Taras jest zwykle marzeniem każdego posiadacza domu wolnostojącego. Nic dziwnego, spędza się na nim wiele czasu, kiedy tylko pogoda na to pozwala. Można go dowolnie dekorować, a w zależności od rodzaju rusztowania wkomponowywać w niego różne dodatki, takie jak huśtawki, hamaki czy nawet oszklenia.

Oto krótki poradnik, który pomoże rozeznać się w dziedzinie i wybrać materiał najbardziej odpowiedni do posiadanych potrzeb. Zapraszamy do czytania.

 

 

Zabudowa tarasu a pergola — czym się od siebie różnią?

Szukając pomysłów na zagospodarowanie tarasu, nie da się uniknąć spotkania z pergolą. Jednak kojarzy się ona zazwyczaj z łukowatymi wsparciami dla róż i bluszczy. Funkcja pergoli jest jednak o wiele szersza i stosuje się ją w ogrodzie od średniowiecza. Może składać się ze słupków połączonych belkami lub kratownicą i tworzyć długi korytarz wypełniony roślinnością – belki są świetnym wsparciem dla wijących się okazów.

Nieco młodsze pergole z chęcią wykorzystywano w budynkach mieszkalnych, głównie na tarasach i dachach, gdzie pełniły również funkcję osłonową przed wiatrem oraz deszczem.

Jak rozpocząć zabudowę tarasu?

Pierwszą kwestią jaką należy przeanalizować, jest odpowiedni materiał. Do wyboru mamy nie tylko klasyczne drewno, ale również pleksi, aluminium lub poliwęglan. Następnie warto zdecydować się na konkretną strukturę pergoli, to ułatwi fachowcom stworzenie projektu i zdobycie materiałów na przyszłe prace. Zabudowa może być pełna lub wykonana z samych belek, a zwieńczyć ją może dach z blachodachówki, blacha, a nawet materiałowa płachta.

Właściciele nowoczesnych posiadłości często decydują się na szklane zabudowy balkonu, wyglądające bardzo futurystycznie. Są one jednak trudniejsze do wykonania, gdyż angażują większą liczbę fachowców – oprócz ekipy remontowej potrzebny jeszcze będzie szklarz, który wykona dla nas odpowiednich rozmiarów hartowane płyty.

Zabudowa tarasu — wybór odpowiedniego stelażu

Dobrze dobrany stelaż powinien być lekki, ale jednocześnie na tyle solidny, aby utrzymał zadaszenie czy roślinność – o ile się na nią zdecydujemy. Wbrew pozorom podstawa z aluminium jest o wiele lżejsza niż drewniana i łatwiej o nią zadbać. Jeśli zacznie korodować, to z łatwością temu zaradzimy przez odpowiednią chemię i malowanie świeżą farbą. W przypadku drewna może być konieczna wymiana elementów.

 

Potrzebujesz pomocy w budowie pergoli?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę

 

Taras i jego zadaszenie — dopasuj do siebie elementy

Zadaszenie tarasu powinno być lekkie i dobrze przymocowane do innych elementów. Jednym z częściej wykorzystywanych materiałów jest poliwęglan. Jego największym plusem jest przepuszczanie światła, co sprawia, że ochraniamy taras przed deszczem i jednocześnie nie odcinamy go od promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak, że ważny jest odpowiedni kąt montażu. Jeśli o niego nie zadbamy, to zadaszenie może zostać zniszczone przez intensywne opady i ciężki śnieg.

Inną równie popularną możliwością jest zadaszenie tarasu z płótna. Rolety rzymskie czy podwieszane żagle prezentują się niezwykle stylowo, a ich największym atutem jest możliwość szybkiego demontażu. W ogrodach równie często spotykamy markizy, które nie są drogą inwestycją i łatwo je dostać w każdym markecie budowlanym. Ich wielbiciele cenią ruchomość i możliwość dostosowania wysunięcia zadaszenia do kąta padania promieni słonecznych.

Nietypowe zabudowy tarasu

Taras nie zawsze musi wyglądać tak samo. Możemy zdecydować się na nietypową zabudowę, która połączy cechy pergoli i oranżerii. Etap projektowania w tym przypadku nieco się wydłuży, jednak efekt jest tego wart. Oryginalne projekty można rozpocząć od gruntowania i układania płytek lub paneli – zależnie od tego, jak bardzo zabudowany chcemy mieć taras. Niektóre ściany można zamknąć płytami gipsowo-kartonowymi, dzięki temu nie będziemy narażeni na nieprzyjemne podmuchy wiatru w okresie jesienno-zimowym. Z kolei postawienie na szkło pozwala zmienić taras w szklarnię, która będzie dostępna dla nas również zimą, o ile zdecydujemy się na ogrzewanie.

Taras z oknami — jak się sprawdza

Wykonanie zabudowy tarasowej i zainstalowanie na niej okien może brzmieć nieco ekscentrycznie, jednak jest to rozwiązanie, które od lat stosuje się na balkonach i przed wejściem do domu. Ponadto fachowcy wykonujący zabudowy bez problemu zajmą się również stolarką okienną, więc nie musimy zajmować się szukaniem kolejnych specjalistów. Taras z oknami sprawdzi się tam, gdzie potrzebujemy czegoś więcej niż zwykłej pergoli. Możliwe jest uszczelnienie takiego pomieszczenia i korzystanie z niego cały rok.

Dalej zastanawiasz się, jak zabudować taras? Skontaktuj się z firmą remontowo-wykończeniową i zapytaj o wycenę swojego pomysłu. Istnieje możliwość umówienia spotkania na miejscu i dokładnego wymierzenia tarasu, dzięki czemu specjaliści łatwiej doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.

 

Szukasz pomysłów na zabudowę tarasu?
Sprawdź nas!
Chcę wycenę
Zabudowa tarasu – z drewna czy aluminium? Podpowiadamy!