Winyl to wytrzymały materiał, który zazwyczaj kojarzy się z niskim kosztem i łatwością instalacji. Ponadto jego właściwości termoplastyczne sprawiają, że można go dowolnie kształtować. Właśnie z tego powodu winylowe elementy wybierane są wtedy, kiedy zależy nam na szybkiej zmianie aranżacji w mieszkaniu.
W poniższym poradniku przedstawimy łatwe sposoby na remont podłogi w kuchni i łazience, na które może pozwolić sobie każdy, niezależnie od budżetu i stanu mieszkania. Zapraszamy do czytania!
Czym charakteryzuje się winyl?
Winyl to inaczej PCW, czyli materiał składający się z polichlorku winylu. Wykorzystywany jest powszechnie przede wszystkim w budownictwie, jako element stolarki okiennej, drzwiowej, ale także wytwarza się z niego rury, kształtki i wytrzymałe folie. Ponadto winylu używa się również w medycynie i elektrotechnice.
Niebywała wytrzymałość i lekkość winylu sprawiły, że często pokrywa się nim podłogi i ściany. Ponadto łatwość montażu oraz niska cena samego materiału przewyższają nawet gres i panele drewniane. Nie obawiajmy się jednak, dzisiejsza podłoga z winylu ani trochę nie przypina linoleum, które było niegdyś popularne. W sklepach znajdziemy wiele modeli winylowych paneli o strukturze zbliżonej do drewna lub kamienia.
Gdzie sprawdzą się panele z winylu?
Panele z winylu są odporne na wilgoć, dlatego świetnie sprawdzą się w łazience. Co więcej, z powodzeniem można je również wykorzystać jako płytki ścienne w kuchni, gdyż winyl zabezpieczy ścianę przed wodą chlapiącą ze zlewu czy oparów gotującego się jedzenia. Niewątpliwą zaletą paneli z winylu jest łatwy montaż, dla fachowców zajmujących się układaniem glazury, płytek, paneli czy parkietu, prawdopodobnie będzie to praca na jeden dzień.
Szukasz inspiracji na ciepłe pokrycie podłogi, jednak winyl Cię nie przekonuje? Spróbuj wykładzinę! Przeczytasz o niej w naszym artykule: Podłoga stała się nieprzyjemnie zimna? Zobacz, jak ocieplić ją za pomocą wykładziny!
Czym się kierować przy wyborze paneli winylowych do łazienki?
Jeśli jesteśmy wielbicielami drewnianych powierzchni, to na pewno marzą nam się deski w łazience. Niestety naturalne tworzywa szybko chłoną wodę, pęcznieją i w rezultacie po kilku latach nadają się już do wymiany. Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji są panele winylowe, które doskonale imitują drewno i inne naturalne powierzchnie. Dzięki panelom z PCV nie musimy obawiać się, że podłoga napuchnie.
Atutem paneli winylowych jest ich duża dostępność i mnogość wariantów kolorystycznych. Z łatwością znajdziemy odpowiedni kolor, który będzie pasował do otoczenia, a także będziemy mogli przebierać w deseniach i fakturach. Wiele paneli ma żłobienia, które jeszcze bardziej upodabniają je do naturalnych płytek lub parkietu.
Panele winylowe nakładane na starą podłogę
Na pewno wielokrotnie słyszeliśmy osoby, które zachwalały układanie wykładziny, gdyż można pokryć nią starą podłogę i w ten sposób oszczędzić sobie pracy. Podobnie jest z panelami winylowymi. Są łatwe w montażu i bez problemu pokryjemy nimi nieciekawie wyglądającą podłogę. Płytki w łazience nadają się do remontu? Żaden problem, możemy szybko pokryć je nowocześnie wyglądającymi płytkami winylowymi.
Jeśli nie mamy natury majsterkowicza, to zawsze możemy poprosić o pomoc zaufaną ekipę remontową, która poradzi sobie z każdym zadaniem.
Jakich narzędzi potrzebujemy do położenia paneli winylowych?
Montaż paneli winylowych jest o wiele prostszy niż układanie płytek czy parkietu, jednak bywają sytuacje, w których i tak będzie potrzebna pomoc fachowca. Jeśli nasza podłoga jest prosta, a pomieszczenie ma regularny kształt, na przykład pola kwadratu, to przydadzą się nam jedynie ostre nożyczki, którymi dotniemy odpowiednie fragmenty winylu.
Sytuacja komplikuje się, gdy podłoga ma spore krzywizny, a kształt pomieszczenia narzuca nam staranne docinanie paneli w odpowiednich kształtach. W tej sytuacji konieczna okazać się może pomoc fachowców, którzy zajmą się wykonaniem nowej wylewki, zagruntowaniem podłogi, czy szpachlowaniem ubytków.
Ponadto warto wiedzieć, że panele winylowe możemy wykończyć podobnie, jak robimy to z parkietem czy panelami. Dla pełniejszego efektu poleca się montaż ozdobnych listew pomiędzy podłogą a ścianą.
Kiedy przydadzą się nam panele winylowe samoprzylepne?
Alternatywą dla paneli winylowych jest ich ekspresowa wersja samoprzylepna. Charakteryzuje się łatwym montażem, gdyż przytwierdza się ją do powierzchni za pomocą maty samoprzylepnej. Panele winylowe samoprzylepne możemy przykleić prawie wszędzie, dzięki czemu szybko odmienimy wnętrze i nie wydamy majątku na remont.
Ile kosztują płytki z winylu do kuchni lub łazienki?
Płytki z winylu mają wiele korzyści, jednak niewątpliwie największą z nich jest niska cena. Remont kuchni z użyciem paneli winylowych wyjdzie nas dużo taniej niż wymiana płytek. Ponadto podłoga pokryta winylem jest odporna na intensywną eksploatację – nie musimy obawiać się, że porysujemy ją krzesłem.
Zaoszczędzoną na remoncie kwotę możemy wykorzystać na malowanie ścian, tapetowanie lub inne prace, które dodadzą wnętrzom blasku.