Mieszkając w małym domku czy mieszkaniu, z pewnością dobrze wiemy, że odpowiedni układ jest niezwykle pomocny. Niestety z upływem czasu i mody może okazać się, że niektóre pomieszczenia należy szybko przearanżować. Dobrym rozwiązaniem wydają się ścianki gipsowo-kartonowe, jednak ich konstrukcja wymaga czasu i wprawy, a sama praca pozostawia po sobie wiele bałaganu. Jak sobie z tym poradzić? Wybierając jeszcze szybsze rozwiązanie, jakim są przesuwne ściany działowe.
Czym są przesuwne ściany działowe?
Odpowiednia aranżacja wnętrz może okazać się problematyczna. Szczególnie kiedy przybywa domowników. Nie od dziś wiadomo, że różnice w trybie życia i zainteresowaniach skutecznie dzielą nawet tych najbardziej cierpliwych lokatorów. Gdy brakuje miejsca na pasje, zazwyczaj w planach pojawia się remont. Jednak na ten nie zawsze jest czas i budżet. Ruchome ściany są świetnym wyjściem z sytuacji, gdyż pozwalają na wydzielenie stref, w których każdy poczuje się komfortowo.
Zalety przesuwnych ścian działowych
Początkowo przesuwne ściany działowe były używane w biurach oraz salach konferencyjnych, jednak od jakiegoś czasu pojawiają się również w domach i mieszkaniach. Takie ściany działowe mają kilka ciekawych cech, dzięki którym przewyższają płyty z karton-gipsu. Są to między innymi:
- mobilność – przesuwne ściany działowe można przenosić wedle potrzeb, co umożliwia przearanżowanie mieszkania w dowolnym momencie, bez zbędnego nakładu sił;
- wytrzymałość – trwałe materiały to bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Raz kupione ściany posłużą nam na studiach, w nowo zakupionym mieszkaniu, a także gdy pojawią się dzieci;
- prosta obsługa – każdy potrafi zamykać i otwierać drzwi, to samo jest ze ściankami działowymi. Jest to rozwiązanie, z którym poradzą sobie nawet dzieci;
- bezawaryjność – ściany i ścianki z g-k co jakiś czas trzeba odświeżyć, inaczej zaczną straszyć swoim wyglądem. Ścianki przesuwne są zazwyczaj wykonywane z trwałych materiałów odpornych na upływ czasu. Nawet po kilku latach będą się tak samo dobrze sprawować;
- dźwiękoszczelność – ścianki stałe z lekkich pustaków lub karton-gipsów nie zatrzymują dźwięku. Świetnym przykładem jest nowe budownictwo, gdzie przez ściany bez problemu usłyszymy sąsiada idącego w nocy do lodówki. Ruchome ścianki działowe powstały z myślą o salach konferencyjnych, co daje nam gwarancję, że świetnie wygłuszą ograniczoną nimi strefę. Bez wątpienia możemy uznać to za największą zaletę.
Do czego warto wykorzystać przesuwne ściany działowe?
Przesuwne ściany działowe mogą być konstruowane na wiele sposobów. Wiele z nich to dźwiękoszczelne płyty, które ceni się szczególnie w małych mieszkaniach z dużą liczbą lokatorów. Jednak ściany działowe można wykorzystać na wiele innych sposobów. Stanowią świetną alternatywę dla dużej biblioteczki, mogą być podstawą dla telewizora lub chować za sobą ogrzewanie, jednym słowem, jest to nietypowy typ zabudowy, który łatwo kreatywnie wykorzystać.
Innym sposobem na przesuwne ściany działowe jest wkomponowanie ich w zabudowę kuchenna, zabudowę łazienki, a nawet w zabudowę balkonową.
Wyznaczanie stref w dużym domu za pomocą przesuwnych ścianek działowych
Wyznaczanie stref przydaje się nie tylko w małych mieszkaniach. Warto je również wykorzystać w przestronnych wnętrzach. W ten sposób możemy ekonomicznie podzielić duży metraż i sprawić, żeby mieszkanie prezentowało się o wiele bardziej nowocześnie. Szczególnie efektownie wygląda to w apartamentach typu studio, które z natury są wysokimi pustymi przestrzeniami z możliwością podzielenia na mniejsze.
Ścianka działowa to za mało? Zobacz nasze pomysły na odnowienie wnęki ściennej: 5 ciekawych sposobów na remont wnęki w ścianie. Miejsce do zabudowy w kilku krokach.
Pomoc w montażu przesuwnych ścianek działowych
Samodzielny montaż ścianek działowych może być problematyczny, gdyż najczęściej potrzebne są do tego różne narzędzia. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie profesjonalnej firmy remontowej, która zajmie się stawianiem ścianek od a do z. My jedynie będziemy musieli pokazać, w których miejscach powinny pojawić się nowe elementy wyposażenia.