Sezon letni kojarzy nam się z wypoczynkiem i wakacjami, jednak to właśnie wtedy przeprowadzamy najwięcej prac remontowych. Ma na to wpływ nie tylko długi dzień, który pozwala pracować do późnych godzin przy naturalnym świetle, ale również wysoka temperatura, dzięki której nie ma ryzyka zniszczenia materiałów. Z kolei w zimie mamy nieco mnie chęci, jednak o wiele więcej czasu, podobnie z ekipami remontowymi. Niestety w zimnych porach roku musimy odpuścić niektóre zadania lub dodatkowo zabezpieczyć materiały. W poniższym artykule przedstawiamy prace remontowe, które z powodzeniem wykonamy w zimie. Zapraszamy do czytania!

 

 

Pora roku a optymalna temperatura prac remontowych

Dużo mówi się o odpowiedniej temperaturze do prac remontowych, jednak rzadko precyzuje się, jaka powinna być. Według fachowców dobra temperatura to około 20-23 stopni Celsjusza. Mamy wtedy pewność, że kleje zwiążą, materiały nie stracą kształtu, a wilgotne powierzchnie wyschną odpowiednio szybko. Warto jednak zauważyć, że w zimie taką temperaturę utrzymuje się wyłącznie w domu, dlatego niektóre z prac możemy bez przeszkód wykonywać, o ile nie narazimy materiałów na mróz, na przykład przez długie wietrzenie.

Ogromnym plusem zimowego remontu jest też większa dostępność fachowców, a co za tym idzie – nie spieszą się tak z prowadzonymi pracami. Przekłada się to na wyższą jakość i możliwość dokładniejszego omówienia różnych niuansów remontu.

 

Flizy w łazience zaczynają odchodzić od ściany, ale boisz się remontu w zimie?
Fachowcy wymienią je bezpiecznie i z największą dbałością o jakość prac
Chcę wycenę

 

Prace remontowe w zimie – bezpieczne tapetowanie

Tapetowanie w zimie nie powinno stanowić problemu dla sprawdzonej ekipy remontowej. Fachowcy świetnie wiedzą, że nie powinni otwierać okien zaraz po położeniu tapety, gdyż może to osłabić moc kleju. Zbyt niska temperatura zamraża jego cząsteczki, przez co z czasem jego moc słabnie i w efekcie materiał odkleja się od ścian. Aby uniknąć niespodzianek podczas zimowego remontu ścian, zaleca się wystrzegać wietrzenia, a jeśli to możliwe, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkową nagrzewnicę, obniżającą wilgotność pomieszczenia i przyspieszającą proces wysychania kleju.

Prace remontowe w zimie – malowanie ścian bez ryzyka

Zasady co do malowania ścian w zimie są podobne jak przy tapetowaniu. Należy przede wszystkim unikać dużej różnicy temperatur podczas wysychania farby, a także zadbać o odpowiednią wilgotność. Niedopilnowanie tego grozi przebarwieniami na ścianach, co prezentuje się bardzo nieestetycznie. Uważajmy także na zbyt intensywne suszenie, które może przynieść podobne skutki. Temperatura powinna zostać zachowana na stałym poziomie przez cały okres remontu.

 

Przeróbki remontowe, które możesz wykonywać bezpiecznie podczas mrozu

 

Prace remontowe w zimie – odnawianie łazienki bez szkód

Odnawianie łazienki to czasochłonne zajęcie, trzeba nie tylko zdjąć stare płytki, ale również odpowiednio przygotować podłogę i ściany. Przed flizowaniem najczęściej czeka nas usunięcie nierówności, szpachlowanie, gruntowanie, a czasem tynkowanie. Niektórzy decydują się również na ciekawy konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych. Budują z nich półki lub wnęki na lustra, a następnie odpowiednio modernizują instalację elektryczną. Efekt bywa spektakularny. Pamiętajmy jednak, że kleje, na których mocuje się flizy, nie są odporne na szybkie zmiany temperatury, dlatego podczas zimowego remontu warto utrzymywać ją na stałym poziomie. Unikajmy również wietrzenia, ponieważ przez mróz mogą odpadać płytki znajdujące się najbliżej okna. O wiele lepiej zaopatrzyć się w specjalną nagrzewnicę, która przyspieszy wysychanie zaprawy i kleju.

Planujesz malowanie, ale boisz się, że zabraknie Ci czasu? Przeczytaj nasz artykuł o najszybszej technice malowania ścian: “Malowanie natryskowe – najszybszy sposób na świeże i gładkie ściany”.

Prace remontowe w zimie – murowanie, wylewki i ocieplenia

Wszystkie większe prace związane z wykończeniami wnętrz, takie jak murowanie, przygotowanie wylewek i ocieplanie ścian możemy bez przeszkód przeprowadzać również w zimie. Podobnie jak w poprzednich przykładach, warto jednak zadbać o stałą temperaturę, która powinna być wyższa niż 5 stopni Celsjusza. Dobrze jest również pamiętać, żeby unikać zapraw zawierających dużą ilość wody, co znacznie opóźni ich wysychanie w zimowych warunkach.

Prace remontowe w zimie – bezpieczny montaż instalacji elektrycznej

Montaż instalacji elektrycznej w zimie jest jak najbardziej bezpieczny. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednią temperaturę, a fachowcy będą mogli poświęcić swój czas na rozprowadzenie przewodów po naszym domu czy mieszkaniu. Warto pamiętać, że zimą ekipy budowlane mają mniej zleceń. Właśnie dlatego dobrze jest rozpoczynać podobne prace remontowe zimniejszą porą roku. Więcej czasu na montaż instalacji to też większe szanse, że bez przeszkód wprowadzimy w życie nawet najbardziej skomplikowane plany.

 

Remont instalacji wodnej przesunął się na zimę?
Fachowcy bezpiecznie wykonają potrzebne przeróbki
Chcę wycenę
Prace remontowe w zimie – które z nich wykonasz bez szkody dla domu?