Przełom wiosny i lata jest momentem, w którym część życia przenosi się do ogrodu lub na balkon. Sadzimy kwiaty, zioła i małe krzewy, a także delektujemy się słońcem lub popijamy kawę na ulubionym stoliku. Obecnie urządzanie ogrodu na balkonie staje się coraz bardziej popularne, a najszybszą metodą na stworzenie przytulnego kącika jest zabudowa. W poniższym poradniku przedstawimy kilka sposobów na szybką aranżację przestrzeni za oknem. Zapraszamy do czytania.

 

 

Zabudowa balkonu – od czego zacząć?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, co możemy zrobić z balkonem, warto zapytać się o zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Dopiero po otrzymaniu zielonego światła, możemy zabierać się za planowanie remontu. Warto dodać, że w szczególnych przypadkach wymagane będzie otrzymanie dodatkowego zezwolenia – od konserwatora zabytków. Zdarza się tak w starszych częściach miasta, które w większej części składają się z kamienic.

Jak możemy zabudować balkon? Poznaj kilka możliwości

Oddzielenie balkonu od otoczenia możemy zorganizować na kilka sposobów. Z najprostszymi metodami poradzimy sobie sami, jednak nie ochronią nas od silnego wiatru i zacinającego deszczu. Przykładem takiej prostej zabudowy balkonowej jest drewniana lub bambusowa drabinka, na której posadzimy pnące rośliny. Zielone liście ukryją nas przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów.

Najbezpieczniejszymi zabudowami balkonowymi dającymi nam pełną prywatność i bezpieczeństwo są te z hartowanego szkła i profili. Dzięki nim na balkonie stworzymy coś na kształt oranżerii, która ochroni nas przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, nawet w zimie.

Rodzaje zabudowy balkonu

Rodzaje zabudowy balkonowej różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaną konstrukcją:

  • zabudowa balkonu w systemie bezramowym – taka zabudowa balkonowa jest pozbawiona ram pionowych, dzięki czemu nic nie zakłóca nam widoku, a balkon jest otoczony gładką taflą szkła. Atutem tego typu zabudowy jest łatwy dostęp do szyb, co przekłada się na proste czyszczenie i otwieranie balkonu;
  • zabudowa balkonu w systemie ramowym szyby w zabudowie ramowej otoczone są aluminiowymi profilami, które służą do przesuwania ram po specjalnych prowadnicach. Największą zaletą tego systemu jest ekspresowy i czysty montaż – taką zabudowę najlepiej wybierać w przypadku wykończonego już mieszkania.

 

Organizacja ogrodu na balkonie z zabudową

 

Przygotowanie do zabudowy balkonu – kiedy potrzebny jest remont?

Zabudowa w systemie ramowym może być założona bez względu na stan otoczenia, jednak warto wcześniej pomyśleć o remoncie, kiedy dostęp do podłogi i balustrad nie jest jeszcze utrudniony. W wielu przypadkach wystarczy skuć stare płytki i położyć nowe, zaszpachlować ubytki, odświeżyć tynk oraz pomalować ściany. Jeśli skorzystamy z pomocy usług remontowych, to wszystkie konieczne prace zostaną wykonane szybko i profesjonalnie. W naszej kwestii pozostanie jedynie wybranie odpowiednich materiałów i koloru ścian na balkonie.

 

Wiatr powoduje, że rośliny nie chcą rosnąć na balkonie?
Zabudowa pomoże rozwiązać ten problem!
Chcę wycenę

 

Zabudowa balkonu wypełniona roślinami – jak zagospodarować szklany balkon?

Zapełnienie balkonu roślinnością jest o wiele prostsze niż etap remontu, jednak warto trzymać się kilku sprawdzonych zasad, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek. Dobranie kwiatów nieprzystosowanych do warunków panujących na naszym balkonie może poskutkować więdnięciem roślin lub ich skąpym kwitnieniem. Ponadto niektóre nasiona mogą nawet nie chcieć wykiełkować. Oto kilka porad, które pozwolą nam cieszyć się zielenią na balkonie:

  • dobierzmy rośliny do warunków panujących na balkonie – wschodnie i zachodnie ekspozycje sprawdzają się jako dobre otoczenie dla roślin lubiących lekko zacienione miejsca. Balkon na północnej stronie będzie zacieniony przez większość dnia, nie kupujmy na niego kwiatów potrzebujących pełnego słońca;
  • rośliny wieloletnie pozwolą uniknąć częstych prac ogrodowych – tuje, jałowce i berberysy to bardzo ładne gatunki wieloletnie, które jednocześnie rosną na tyle powoli, że nie przysłonią nam nagle całego balkonu. Ponadto dość dobrze znoszą ujemne temperatury, dzięki czemu nie będziemy musieli ich chować na zimę, a jedynie zabezpieczać folią. Na zacienione balkony najlepiej sprawdzą się cisy i bukszpany;
  • byliny ochronią nas przed owadami – byliny są wdzięcznymi roślinami balkonowymi. Wiele z nich świetnie znosi częściowe zacienienie, do tego wydzielają olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają komary i meszki. Co więcej, szałwia, tymianek i lawenda będą także ciekawą ozdobą, a w razie potrzeby możemy wykorzystać je jako przyprawę do obiadu;
  • balkonowe systemy nawadniania – jeśli jesteśmy zapracowani, to oporządzanie balkonu jest ostatnią czynnością, o której myślimy. Warto skorzystać z gotowych systemów nawadniania – automatycznie podleją nasze kwiaty.

Inne usługi remontowe przydatne podczas organizacji zabudowy balkonowej

Bywają sytuacje, w których organizacja zabudowy balkonowej jest utrudniona, ponieważ elewacja jest już bardzo stara, podobnie jak cała konstrukcja balkonowa. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy ekipy remontowej, która nie tylko odnowi otoczenie, ale także dostosuje je do naszych wymagań i sprawi, że korzystanie z balkonu będzie o wiele bardziej komfortowe. Fachowcy poradzą sobie nawet z odnową stolarki okiennej, drzwiowej, a także z flizowaniem, tynkowaniem czy sufitem podwieszanym i konstrukcjami z płyt kartonowo-gipsowych.

 

Woda na balkonie nie spływa, tylko dostaje się pod drzwi?
Ułożymy płytki gresowe pod właściwym kątem!
Chcę wycenę
Ogród w mieszkaniu? Zorganizuj zielony kącik na balkonie dzięki zabudowie!