Wybór dobrej ekipy remontowej nie jest prostą sprawą. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które omówimy poniżej. Ważne, by nigdy nie decydować się na firmę, o której nic nie wiemy. Lepiej poświęcić trochę czasu na zdobycie informacji o zleceniobiorcy, niż później mieć ciągnący się w nieskończoność remont. W kwestii doboru podwykonawcy obowiązuje bowiem zasada “co nagle, to po diable”.

Oto 10 wskazówek, które warto brać pod uwagę, wybierając firmę remontową w Katowicach:

Bez polecenia ani rusz

Większość z nas przed zakupem, szczególnie droższych rzeczy, dogłębnie bada opinie o danym produkcie. Podobnie solidne rozeznanie robimy, gdy mamy wybrać lekarza, krawcową czy innego usługodawcę. Wciąż bardzo ważne, jeśli nie kluczowe, są dla nas opinie innych, szczególnie znajomych i tych, którym ufamy. Dokładnie taką samą zasadą powinniśmy kierować się, szukając firmy remontowej w Katowicach. Warto popytać znajomych, z usług jakich ekip korzystali i czy którąś nam polecają. Wybranie sprawdzonej firmy zwiększy szansę na terminowe i solidne wykończenie naszego wnętrza.

Nie przez telefon

Bardzo niepokojącym dla nas sygnałem powinna być niechęć firmy budowlanej do przyjścia w celu wykonania wyceny. Jeśli ekipa remontowa przyjmuje zlecenie i podaje nam kosztorys bez zobaczenia naszego mieszkania, powinniśmy czym prędzej z niej zrezygnować. Dobry fachowiec nie oglądając tego, co jest do przebudowania, nie podejmie się realizacji prac.

Kosztorys

Podobnie zastanowić nas powinno, jeśli firma nie posiada swoich narzędzi lub oferuje zbyt duże zniżki – na materiały czy robociznę. Pamiętajmy, że nikt nie obniża swoich cen bez powodu. Za zbyt niską ceną może iść słaba jakość. Warto już na początku prac prosić o przedstawienie kosztorysu, od którego możliwy jest odchylenie o nie więcej niż np. 5-10%.

Szukasz zaufanej i sprawdzonej firmy budowlanej?
Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz kontaktowy, a my błyskawicznie i bezpłatnie przygotujemy dla Ciebie wycenę tego co potrzebujesz.
Chcę wycenę

Pusty kalendarz

Dobre firmy remontowe mają wypełniony kalendarz zleceń na co najmniej kilka miesięcy do przodu. Jest to dość naturalne, gdyż remontowanie jednego mieszkania może potrwać nawet parę tygodni. W tym samym czasie ekipa może remontować tylko jedno miejsce (chyba, że jest to większa firma, mająca kilka zespołów pracowników). Dlatego jeśli zamawiana firma wykończeniowa zapewnia, że szpachlowanie, malowanie czy tynkowanie może nam wykonać nawet jutro, musimy zastanowić się, co jest tego powodem. Oczywiście możemy mieć szczęście i trafić na jakąś lukę, szczególnie jeśli mowa o małym odnowieniu, a nie gruntownym remoncie. Warto wtedy dla pewności zapytać o inne terminy. Jeśli wszystkie będą akceptowane, jest to sygnał, że firma z jakiegoś powodu nie cieszy się popularnością.

Umowa

Podstawową zasadą jest, by zawsze, bez wyjątku, podpisywać z usługodawcą umowę. Skorzystajmy z gotowych wzorów i zabezpieczmy się przed oszustami. Musimy liczyć się z tym, że wśród budowlanych firm jest bardzo dużo naciągaczy. I nawet, jeśli ekipę mamy z polecenia, powinniśmy spisać umowę. Niech znajdzie się w niej termin realizacji, koniecznie dokładny zakres prac, podział obowiązków (np. kto kupi materiały) i wstępny koszt. W dokumencie możesz też ustalić umowne kary za np. przekroczenie terminów (oczywiście musisz uwzględnić margines na opóźnienia z przyczyn niezależnych).

Wyznacz ramy czasowe

Zarówno podczas ustalania terminu rozpoczęcia realizacji np. wykańczania podłóg, jak i jej końca, musisz dążyć do zadeklarowania konkretnych dat. Wiadomo, że pewne rzeczy mogą się przesunąć, jak choćby opóźni się dostawa płytek, która wstrzyma prace remontowe na dwa dni. Nie zmienia to jednak faktu, że musimy znać ramy czasowe całego przedsięwzięcia, najlepiej miejmy je też na piśmie. Da nam to pewność, że ekipa będzie pracować zgodnie z możliwościami, a nie, że np. porzuci nasz remont na dwa tygodnie i nie będzie odbierać telefonów.

Porozmawiaj

Bardzo wiele informacji o ekipie remontowej możemy wynieść ze zwykłej osobistej rozmowy. Warto obserwować zachowanie robotników. Przyda się znajomość komunikacji niewerbalnej. Zaniepokoić powinno nas dziwne zachowanie – godzenie się na wszystko, co chcemy mieć wykonane (nawet jeśli nie da się tego zrobić), niepokój, nadmierny pośpiech czy ignorancja nam okazywana.

Jak wybrać ekipę budowlaną w Katowicach?

Nie płać z góry

Pod żadnym pozorem nie płać z góry! Możesz co najwyżej zgodzić się na płatność w częściach, po wykonaniu określonych wcześniej punktów, np. po zamontowaniu stolarki okiennej. Na pewno nie płać, jeśli nie widać efektów lub prace zrealizowane są niezgodnie z umową.

Polecaj dalej

Jeśli jesteś zadowolony z wykonanych usług, polecaj dalej firmę remontową w Katowicach. Dzięki temu być może uchronisz kogoś przed wyborem nieuczciwego budowlańca.

Zasada ograniczonego zaufania

Podczas trwania remontu skorzystaj z zasady ograniczonego zaufania. W praktyce oznacza to nadzorowanie prac na każdym etapie. Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, poproś kogoś o pomoc. Dzięki ostrożności i uważności uda ci się uniknąć wielu niepotrzebnych wpadek.

Jeśli masz obawy przed nieuczciwymi budowlańcami, zadzwoń lub napisz do nas!
Chcę wycenę
10 wskazówek, jak wybrać firmę remontową w Katowicach