazience, warto systematycznie wlewać do kratki czystą wodę z dodatkiem detergentu. Ponadto każde zabrudzenie należy najpierw dokładnie usunąć, co pozwoli dłużej cieszyć się świeżością w pomieszczeniu.

Kolejnym źródłem smrodu w łazience jest wysychający syfon. Jeśli w kratce brakuje wody, to będzie wydostawał się z niej gryzący zapach. Podobnie jak w poprzednim przypadku, taki odpływ systematycznie czyścimy i zalewamy wodą. W ten sposób bardzo szybko pozbędziemy się problemu.

 

Nie wiesz, od czego zacząć remont łazienki?
Sprawdź nasze oferty w atrakcyjnych cenach!
Chcę wycenę

 

W jaki sposób zlikwidować przykry zapach w łazience?

Samodzielne usuwanie przykrego zapachu w łazience opiera się tylko na przytoczonych wyżej sposobach. Możemy zadbać, aby syfon nie wysychał, systematycznie czyścić odpływ albo wraz ze specjalistami od nowa zaplanować przebieg kanalizacji. Sprawdzona firma remontowa najlepiej doradzi, jak uniknąć nieprzyjemnego problemu oraz podpowie co zrobić, aby uniknąć go w przyszłości.

Jak sprawdzić, czy przykry zapach jest spowodowany przez błędnie wykonaną instalację wod-kan? Najłatwiejszym sposobem jest przyglądnięcie się zawartości kratki ściekowej o różnych porach dnia i po każdym spłukaniu wody. Jeśli wraz z wodą w wannie lub toalecie znika zawartość odpływu, najprawdopodobniej oznacza to błąd przy montażu.

 

Tani remont łazienki to nie problem! Sprawdź nasz poradnik: Jak małym kosztem wykonać remont łazienki w bloku z wielkiej płyty?

 

Czy konieczna jest likwidacja kratki ściekowej?

Wiele osób planujących remont zapiera się, że nigdy więcej nie zamontują odpływu w łazience. Zmienił się nasz tryb życia oraz awaryjność sprzętów AGD, co minimalizuje ryzyko zalania mieszkania. Niestety zgodnie ze sztuką budowlaną odpływ jest koniecznym zabezpieczeniem, dlatego jego demontaż jest zwykle odradzany. Warto pamiętać, że prawidłowy odpływ wykonany przez fachowców nie będzie przeszkadzał, a nowoczesna technologia budowlana pozwala na instalację syfonów ze specjalnym wpustem, zapobiegającym wydzielaniu się zapachu z odpływu.

Warto przemyśleć różne możliwości jeszcze przed remontem łazienki, gdyż wymiana kratki ściekowej może wiązać się z kuciem i ponownym szpachlowaniem, gruntowaniem i położeniem nowych płytek.

 

Sposoby na brzydki zapach w łazience

 

Właściwa higiena w łazience jest kluczem do pozbycia się brzydkich zapachów z odpływu

Pamiętajmy, że remont i czyszczenie odpływu nie rozwiąże za nas wszystkich problemów z brzydkimi zapachami. Niezmiernie ważna jest prawidłowa higiena, pomagająca uniknąć zarastania syfonu brudem, z którego tworzy się śmierdzący nalot. Ponadto gromadzenie się bakterii może przyspieszyć proces, dlatego warto używać środków czystości na bazie chloru i co jakiś czas zalewać nimi odpływy.

Nieprawidłowy montaż rur kanalizacyjnych źródłem brzydkiego zapachu

Wspominaliśmy, że wadliwa konstrukcja kanalizacji może być źródłem brzydkiego zapachu w pomieszczeniach z kratką ściekową. Zadbajmy o prawidłową zabudowę w łazience, jak i instalację wod-kan, a problem prawdopodobnie nie pojawi się w naszym domu. Nie warto całkiem rezygnować z kratki, ponieważ dzięki niej unikniemy zalania podczas awarii. Ponadto odpływ pozwala na intensywne czyszczenie, którego z pewnością nie podejmiemy się w innych pomieszczeniach.

Ciekawostką jest, że w Szwecji dalej popularny jest sposób czyszczenia łazienki przez spłukanie jej wodą, a następnie zgarnięcie jej do odpływu za pomocą miotły lub specjalnej ściągaczki (przypominającej taką, jaką wykorzystujemy do mycia okien).

Ograniczenie brzydkich zapachów w łazience – podsumowanie

Źródłem brzydkich zapachów w łazience jest zwykle źle wykonany odpływ lub brak prawidłowej higieny w jego okolicy. Inną przyczyną może być również wysychanie syfonu, przez co zapach z kanalizacji łatwiej wydostaje się na zewnątrz. Jeśli wypróbowaliśmy wszystkie podane sposoby, a z kratki ściekowej dalej śmierdzi, to warto poprosić o pomoc fachowców. Specjaliści obeznani w montażu kanalizacji z pewnością szybciej znajdą źródło problemu.

 

Pozbądź się brzydkiego zapachu w łazience
Sprawdź cenę wymiany instalacji wod-kan
Chcę wycenę
Brzydkie zapachy w łazience – czy remont może je ograniczyć?