Gruntowny remont pokoju zazwyczaj kończy się odpowiednim ustawieniem mebli, co przekształca nasze pomieszczenie w wygodną przestrzeń, w której chętnie będziemy spędzać czas. Nie zawsze udaje nam się łatwo znaleźć optymalne rozwiązania, zdarza się, że pokój ma niestandardowy kształt, przez co trudniej dopasować do niego meble. Świetnym przykładem jest znana ze starych mieszkań wnęka meblowa, którą warto oryginalnie wykorzystać, zamiast się jej pozbywać.
Dlaczego nie warto usuwać wnęki podczas remontu?
Pusta wnęka nie prezentuje się atrakcyjnie, dlatego pierwszą myślą podczas remontu jest jej usunięcie. Nie warto tego robić, gdyż sprytna aranżacja pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń, dzięki czemu łatwo ukryjemy miejsce pracy, kontenery z pamiątkami czy ubrania przeznaczone na inny sezon. Najpopularniejszymi sposobami na wyremontowanie wnęki są:
- instalacja szafy na wymiar – idealnie dopasowane półki, szuflady i miejsca na wieszaki. To rozwiązanie sprawdzi się o wiele lepiej niż kupowanie gotowych mebli w dyskontach i sieciowych sklepach meblarskich;
- zbudowanie konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych – sposób najczęściej wykorzystywany w łazienkach i salonach, gdzie zależy nam głównie na ich funkcji dekoracyjnej. Tego rodzaju wnęki można dodatkowo wyposażyć w oświetlenie LED, które podkreśli ustawione na półkach dekoracje i pomoże wprowadzić odpowiedni klimat w pokoju.
Warto pamiętać, że nawet z pozoru niepotrzebna wnęka, może nam skutecznie pomóc w organizacji przestrzeni i spełniać funkcję magazynową, co jest nieocenione szczególnie w mieście.
Na ile sposobów możemy zagospodarować wnękę w pokoju?
Wykorzystanie wnęki w ścianie jest zależne od naszej wyobraźni i zapotrzebowania domowników. Historia wnęk jest ciekawa i zatacza koło. Początkowo korzystano z nich bardzo chętnie, ponieważ pozwalały zaoszczędzić miejsce i ukryć część naszego dobytku przed wzrokiem gości. Następnie moda na minimalizm i proste ściany sprawiły, że zaczęto rezygnować z rozwiązań, które ułatwiały przechowywanie dużej ilości rzeczy. Dzisiaj poznajemy wnęki na nowo i uczymy się je sprytnie wykorzystywać, czym możemy zapunktować w oczach rodziny i znajomych.
Sposób 1. Biurko w szafie wnękowej
Wnęka to oryginalny i wygodny sposób na przestrzeń do pracy i nauki. Wystarczy tylko dociąć płyty meblowe, ustawić półki na odpowiednich wysokościach, a także ozdobić ścianę przez tapetowanie, co nada jej przytulności i pozwoli na dodanie osobistego akcentu. Dobrym pomysłem będzie też zainstalowanie oświetlenia, które wbudujemy w półki, z czym na pewno pomogą nam sprawdzeni fachowcy.
Sposób 2. Kominek we wnęce
Wnęka w salonie nie zawsze musi być zmieniana w biblioteczkę, świetnym pomysłem jest przerobienie jej w minimalistyczny kominek. Jeśli nie mamy możliwości podpięcia go do sieci, to i tak warto skontaktować się z fachowcami, którzy pomogą odpowiednio podkreślić walory wizualne wnęki suchym tynkiem, a następnie zainstalują elektryczną wersję kominka.
Sposób 3. Łóżko ukryte w ścianie
Każdy nastolatek marzy o swoim kącie, w którym będzie mógł wypoczywać, uczyć się, czy przesiadywać ze znajomymi. Łóżko ukryte w ścianie to świetny sposób na wykorzystanie dużej wnęki, na którą nie mieliśmy innego pomysłu. Żeby jeszcze bardziej zaoszczędzić przestrzeń, nad łóżkiem możemy zamontować półki, a także tablicę korkową i kilka plakatów z ulubieńcami naszej pociechy, co uczyni kącik jeszcze bardziej przytulnym.
Sposób 4. Schowek na ubrania we wnęce pod schodami
W wielu domach klatka schodowa jest umiejscowiona w pobliżu drzwi wejściowych. Dzięki temu przestrzeń pod schodami możemy wykorzystać na schowek odzieżowy. Buty, kurtki, bluzy, torby, plecaki, torebki – wszystkie te części garderoby i dodatki z pewnością przydadzą się bliżej wyjścia. W stworzeniu takiej zabudowy lub odpowiednim przerobieniu klatki schodowej pomoże nam ekipa remontowa.
Sposób 5. Spiżarnia we wnęce ściennej
Jeśli wolimy, żeby wnęka pod schodami pozostała zamknięta, a w pobliżu mamy kuchnię, to możemy zorganizować tam spiżarnię. Fachowcy bez problemu wydzielą odpowiednio przestrzeń za pomocą płyt gipsowo-kartonowych, a także zajmą się stolarką drzwiową, co ułatwi nam dostęp do wszystkich półek i pozwoli dodatkowo zorganizować przestrzeń, na przykład poprzez zamocowanie uchwytów na wiszące przedmioty.
Czy warto skorzystać z pomocy ekipy remontowej podczas remontu wnęki w ścianie?
Doświadczona ekipa remontowa z łatwością poradzi sobie z wnęką ścienną, a także szybko przekształci ją wedle naszego zamysłu. Ponadto przy okazji możemy skonsultować inne przeróbki w domu, które wymagają fachowej ręki, na przykład czekający remont podłogi, szpachlowanie ubytków w ścianie, czy malowanie dużej ilości pomieszczeń.