Malowanie nie będzie efektywne, jeśli wcześniej nie przygotujemy odpowiednio ścian. Najlepiej zrobić to poprzez ich oczyszczenie, a następnie gruntowanie. Dzięki tym zabiegom farba utrzyma się na ścianie nawet kilka lat, a proces malowania przebiegnie szybko i skutecznie. W poniższym artykule dzielimy się kilkoma poradami, które pomogą szybko uporać się z przygotowaniem ścian. Zapraszamy do czytania!

Przygotowanie ścian do malowania, czy to konieczne?

Jeśli nigdy nie malowaliśmy, to może nam się wydawać, że cały proces kończy się na zakupie odpowiedniej farby i wałka, a następnie nałożeniu emulsji na ścianę. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, możemy tak zrobić, jednak farba może wyglądać inaczej, niż obiecał producent, a także mieć mniejszą wytrzymałość. W ekstremalnych przypadkach farba zacznie się łuszczyć zaraz po malowaniu ścian. Aby uniknąć niespodzianek, ściany należy odpowiednio oczyścić, a następnie zagruntować.

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Odpowiednie przygotowanie ścian najlepiej zacząć od dokładnego usunięcia brudu z powierzchni. Pył sprawi, że farba nie będzie chciała utrzymać się podłożu, dlatego całe pomieszczenie oczyszczamy za pomocą wilgotnej ściereczki lub odkurzacza. Następnie warto dokładnie oglądnąć ściany w poszukiwaniu plam. Jeśli jest ich dużo, to będzie dla nas sygnałem, żeby użyć gruntu izolującego lub farby podkładowej.

 

Odświeżasz ściany w pokojach, ale zapomniałeś o łazience?
Nic trudnego, tam też możemy pomalować
Chcę wycenę

 

Jak gruntować ściany? Kilka porad

Gruntowanie ścian ma na celu wyrównanie chłonności podłoża, usunięcie resztek pyłu, a także wzmocnienie całej powierzchni. Dzięki gruntowaniu farba ma lepszą przyczepność do ściany, a także zużyjemy jej o wiele mniej, niż w przypadku braku malowania gruntem. Środek nakładamy za pomocą wałka, a jedyne, o czym warto pamiętać, to o unikaniu dociskania go do ściany. Poprawne gruntowanie poznamy po braku zacieków i smug.

 

Na czystych ścianach lepiej trzyma się farba

 

Poprawne gruntowanie ścian to trzymanie się kilku porad:

  • nie gruntuj ścian bez ich uprzedniego oczyszczenia. Zbyt duża ilość kurzu osłabi działanie płynu gruntującego;
  • płyn gruntujący nanosimy wałkiem lub długim pędzlem ławkowcem;
  • wcieranie gruntu w podłoże wzmacnia jego działanie, to dlatego lepiej unikać metod natryskowych, nawet jeśli są szybsze;
  • niektóre grunty zwierają wypełniacz. Pamiętajmy, że wymagają dokładnego wymieszania, a także powtarzania tej czynności kilka razy podczas malowania;
  • rozwadnianie gruntu nie osłabia jego działania, jeśli płyn jest za gęsty, to warto rozrzedzić go samą wodą w proporcji 1:2 lub 1:3;
  • niektórzy producenci zalecają, aby nanosić dwie warstwy gruntu na powierzchnie, czasami jedna za drugą. Czytajmy zalecenia przed rozpoczęciem etapu gruntowania.

Nie chcesz malować wszystkich ścian w domu? Sprawdź nasze modne propozycje tapet ściennych: Tapety ścienne – 7 najnowszych trendów tapetowania w 2020

Jak prawidłowo przygotować podłoże stare i nowe? Kilka różnic

Inaczej zabierzemy się za gruntowanie nowej ściany niż starej. Pierwszą ważną różnicą jest konieczność czekania. Świeże tynki tradycyjne można malować dopiero po 3 tygodniach od położenia. W przypadku suchych tynków czas oczekiwania skraca się do jednego lub kilku dni, ponieważ tyle wysycha masa szpachlowa. Najtrudniej jest za starym podłożem, ponieważ zaniedbaną ścianę należy odpowiednio oczyścić i odnowić, na przykład poprzez szlifowanie papierem ściernym. Ponadto warto sprawdzić, czy stary tynk nie odstaje od muru. Robimy to poprzez opukiwanie ściany. Ważnym etapem przygotowania starej ściany jest uzupełnienie rys zaprawą.

Ile schnie grunt? Czy zawsze czekamy tyle samo przed malowaniem?

Gruntowanie ścian nie jest długim procesem. Samo nakładanie preparatu i oczekiwanie aż wyschnie, zajmą nam razem cały dzień. Nie przyspieszajmy procesu, gdyż tylko wyschnięcie gruntu zapewnia jego prawidłowe działanie. W razie wątpliwości polecamy przeczytanie ulotki producenta.

Ile zapłacimy za gruntowanie ścian u fachowców?

Jeśli nie mamy czasu na samodzielny remont pokoju, to warto zlecić działanie fachowcom. Wycena gruntowania ścian będzie zawierała się w usługach malowania, ale można ją również wycenić osobno, poprzez przeliczenie metrażu pomieszczenia.

Pamiętajmy, żeby nigdy nie rezygnować z gruntowania, gdyż zmniejsza to wytrzymałość ścian, a także sprawia, że zużyjemy o wiele więcej farby podczas malowania.

Jakie prace można wykonać przy okazji gruntowania ścian i malowania?

Malowanie ścian to świetna okazja do małego remontu w mieszkaniu. Jeśli wszystkie prace wykonują u nas fachowcy, to warto wykorzystać ten czas również na: cyklinowanie parkietu, ułożenie paneli, glazury, terakoty lub wykładziny, wymianę listew przypodłogowych, szpachlowanie ubytków w ścianach, tapetowanie, a także przearanżowanie zabudowy w kuchni, łazience lub na balkonie.

 

Dom wymaga większej ilości poprawek i chcesz odmalować wszystkie pokoje?
Sprawdź nasze usługi malowania
Chcę wycenę
Czym umyć ściany przed malowaniem? Właściwe przygotowanie ścian i gruntowanie