Tynkowanie ścian jest często wybierane jako jedno z wykończeń, ponieważ gładź gipsowa ma przyjemną dla oka fakturę i pozwala pomalować ściany na dowolny kolor. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, warto przyswoić kilka informacji, bez których ściany mogą wyglądać o wiele gorzej, niż planowaliśmy. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym opisujemy 5 najczęściej popełnianych błędów podczas tynkowania.

 

 

Po co tynkować ściany?

Walory estetyczne to nie jedyny atut tynku na ścianach. Dzięki niemu poprawia się mikroklimat w pomieszczeniach, a powierzchnie są mniej narażone na wilgoć. Tynkowanie jest procesem, z którym poradzi sobie prawie każdy, jednak należy mieć na uwadze, że nietrzymanie się zaleceń może poskutkować szybkim niszczeniem ścian, a tego przecież chcemy uniknąć.

Tynkowanie ścian — ręczne czy maszynowe?

Tynkowanie ścian może być wykonywane ręcznie lub mechanicznie, co znacznie skraca czas pracy, szczególnie w dużych budynkach. Sprawna ekipa budowlana obsłuży maszynę tynkarską w trzy osoby, a także szybko poradzi sobie z resztą potrzebnych prac. Warto wiedzieć, że tynkowanie mechaniczne prowadzi się z zastosowaniem nieco innej mieszanki tynku, którą ocenia się jako trwalszą. Taki materiał posiada w sobie dużo domieszek, które wydłużają czas obróbki i pozwalają uniknąć niektórych błędów związanych z szybkością wykonywanych prac.

 

Po tynkowaniu planujesz malowanie ścian?
Zrobimy to solidnie i tanio!
Chcę wycenę

 

Najczęściej popełniane błędy podczas tynkowania

Wprawieni fachowcy nie popełniają błędów, jednak jeśli decydujemy się na samodzielne tynkowanie, to warto poznać kilka najczęstszych wpadek, które mogą znacząco wpłynąć na jakość ściany. Poniżej zebraliśmy 5 typowych przykładów, z którymi spotykamy się bardzo często.

1. Błędne oczyszczenie ścian przed tynkowaniem

Pozostałości preparatów antyadhezyjnych po deskowaniu należy usunąć, to samo z tłustymi plamami, które mogą znacznie obniżyć przyczepność tynku. Zaniedbanie czyszczenia ścian sprawi, że nakładany materiał zacznie nieestetycznie odchodzić w kilku miejscach. Dla pewności możemy użyć lampy ultrafioletowej, która podświetli zanieczyszczenia.

 

Te błędy są często popełniane podczas tynkowania ścian

 

2. Zapomnienie o spoinach między cegłami

Wszystkie spoiny między cegłami i pustakami powinny być wypełnione zaprawą tynkarską. Robimy to na kilka dni przed tynkowaniem, aby zaprawa zdążyła związać się z materiałem, a następnie wyschnąć. Brak wypełnienia sprawia, że cały tynk prezentuje się niekorzystnie, a przestrzenie pomiędzy pustakami zaczynają wychodzić.

Zastanawiasz się, czy łazienkę trzeba tynkować? Zobacz, jak wykonać remont łazienki w naszym poradniku: Jak małym kosztem wykonać remont łazienki w bloku z wielkiej płyty?

3. Brak gruntowania przed tynkowaniem ścian

Gruntowanie nie jest jedynie dodatkiem, który może wzmocnić ściany. Jest jak najbardziej potrzebną czynnością, która zabezpieczy ściany przed wchłanianiem wilgoci z otoczenia, a także przed przyjęciem nadmiernej ilości preparatów. Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są specjalne grunty wytwarzane z myślą o tynkowaniu, które zmniejszają chłonność ściany. Uniwersalne preparaty mają słabsze działanie i są zalecane do innych celów, na przykład malowania ścian czy przygotowywania betonu.

4. Zły dobór tynku do rodzaju prac

Tynki produkuje się z różnych mieszanek, a każda z nich ma nieco inne zastosowanie. Tynk cementowo-wapienny wykorzystuje się do pomieszczeń wilgotnych oraz takich, które są narażone na działanie grzybów i pleśni. Domieszka wapna nadaje mieszance większą elastyczność, co zapobiega pęknięciom. Tynki gipsowe układa się na ścianach z betonu i ceramiki. Ich atutem jest paroprzepuszczalność, co sprawdza się świetnie przy ogrzewaniu podłogowym i ściennym. Tynki gipsowe bardzo szybko wysychają, dlatego poleca się je przede wszystkim do nakładania maszynowego.

5. Niedopilnowanie właściwej temperatury i wilgotności podczas tynkowania

Właściwa temperatura i wilgotność są kluczowe podczas tynkowania. Niedopilnowanie tej kwestii może być przyczyną nadmiernego przesuszania się tynku, pojawiania się odbarwień, a także kruszenia i osypywania się zrobionej ściany. Ekipy remontowe posiadają specjalne osuszacze powietrza i nagrzewnice, dzięki którym z łatwością utrzymują odpowiednie warunki. Tynkując na własną rękę, warto śledzić prognozy pogody lub zainwestować w profesjonalne urządzenia.

Kiedy poprosić ekipę budowlaną o pomoc w tynkowaniu?

Każde duże tynkowanie wymaga idealnego zgrania, żeby w odpowiednim czasie nałożyć materiał, zanim ten zacznie wysychać. Jeśli czekają nas prace większe niż same poprawki i remont jednego pokoju, to warto skorzystać z usług sprawdzonej ekipy remontowej. Ponadto fachowcy mają o wiele szersze umiejętności i przy okazji będziemy mogli ułożyć panele, parkiet, wykładzinę, płytki czy kafelki. Co więcej, ekipa budowlana może pomóc nam z zabudową kuchni, łazienki i balkonu oraz odświeżyć wnętrza przez tapetowanie.

 

Tynkowanie to dopiero początek i planujesz zaawansowane prace wykończeniowe?
Zobacz naszą ofertę dopasowaną do potrzeb klientów
Chcę wycenę
Jak załatać ścianę tynkiem? 5 najczęściej popełnianych błędów przy tynkowaniu