Choć malowanie ścian nie należy do trudnych czynności, podczas ich wykonywania czyha na nas wiele niespodzianek. Mogą one skutecznie popsuć efekt naszych prac lub też całkowicie je uniemożliwić. Bardzo ważnym elementem malowania jest odpowiednie przygotowanie ścian. O tym, jak prawidłowo je przeprowadzić, podpowiemy w tym artykule.

Zabezpiecz niemalowane powierzchnie

Prace remontowe powinniśmy zacząć od odpowiedniego zabezpieczenia miejsc, które malowane nie będą. Przy pomocy folii i taśmy musimy obkleić przede wszystkim podłogi i meble. Dzięki temu uchronimy je przed zniszczeniem, a sobie ograniczymy zakres poremontowego sprzątania. Podczas zakupu materiałów unikaj tych najcieńszych folii malarskich. Łatwo się one niszczą, rwą i mocno elektryzują. Wybierz te średnie lub całkiem grube (jeśli zabezpieczasz duże powierzchnie).

Sprawdź trwałość wcześniejszych warstw

Jeśli nie jesteś pewien, jak trwałe są stare warstwy farby, wykonaj prosty test. Wystarczy, że do ściany przykleisz mocną taśmę, np. malarską. Następnie energicznie ją oderwij. Jeśli zostały na niej fragmenty ściany wiesz już, że niezbędne jest szpachlowanie i tynkowanie. Będzie to bardziej czasochłonne niż samo malowanie, ale zysksz pewność, że nowa warstwa farby nie odpadnie i nie odparzy.

Staranne mycie ścian

Każde malowanie ścian powinniśmy zacząć od solidnego przygotowania podłoża. Pierwszą z czynności, jakie musimy wykonać, jest dokładne mycie. Przy pomocy ciepłej wody i detergentu powinniśmy po prostu starannie przemyć ściany. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko kurzu, ale również odtłuścimy powierzchnie, zwiększając tym samym przyczepność farb. Jeśli na ścianach mamy tapety, powinniśmy zacząć od ich zdjęcia. Dopiero w kolejnych krokach przejdziemy do zmywania kurzu i kleju.

Nie radzisz sobie z przygotowaniem i malowaniem ścian?
potrzebuję pomocy przy remoncie

Nie zapomnij o gruntowaniu

Często pomijanym przez nas krokiem, co niestety bywa błędem, jest gruntowanie. Pozwala ono na wyrównanie chłonności ścian oraz zwiększenie przyczepności i trwałości kładzionych farb. By dobrze przygotować ściany do remontu, powinniśmy nałożyć na nie odpowiedni grunt. Jego rodzaj dobieramy do nawierzchni oraz typów farb, z których będziemy korzystać. Nie warto oszczędzać na tym etapie i pomijać gruntowania. Może ono bowiem zmniejszyć zużycie farby oraz zniwelować ryzyko niepołączenia się nowej farby ze starą warstwą.

Usuń plamy i grzyby

Jeśli na naszych ścianach pojawiły się plamy lub grzyb, przed malowaniem musimy je usunąć. To niestety wydłuży czas remontu, ale równocześnie zabezpieczy nas przed ponownym pojawieniem się problemu. Plamy, szczególnie te tłuste, możemy zmywać, korzystając z płynu do mycia naczyń lub specjalnych środków. W razie potrzeby czynności powtórzmy.

Odgrzybianie ścian bywa czasem prawdziwym wyzwaniem. Niezbędne do zastosowania będą odpowiednie preparaty grzybobójcze. Stosując je, postępujmy zgodnie z instrukcjami, nie pomijając żadnego kroku (mogłoby to spowodować szybki nawrót grzyba) – mówi specjalista z Pan Remont.

Przygotuj niezbędne narzędzia

Gdy nasze ściany są już odpowiednio przygotowane – umyte, zagruntowane, a dziury załatane, możemy przystąpić do malowania. Pod ręką musimy mieć niezbędne narzędzia. Wśród nich na pewno znajdzie się kuweta i wałki czy pędzle malarskie. To, jakie wybierzemy, zależy od naszych upodobań oraz rodzaju stosowanej farby. Na każdej znajdziemy oznaczenia, mówiące o tym, jakie narzędzia możemy wykorzystać. Przyda się jeszcze przedłużka do wałka (by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc) oraz ubranie ochronne dla nas.

Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie farby do malowanej powierzchni. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać i specyfiki ściany, możemy wybrać farbę winylową, akrylową, lateksową lub akrylowo-lateksową.

jak przygotować ściany do malowania

 

Zacznij malowanie

Zazwyczaj kupowane przez nas farby są gotowe do użycia. Warto jednak sprawdzić na opakowaniu, czy nie musimy ich rozcieńczyć. Zawsze powinniśmy wymieszać emulsję przed wylaniem na kuwetę. Jest to szczególnie istotne przy farbach kolorowych, w których pigment mógł osiąść na spodzie opakowania.

Malując, pamiętaj o kilku zasadach:

  • farbę nakładaj, zaczynając od najlepiej oświetlonych miejsc, czyli tych znajdujących się przy oknach,
  • maluj od dołu do góry,
  • kolejne warstwy nakładaj na mokro, by farba idealnie się połączyła i nie tworzyła smug,
  • nakładaj cienkie warstwy farby,
  • rogi i trudno dostępne miejsca maluj pędzelkiem,
  • nie rozcieńczaj farby, gdy nie jest to konieczne lub rób to zgodnie z instrukcją. Zbyt rozwodniony produkt nie będzie miał dobrego krycia,
  • odpowiednio dobierz produkt do pomieszczenia i zastosowania, np. w łazience i kuchni muszą być farby odporne na zwiększoną wilgotność.
Jeśli poszukujesz ekipy remontowej, która szybko i sprawnie wykona malowanie, zadzwoń do nas!
chcę wycenę
Jak przygotować ściany do remontu?