Poprzez szukanie nowego domu, nie zawsze mamy na myśli kupno budynku w stanie deweloperskim lub pustej działki. Niektórzy rozglądają się za lokalem z duszą, któremu będą mogli poświęcić swój czas i pieniądze. Zaletą kupna inwestycji z drugiej ręki jest zmniejszenie ilości koniecznych do wykonania prac. Przykładem może być zagospodarowany i wyrośnięty ogród oraz gotowy podjazd.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w który rozjaśnimy wszelkie wątpliwości związane z remontem starego domu. Na koniec podsumujemy, czy kupno starego domu faktycznie się opłaca.

 

 

Remont starego domu — co to jest i z czym się wiąże?

Remont starego domu to inaczej renowacja nieruchomości zakupionej z drugiej ręki. Ilość prac, jakie trzeba wykonać, zależy od stanu, w jakim znajduje się konkretny budynek. Całkowity koszt prac będzie się także różnił w zależności od tego, czy remont wykonamy na własną rękę lub z pomocą fachowców. Druga opcja jest o wiele bezpieczniejsza, ponieważ specjaliści już po wstępnej analizie będą mogli ocenić wielkość spodziewanego remontu.

Ile kosztuje remont starego domu?

W jaki sposób możemy wyliczyć koszt remontu starego domu? Niestety nie da się tego prosto oszacować. Suma, jaką wydamy na remont, zależy nie tylko ilości materiałów, ale także od zakresu robót. Gdy w trakcie analizy okaże się, że do wymiany jest cała instalacja elektryczna, dach, elementy wykończeniowe i większość użytkowych, to cena może zbliżyć się do tej, za którą wybudujemy nowy dom.

Z kolei jeśli okaże się, że jesteśmy szczęśliwcami i trafił nam się dom w dobrym stanie, to jego renowacja może wynieść nawet 10% całości kosztów budowy nowej nieruchomości.

Do całej kwoty warto doliczyć kilkanaście procent na zapas, żeby zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych wydatków. Nawet fachowcy nie są w stanie przewidzieć, co kryje się pod starymi tynkami.

Zakres prac remontu — od czego rozpocząć remont?

Ludzie różnie rozumieją słowo remont. Niektórzy mają na myśli gruntowną renowację, a inni tylko malowanie ścian i odświeżanie podłóg. Zanim zaczniemy, warto skonsultować się z fachowcami, żeby określić, co dokładnie będzie wchodziło w skład wykonywanych prac.

Zwyczajowo remont można podzielić ze względu na wykonywany zakres prac:

  • mały remont – poprawki przy instalacjach, prace wykończeniowe, zmiany płyt gipsowo-kartonowych, malowanie ścian i odświeżanie podłóg;
  • średni remont – najbardziej typowy. Obejmuje on to samo co mały, jednak w jego przypadku nakład pracy przy instalacjach będzie większy oraz do wymiany mogą być elementy konstrukcyjne. Średni remont to także wymiana sanitariatów, oświetlenia, grzejników i renowacja rur czy układanie płytek;
  • remont generalny – w jego przypadku ilość prac do wykonania jest tak duża, że można porównać je do budowy nowego domu z zachowaniem wyglądu starej posiadłości. Możliwa jest nawet przebudowa fundamentów i dachu, a także całkowita wymiana instalacji.

przewodnik po remoncie

Przykładowa kolejność prac podczas remontu starego domu

Kupując dom z drugiej ręki, powinniśmy się w miarę możliwości trzymać konkretnej kolejności prac. Najważniejsza jest analiza. W tym celu dobrze jest wynająć fachowca, który dokładnie określi zakres usług remontowo-wykończeniowych.

Niektóre rzeczy będziemy mogli stwierdzić już po pierwszym oglądnięciu. Pęknięte ściany, odpadający tynk i widoczna pleśń mogą oznaczać konieczność przeprowadzenia remontu generalnego. Następnie sprawdźmy stan dachu. Jeśli on również wymaga gruntownej przebudowy, łącznie z wymianą więźby i pokrycia, to możemy być pewni dużych kosztów.

Jeśli szacunkowa cena nas nie przeraża, to zaczynamy od renowacji całej instalacji – elektrycznej, grzewczej, gazowej oraz wodno-kanalizacyjnej. Następnie przechodzimy do renowacji ścian i podłóg. Wielbiciele „domu z duszą” mogą pokusić się o pozostawienie starych podłóg. Szczególnie w przypadku drewnianych desek. Cyklinowanie może tchnąć w nie nowe życie.

Po przejściu przez poprzednie etapy powoli zbliżamy się do końca. Pozostała nam wymiana okien i drzwi oraz prace wykończeniowe w łazience.

 

Szukasz specjalisty od remontowania starego domu?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

 

Jakie dokumenty będą potrzebne do remontu starego domu?

Rozpoczęcie remontu starej nieruchomości nie wymaga wielu dokumentów, jednak czasami ich uzyskanie może być czasochłonne. Bezsprzecznie jest nam potrzebny akt własności. To najważniejsza rzecz, jakiej musimy dopilnować. W innym przypadku rozpoczęcie remontu bez zgody potencjalnego współwłaściciela może skończyć się sądem i obarczeniem nas ogromnymi kosztami. Zawsze warto upewnić się, czy nowy dom nie został przekazany w spadku większej ilości osób.

Kolejne dokumenty to wniosek do urzędu zgłaszający prace remontowo-budowlane i wniosek o pozwolenie na budowę. Na ich rozpatrzenie przyjdzie nam chwilę poczekać – łącznie około dwóch miesięcy. Składamy je do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Warto wiedzieć, że w przypadku małych prac wystarczy samo zgłoszenie. Tylko przebudowa i budowa wymagają pozwolenia.

Czy remont starego domu się opłaca?

Remont starego domu zdecydowanie się opłaca. Całkowity koszt zależy jednak od stanu nieruchomości. Im nowszy budynek, tym mniej przyjdzie nam wydać na cały remont. Pamiętajmy również, że wynajęcie dobrej ekipy remontowej pomoże nam zaoszczędzić wiele nerwów i zmniejszyć wydatki związane z niespodziankami wynikłymi w trakcie prac.

Czy remontowanie starego domu się opłaca? Kompletny przewodnik po remoncie starego domu